تعمیق مشارکت دفاعی و اقتصادی برای اتحاد قوی تر


نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از نزدیک توسط متحدان غربی‌اش تحت نظر است، زیرا او در اولین سفر خارجی خود پس از بازگشت به سمت ریاست جمهوری برای سومین دوره در ماه ژوئن، با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسکو دیدار می‌کند.

آقای مودی روز دوشنبه، تنها چند ساعت پس از آن که بمباران روسیه دست‌کم 41 نفر را در اوکراین از جمله در بیمارستان کودکان در کی‌یف کشت، با اعتراض جهانی فرود آمد.

تصاویری از مسکو، آقای مودی را نشان می‌دهد که در حال بغل کردن رئیس‌جمهور روسیه است. ویدئویی از آقای پوتین خندان که آقای مودی را “دوست عزیزش” خطاب می کند و به او می گوید “از دیدن او خوشحالم” در هند پخش شده است.

سفر دو روزه آقای مودی – اولین دیدار او از کرملین از سال 2019 – همزمان با نشست سران ناتو در واشنگتن است که در آن تهاجم سال 2022 موضوع اصلی خواهد بود.

هند، یک اقتصاد کلیدی جهانی، روابط نزدیکی با روسیه و ایالات متحده دارد و شرکا و مقامات آن در دهلی سوالاتی درباره زمان سفر آقای مودی را نادیده گرفتند. آنها می گویند اجلاس سالانه بخشی از یک مشارکت راهبردی طولانی مدت است و برنامه آن هیچ ارتباطی با نشست ناتو ندارد.

اما نگرانی های ایالات متحده یک نکته جدی را نشان داد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه از آقای مودی خواست تا در جریان مذاکرات در مسکو بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید کند.

آقای میلر همچنین گفت که ایالات متحده نگرانی های خود را با هند در مورد روابط خود با روسیه مطرح کرده است.

او گفت: «ما از هند، مانند هر کشور دیگری، هنگامی که با روسیه تعامل می‌کند، می‌خواهیم روشن کند که هرگونه راه‌حلی برای درگیری در اوکراین باید به منشور سازمان ملل، احترام به تمامیت ارضی اوکراین و حاکمیت اوکراین باشد». در جلسه توجیهی روز دوشنبه

رئیس‌جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، فراتر رفت – و کوتاهی نکرد.

او اواخر روز دوشنبه در X (توئیتر سابق) نوشت: «این یک ناامیدی بزرگ و یک ضربه ویرانگر به تلاش‌های صلح است که ببینیم رهبر بزرگترین دموکراسی جهان در چنین روزی خون‌بارترین جنایتکار جهان را در مسکو در آغوش می‌کشد».

نشست سران ناتو در واشنگتن که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل گروه دفاعی غرب برگزار می‌شود که عمدتاً به عنوان سنگری در برابر اتحاد جماهیر شوروی پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد.

کشورهای ناتو به شدت با حمله مسکو به اوکراین مخالفت کرده اند، در حالی که هند و آقای مودی از هرگونه انتقاد آشکار از رئیس جمهور پوتین خودداری کرده اند، به جز درخواست برای گفتگو و دیپلماسی برای حل مناقشه.

در حالی که کشورهای غربی با اعمال تحریم ها تلاش می کنند مسکو را منزوی کنند، رئیس جمهور پوتین جلساتی در سطح بالا با رهبران کشورهای کلیدی مانند چین، هند، ترکیه و دیگران برگزار کرده است.

برخی اکنون در این فکر هستند که آیا حضور آقای مودی در مسکو ممکن است به نفع پوتین باشد یا خیر. آیا پیامی که هند برای روسیه ارسال می کند خوب است؟

سفر دوجانبه این بار فقط یک اولویت برنامه ریزی است که ما بر عهده خودمان گذاشته ایم. وینای کواترا، وزیر دائم امور خارجه هند، پیش از سفر آقای مودی به بی بی سی گفت و هر گونه ارتباط بین این دو رویداد را رد کرد.

