یک فرو رفتن عمیق در قدرت خارجی و ضعف داخلی اتحاد


در حالی که ایالات متحده و رهبران غربی روز سه شنبه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس ناتو در واشنگتن گرد هم آمدند، تلاش آنها برای نشان دادن “قدرت” و “وحدت” تحت الشعاع اختلافات داخلی فزاینده قرار گرفت. این تقسیم‌بندی‌ها شامل مسائل جهانی، مشکلات در حمایت از اوکراین، عدم قطعیت‌های مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری آتی ایالات متحده و ظهور ناسیونالیسم جناح راست در اروپا می‌شود. تحلیلگران نشست امسال ناتو را “از نظر ظاهری سخت، اما از نظر داخلی شکننده” ارزیابی می کنند.

ناتو که در طول جنگ سرد ایجاد شد، به عنوان یک اتحاد نظامی برای تقویت هژمونی ایالات متحده در نظر گرفته شد. منشا و ادامه وجود آن به دلیل تشدید بی ثباتی و اختلاف جهانی مورد انتقاد قرار گرفته است. این نشست که برای نشان دادن یک نقطه عطف مهم طراحی شده است، چالش های جدیدی را برای اتحاد در یک چشم انداز ژئوپلیتیکی به سرعت در حال تغییر برجسته می کند.

رسانه‌های غربی اخیر روی «تهدید چین» پیش از نشست سه روزه ناتو تمرکز کرده‌اند و اتهامات حمایت چین از روسیه، اهداف آمریکا و ناتو را برای گسترش نفوذ خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه برای منافع ژئوپلیتیکی برجسته می‌کند. این لفاظی بر ریشه های جنگ سرد ناتو و منافع استراتژیک مستمر آن در حفظ نفوذ جهانی تاکید می کند.

قرار است از سه شنبه تا پنج شنبه در واشنگتن دی سی نشستی سه روزه با حضور سران 32 کشور عضو ناتو برگزار شود. وزارت امور خارجه ایالات متحده ناتو و نشست سران را در وب سایت خود معرفی کرد و بر گفتگوها برای “تأیید مجدد حمایت تزلزل ناپذیر از اوکراین”، “تقویت بازدارندگی و دفاع” و “اطمینان از اینکه متحدان به تعهدات خود برای سرمایه گذاری در دفاع خود و همچنین دفاع جمعی عمل می کنند” تاکید کرد. “

علیرغم پیش بینی ظاهری وحدت، نگرانی ها و نگرانی های داخلی در میان کشورهای عضو در حال افزایش است. کوی هونگجیان، استاد آکادمی حکومت‌داری منطقه‌ای و جهانی در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، بر این نگرانی تاکید کرد. ظهور نیروهای راست افراطی در اروپا، چالش‌های سیاسی پیش روی آلمان و فرانسه و بازگشت احتمالی دونالد ترامپ به کاخ سفید بر توانایی ناتو برای دستیابی به اجماع در مورد موضوعات اصلی، ابهام می‌افزاید.

این نشست در بحبوحه تحولات سیاسی مهم برگزار می شود. برخی از دموکرات ها خواستار کناره گیری جو بایدن به دلیل نگرانی در مورد تناسب اندام و سن خود شده اند، اگرچه بایدن از مبارزات انتخاباتی خود در سال 2024 دفاع کرده است. در اروپا، فرانسه با تحولات سیاسی بزرگی مواجه است. علیرغم پیروزی ائتلاف احزاب چپ در دور قاطع انتخابات پارلمانی فرانسه، پارلمان بدون اکثریت می‌تواند منجر به عدم اطمینان بیشتر شود.

کوی خاطرنشان کرد که اگرچه نشست ممکن است به نتایج سیاسی برسد، اما خطر گرفتار شدن در اختلافات داخلی را دارد. ناتو به دنبال نشان دادن توانایی خود برای ایجاد اجماع جدید با غلبه بر اختلافات بوده است، اما همچنان با بی ثباتی سیاسی در اروپا و ایالات متحده مواجه است. این زمینه، اجلاس امسال را «از بیرون سخت، اما در داخل ملایم» می کند.

حمایت از اوکراین

موضوع کلیدی در دستور کار نشست سران ناتو «تأیید حمایت تزلزل ناپذیر از اوکراین» است. وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که اوکراین به متحدان خواهد پیوست تا “حمایت قوی” خود را گسترش دهد و در مورد “همکاری نزدیک برای کمک به ایجاد پلی برای عضویت آینده اوکراین” گفتگو کند.

رسانه‌های غربی گزارش می‌دهند که ناتو بسته کمکی «تاریخی» به اوکراین، شامل سیستم‌های دفاع هوایی حیاتی و ۴۰ میلیارد یورو (۴۳.۳ میلیارد دلار) حمایت نظامی سالانه را اعلام خواهد کرد. از زمان آخرین اجلاس، ناتو استراتژی خود را برای ادغام کمک های کوتاه مدت در یک سیستم امنیتی بلند مدت با یک سیاست سیستماتیک و منسجم تر تنظیم کرده است. این تغییر نشان دهنده نگرانی ناتو در مورد اختلالات احتمالی در حمایت از اوکراین به دلیل تغییرات سیاسی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

با این حال، اوکراین ممکن است هنوز این تلاش ها را ناکافی بداند، و متقاعد کردن کشورهای عضو برای انجام کمک های قابل توجه همچنان یک چالش است. بسیاری از اعضای ناتو با رکود اقتصادی داخلی و بحران های انرژی دست و پنجه نرم می کنند که تعهدات برای حمایت از اوکراین را پیچیده می کند. این کارشناس نظامی پکن خاطرنشان کرد: مبارزه دولت اوکراین برای دستیابی به پیروزی های قاطع در میدان نبرد، چندین کشور اروپایی را ناامید کرد و صبر و اعتماد آنها را برای ایجاد یک جبهه متحد علیه روسیه آزمایش کرد.

نگرانی اروپا و واکنش جهانی: انتقال ناتو به آسیا

به گفته برخی رسانه های غربی، نشست امسال ناتو علاوه بر ارائه یک جبهه متحد علیه روسیه، “ارسال هشدار به چین” نیز است. ناتو قرار است درباره تهدیدات چین از جمله اقدامات در دریای چین جنوبی و موضوع تایوان بحث کند. رهبران نیوزلند، ژاپن و کره جنوبی برای سومین سال متوالی در نشست ناتو شرکت خواهند کرد.

تاکید ناتو بر چین با منافع استراتژیک ایالات متحده مطابقت دارد. ظهور “تهدید چین” به عنوان تلاشی برای حل بحران وجودی ناتو و حفظ ارتباط آن تلقی می شود. کشورهای اروپایی امیدوارند که ایالات متحده به ارائه ضمانت های امنیتی در مواجهه با “تهدید روسیه” ادامه دهد، به ویژه در صورت بازگشت ترامپ به کاخ سفید.

سان چنگهائو، پژوهشگر و رئیس برنامه ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مرکز امنیت و استراتژی بین‌المللی در دانشگاه تسینگ‌هوا، خاطرنشان کرد که ایالات متحده و ناتو اتهامات علیه چین را تشدید کرده‌اند تا رابطه بین امنیت در اروپا و آسیا را برجسته کنند. -منطقه اقیانوس آرام منطقه ایالات متحده به دنبال ترویج گسترش ناتو در آسیا است، زیرا متوجه است که تمرکز صرف بر درگیری روسیه و اوکراین کافی نیست. بنابراین، مجموعه ای از اقدامات و کمپین های تبلیغاتی برای افزایش تهدید درک شده از سوی چین راه اندازی شد.

این استراتژی با هدف افزایش نگرانی کشورهای اروپایی در مورد امنیت آنها، هدایت مجدد توجه به منطقه آسیا و اقیانوسیه و ایجاد هوشیاری نسبت به چین است. لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ما شدیداً توهین و سرزنش ناتو به چین را رد می‌کنیم. ناتو نباید از چین برای توجیه حضور خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه و تلاش برای برهم زدن پویایی منطقه استفاده کند. چین نیرویی برای صلح جهانی، کمک کننده به توسعه جهانی و مدافع نظم بین المللی است.”

لین از ناتو خواست تا “درکی درست از چین شکل دهد، از ذهنیت جنگ سرد و رویکرد جمع صفر خلاص شود، از ترساندن امنیت و ایجاد دشمنان خیالی دست بردارد، از ایجاد باشگاه های انحصاری به نام دفاع جمعی دست بردارد، و یک بازی سازنده بازی کند. نقش.” برای صلح، ثبات و توسعه جهانی.”

طرح آمریکا برای ساخت «نوع آسیایی ناتو» کشورهای منطقه را نگران کرده است. یک نظرسنجی آنلاین جهانی که اخیراً توسط رسانه های چینی انجام شد، نشان داد که 93.1 درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که امنیت در منطقه آسیا-اقیانوسیه باید از طریق گفتگوهای سیاسی و مذاکرات صلح میان کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه محقق شود و به شدت با ایجاد یک منطقه از سوی ایالات متحده مخالفت کردند. “نسخه ناتو آسیایی”. “

نشست سران ناتو در واشنگتن، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این ائتلاف، هم انعطاف پذیری و هم شکنندگی این ائتلاف نظامی طولانی مدت را برجسته می کند. حتی زمانی که رهبران به دنبال ایجاد وحدت و قدرت هستند، اختلافات داخلی و عدم اطمینان سیاسی بر این روند سایه افکنده است. تمرکز اجلاس بر حمایت از اوکراین و مقابله با تهدیدات محسوس از سوی چین بر چشم انداز پیچیده و متغیر ژئوپلیتیکی که ناتو باید در آن حرکت کند، تاکید می کند. همانطور که اتحاد به آینده می نگرد، توانایی آن برای حفظ انسجام و رسیدگی موثر به چالش های جهانی برای تعیین ارتباط و نفوذ آن بسیار مهم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید