ژاپن و فیلیپین استراتژی های دفاعی را برای کاهش نفوذ فزاینده چین در آسیا و اقیانوسیه ترکیب می کنند.


یکی از تحولات مهم که منعکس کننده پویایی در حال تغییر امنیت منطقه است، امضای توافقنامه دفاعی دوجانبه بین ژاپن و فیلیپین در روز دوشنبه بود که بر تمایل آنها برای همکاری امنیتی نزدیکتر در بحبوحه قاطعیت فزاینده چین در آبهای منطقه تأکید کرد. این توافق می تواند پیامدهای گسترده ای برای چشم انداز ژئوپلیتیکی در منطقه هند و اقیانوس آرام داشته باشد.

یوکو کامیکاوا، وزیر خارجه ژاپن و ژیلبرتو تئودورو، وزیر دفاع فیلیپین، توافقنامه دسترسی متقابل (RAA) را در مانیل امضا کردند. فردیناند مارکوس جونیور رئیس جمهور فیلیپین پس از دیدار با کامیکاوا و وزیر دفاع ژاپن مینورو کیهارا در مراسم امضای قرارداد شرکت کرد. توافق جدید نقطه عطف مهمی در روابط ژاپن و فیلیپین است و بر اهمیت هر دو کشور برای تقویت قابلیت‌های دفاعی متقابل تاکید می‌کند.

رئیس جمهور مارکوس در جلسه صبح گفت: “توافق دفاعی جدید بسیار مهم است.” کامیکاوا این احساس را تکرار کرد و این توافق را یک “دستاورد بزرگ” توصیف کرد که راه را برای همکاری نظامی قوی تر هموار می کند.

توافقنامه دسترسی متقابل برجسته امضا شد: نگرانی مشترک در مورد اقدامات چین

زمان انعقاد توافق از آنجایی که در بحبوحه نگرانی فزاینده درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی صورت می گیرد، اهمیت ویژه ای دارد. ژاپن و فیلیپین در یک بیانیه مطبوعاتی مشترک پس از مذاکرات امنیتی دو به علاوه دو، «نگرانی شدید خود را نسبت به اقدامات خطرناک و تشدیدکننده چین» در آب‌های مورد مناقشه ابراز کردند.

در گفتگوی دو به علاوه دو با حضور وزرای خارجه و دفاع دو کشور بر اهمیت همکاری آنها با آمریکا و استرالیا تاکید شد. وزیر امور خارجه فیلیپین انریکه مانالا، وزیر دفاع تئودورو، وزیر امور خارجه ژاپن، کامیکاوا و وزیر دفاع کیهارا تاکید کردند که همکاری نزدیک آنها برای ارتقای “منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام” بسیار مهم است.

  • افزایش قابلیت همکاری نظامی
    RAA، اولین توافق ژاپن با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (ASEAN)، برای کاهش محدودیت‌های انتقال پرسنل بین نیروهای دفاع از خود ژاپن (SDF) و نیروهای مسلح فیلیپین است. این امر مانورهای مشترک و عملیات امداد رسانی در بلایای طبیعی را در کشورهای یکدیگر تسهیل می کند و قابلیت همکاری نیروهای آنها را بسیار افزایش می دهد.
  • پس از اجرایی شدن این توافق، ژاپن به عنوان یک عضو کامل در مانور نظامی بالیکاتان که یک رزمایش بزرگ سالانه توسط فیلیپین و ایالات متحده برگزار می شود، شرکت خواهد کرد. پیش از این، شرکت ژاپن در این رزمایش ها به نقش ناظر محدود می شد. در بیانیه مطبوعاتی تاکید شد که RAA همکاری مشترک بین نیروهای دو کشور را تسهیل خواهد کرد.
  • واکنش چین
    چین واکنش تندی به امضای توافقنامه رادیویی (RAA) نشان داد و لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که این توافقنامه «نباید صلح و ثبات منطقه را تضعیف کند» یا «یک طرف ثالث را هدف قرار دهد». لین در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت: منطقه آسیا-اقیانوسیه به گروه های نظامی نیاز ندارد، چه رسد به محافل کوچکی که تقابل بلوکی را تحریک می کنند و جنگ سرد جدیدی را شعله ور می کنند. او هشدار داد که اقدامات مضر برای وحدت و همکاری منطقه‌ای، “هشیاری و مخالفت عمومی” را از سوی مردم منطقه برمی‌انگیزد.
  • افزایش تنش در دریای چین جنوبی
    معاهده دفاعی بین توکیو و مانیل در زمان تشدید تنش ها در دریای چین جنوبی، جایی که فعالیت های تهاجمی چین نگرانی های بین المللی را برانگیخته است، امضا می شود. کشتی‌های گارد ساحلی چین در اقدامات خصمانه فزاینده‌ای در نزدیکی مناطق مورد مناقشه، از جمله برخورد قایق‌های بادی فیلیپینی در 17 ژوئن که سربازان فیلیپینی را مجروح کرد، درگیر شده‌اند.

چین مدعی حاکمیت تقریباً بر تمام دریای چین جنوبی است که مورد مناقشه چندین کشور آسیای جنوب شرقی از جمله فیلیپین است. دریای جنوبی چین یک کریدور دریایی غنی از منابع حیاتی است که آن را به کانون رقابت های ژئوپلیتیکی تبدیل می کند.

RAA ژاپن-فیلیپین یک اقدام استراتژیک برای مقابله با ادعاهای سرزمینی گسترده و رفتار تهاجمی چین در دریاهای چین شرقی و جنوبی است. این توافق نه تنها روابط دفاعی دوجانبه را تقویت می کند، بلکه با تلاش های گسترده تر برای تقویت امنیت منطقه از طریق همکاری های چند جانبه همسو می شود.

ژاپن و فیلیپین، هر دو متحد کلیدی ایالات متحده، در پاسخ به قاطعیت فزاینده پکن، همکاری دفاعی خود را افزایش می دهند. این شامل تهاجم چین به آب‌های سرزمینی ژاپن در اطراف جزایر سنکاکو (در چین به نام دیائو دائو) می‌شود، گروهی از جزایر خالی از سکنه در دریای چین شرقی که توسط توکیو کنترل می‌شود اما پکن ادعای مالکیت آن را دارد.

مشارکت های استراتژیک و همکاری چندجانبه: پاسخی منطقه ای به تجاوز چین

RAA جدید بر اساس توافقات دفاعی موجود ژاپن با استرالیا و بریتانیا است که سال گذشته اجرایی شد. ژاپن نیز معاهده ای مشابه با ایالات متحده دارد که به عنوان توافقنامه وضعیت نیروها شناخته می شود. این قراردادها به طور جمعی به شبکه ای از مشارکت های استراتژیک با هدف حفظ ثبات و امنیت در منطقه هند و اقیانوس آرام کمک می کند.

کیهارا وزیر دفاع ژاپن پس از مذاکرات دو به علاوه دو بر اهمیت همکاری های دوجانبه و چندجانبه تاکید کرد. او گفت توکیو همکاری با مانیل بر اساس RAA را تقویت خواهد کرد و با سایر کشورها برای تضمین ثبات منطقه همکاری خواهد کرد.

این پیمان دفاعی بخشی از یک پاسخ منطقه ای گسترده تر به قاطعیت چین است. ژاپن و فیلیپین با تعمیق همکاری نظامی خود، پیام روشنی مبنی بر تعهد خود به حفظ نظم مبتنی بر قوانین در منطقه هند و اقیانوس آرام ارسال می کنند.

این بخشی از الگوی گسترده‌تری از کشورهای منطقه است که به دنبال تقویت قابلیت‌های دفاعی و اتحاد خود در واکنش به اقدامات پکن هستند. ایالات متحده و استرالیا نیز نقش کلیدی در حمایت از این تلاش، ارائه کمک های نظامی و شرکت در رزمایش های مشترک با شرکای منطقه ای ایفا کرده اند.

در حالی که پیمان دفاعی ژاپن و فیلیپین نشان دهنده گامی مهم به جلو است، چالش هایی نیز به همراه دارد. هر دو کشور باید ضمن مدیریت روابط خود با چین، از پیچیدگی های گسترش همکاری نظامی نیز عبور کنند. موفقیت RAA به توانایی آنها برای اجرای موثر تمرینات مشترک و افزایش قابلیت همکاری بدون تشدید بیشتر تنش بستگی دارد.

علاوه بر این، این توافقنامه قدرت چارچوب همکاری منطقه ای را آزمایش خواهد کرد. حصول اطمینان از اینکه این چارچوب فراگیر باقی می ماند و باعث ایجاد اختلافات بیشتر نمی شود، برای حفظ صلح و ثبات بلندمدت حیاتی خواهد بود.

امضای توافقنامه دسترسی متقابل ژاپن و فیلیپین، لحظه ای مهم در پویایی امنیت منطقه ای است. در حالی که چین همچنان به نفوذ خود در دریای چین جنوبی ادامه می دهد، تقویت روابط دفاعی بین توکیو و مانیل بر عزم جمعی برای حمایت از منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام تأکید می کند. این توافق نه تنها همکاری های نظامی دوجانبه را گسترش می دهد، بلکه شبکه اتحادها را با هدف مقابله با اقدامات تهاجمی و حفظ ثبات در منطقه تقویت می کند.

ماه‌ها و سال‌های آتی تأثیر کامل این توافق را نشان خواهند داد زیرا هر دو کشور با هم برای انجام تمرین‌های مشترک و عملیات امدادرسانی در بلایا همکاری می‌کنند. در حالی که تنش های منطقه ای ادامه دارد، پیمان دفاعی ژاپن و فیلیپین گواهی بر قدرت مشارکت استراتژیک در ارتقای صلح و امنیت در یک وضعیت ژئوپلیتیکی پیچیده است.

دیدگاهتان را بنویسید