ارتباطات تاریخی و اهمیت استراتژیک

هند و روسیه از زمان جنگ سرد روابط دفاعی و راهبردی نزدیکی داشته اند و مسکو همچنان یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات است. هند که یکی از بزرگترین ارتش های جهان را دارد، اختلافات مرزی دیرینه ای با همسایگان خود پاکستان و چین دارد.

کارشناسان می گویند اهمیت آقای مودی برای مسکو تعجب آور نیست و این رابطه فراتر از خرید دفاعی است.

«اگر به روند تاریخی نگاه کنید، اینطور است [Moscow] پانکاج ساران، سفیر سابق هند در مسکو گفت: یکی از ثابت‌های سیاست خارجی هند بود.

ارکان اصلی این روابط شامل همکاری های دفاعی، انرژی و علم و فناوری است.

در طول سال ها، روسیه در ساخت چندین نیروگاه هسته ای در هند کمک های فنی ارائه کرده است.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، دهلی همچنین میلیاردها دلار نفت با تخفیف از مسکو خریداری کرده است، پس از اینکه کشورهای غربی تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردند تا میزان فروش یا هزینه آن را محدود کنند.

تجارت دو طرفه بین هند و روسیه در چند سال گذشته به دلیل افزایش خرید نفت به 65 میلیارد دلار (50.76 میلیارد پوند) افزایش یافته است. صادرات هند به روسیه تنها 4 میلیارد دلار است.

مقامات هندی می گویند که اولویت اصلی آقای مودی بستن این عدم تعادل تجاری و تشویق سرمایه گذاری روسیه در هند و همچنین انتقال بخشی از تولیدات دفاعی به هند خواهد بود.

در طول 20 سال گذشته، غرب، به‌ویژه ایالات متحده، روابط نزدیک‌تری با هند برقرار کرده است، که بسیاری آن را سنگری در برابر تهدید چین فزاینده‌ای می‌دانند.

هند همچنین به عضویت چهارگانه – یک انجمن استراتژیک با ایالات متحده، استرالیا و ژاپن – به عنوان گروهی با هدف مقابله با نفوذ چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه تبدیل شده است.

اما در مواجهه با خصومت فزاینده غرب، رئیس جمهور پوتین روابط استراتژیک و اقتصادی نزدیکتری با پکن برقرار کرد. این پیشرفت در هند، رقیب دیرینه چین، بی توجه نبوده است.

درگیری های مرگبار در امتداد مرز مورد مناقشه در منطقه لاداخ در ژوئن 2020 باعث کشته شدن 20 سرباز هندی و حداقل چهار سرباز چینی شد و تنش ها را تشدید کرد.

هند نگران است که از معادله مسکو و پکن کنار گذاشته شود.

آقای ساران می‌گوید: «یکی از گزینه‌هایی که دهلی اکنون از آن استفاده می‌کند این است که کانال روسیه را برای حفظ دوستی باز نگه دارد و از برداشتن هر گونه قدمی که می‌تواند باعث تشدید حرکت روسیه به سمت چین شود، اجتناب کند.

در حالی که دهلی در دهه های اخیر با خرید سامانه های تسلیحاتی ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل ذخایر تسلیحاتی خود را متنوع کرده است، همچنان به شدت به مسکو متکی است و نگرانی هایی وجود دارد که جنگ در اوکراین بر صادرات دفاعی آن تأثیر گذاشته است.

وی افزود: گزارش‌هایی مبنی بر تاخیر در تحویل برخی قطعات یدکی و تحویل بقیه سامانه‌های دفاع ضد موشکی اس-400 وجود دارد. بنابراین، قطعاً در طول این دیدار مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دهلی و مسکو بی تفاوت نیستند. چندین مورد گزارش شده است که در آن شهروندان هندی با وعده های دروغین مشاغل پرسود فریب خورده و در نهایت در کنار ارتش روسیه در اوکراین می جنگند. تاکنون چهار هندی در این درگیری ها کشته شده اند.

مقامات هندی اصرار دارند که در طول این دیدار، آقای مودی همتایان روسی خود را برای آزادی زودهنگام هندی‌هایی که گمان می‌رود ده‌ها نفر هستند که هنوز در جنگ می‌جنگند، تحت فشار قرار دهد.

هند متوجه شده است که برای مقابله با رقیب خود، چین، به آمریکا و روسیه نیاز دارد. بنابراین احساس می کند که باید تعادلی پیدا کند تا به هیچ یک از این دو توهین نشود.

هند از سیاست خودمختاری استراتژیک و چندجانبه گرایی پیروی می کند. ما هم با آمریکا و هم با روسیه روابط استراتژیک داریم. این یک مشارکت انحصاری متقابل است.» آقای تریگونایات می گوید.

اقدام متعادل کننده ای که آقای مودی انجام می دهد، منعکس کننده استراتژی گسترده تر سیاست خارجی هند است. حفظ تعادل ظریف بین قدرت های جهانی رقیب از دیرباز نشانه تلاش های دیپلماتیک هند بوده است. این رویکرد به هند اجازه می دهد تا منافع استراتژیک خود را بدون وابستگی بیش از حد به هیچ کشوری به حداکثر برساند.

همکاری های انرژی و اقتصادی

جدای از دفاع، همکاری انرژی یکی از جنبه های مهم روابط هند و روسیه است. هند با نیازهای فزاینده انرژی خود، پیوسته به دنبال تعمیق تعامل خود با منابع عظیم انرژی روسیه بوده است. انتظار می رود این دیدار با توافق های بالقوه در زمینه تامین انرژی بلندمدت و سرمایه گذاری در بخش انرژی، این مشارکت را بیشتر تقویت کند.

علاوه بر این، سفر آقای مودی با هدف از بین بردن عدم تعادل تجاری بین دو کشور انجام می شود. هند مایل است سرمایه‌گذاری روسیه را در بخش‌های مختلف از جمله فناوری، داروسازی و زیرساخت تشویق کند. هند امیدوار است با تنوع بخشیدن به تعامل اقتصادی، روابط تجاری متعادل و پایدارتری با روسیه ایجاد کند.

سفر آقای مودی به مسکو فقط مربوط به روابط دوجانبه نیست. این پیامدهای ژئوپلیتیکی قابل توجهی دارد. از آنجایی که نظم جهانی به طور فزاینده ای چندقطبی می شود، نقش هند به عنوان بازیگر اصلی در سیاست بین الملل به دقت مورد توجه قرار می گیرد. نحوه برخورد هند با روسیه و غرب تأثیری پایدار بر جایگاه جهانی آن خواهد داشت.

این دیدار در زمانی انجام می شود که جهان شاهد همسویی مجدد اتحادهای بین المللی است. بلوک سنتی غرب به رهبری ایالات متحده با چالش هایی از سوی قدرت های نوظهور مانند چین و روسیه مواجه است که به دنبال اعمال نفوذ خود در صحنه جهانی هستند. خودمختاری استراتژیک هند به هند اجازه می دهد تا با تمام قدرت های بزرگ در تعامل باشد و از منافع ملی خود محافظت کند.

سفر نخست وزیر نارندرا مودی به مسکو گواهی بر مشارکت استراتژیک قوی بین هند و روسیه است. علیرغم پیچیدگی چشم انداز ژئوپلیتیک کنونی، رویکرد هند به حفظ روابط متعادل با قدرت های جهانی، سنگ بنای سیاست خارجی این کشور است.

همانطور که آقای مودی در حال مذاکره با رئیس جمهور پوتین است، جهان به دقت نظاره گر خواهد بود تا ببیند هند چگونه در این منطقه دشوار دیپلماتیک حرکت می کند. نتیجه این سفر نه تنها بر روابط هند و روسیه تأثیر می گذارد، بلکه پیامدهای گسترده تری برای ژئوپلیتیک جهانی نیز خواهد داشت.

اقدام متعادل کننده هند در حفظ روابط مستحکم با روسیه و غرب بر نقش آن به عنوان یک بازیگر کلیدی در نظم بین المللی در حال تحول تاکید می کند. تصمیمات اتخاذ شده در این سفر منعکس کننده اولویت های استراتژیک هند و تعهد این کشور به جهانی چندقطبی است که در آن هند می تواند از خودمختاری استراتژیک برخوردار شود و به ایفای نقش کلیدی در صحنه جهانی ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید