استرالیا در بحبوحه افزایش تنش ها، فرستاده ویژه ای را برای مبارزه با یهودی ستیزی منصوب کرد


استرالیا در تلاش برای مبارزه با یهود ستیزی و حفظ انسجام اجتماعی، فرستاده ویژه ای را منصوب کرده است، گامی بزرگ که نشان دهنده تعهد این کشور به رسیدگی به تنش های اجتماعی فزاینده ناشی از درگیری بین اسرائیل و غزه است. نخست وزیر آنتونی آلبانیز اعلام کرد که گیلیان سگال، وکیل و تاجر برجسته، این نقش را برعهده خواهد گرفت و با رهبران جامعه و کارشناسان تبعیض مشورت خواهد کرد تا راهنمایی هایی را برای دولت ارائه دهد. این نامگذاری از نمونه کشورهایی مانند ایالات متحده، کانادا، یونان و بریتانیا پیروی می کند که برای سالیان متمادی دارای موقعیت های مشابه بوده اند.

نخست وزیر آلبانیز همچنین برنامه هایی را برای تعیین یک فرستاده ویژه برای مبارزه با اسلام هراسی اعلام کرد و بر رویکرد متوازن مورد نیاز برای مقابله همه جانبه با تبعیض مذهبی تاکید کرد. درگیری بین اسرائیل و غزه به یک موضوع سیاسی بسیار ناپایدار در استرالیا تبدیل شده است که باعث اعتراض جوامع یهودی و مسلمان و افزایش قابل توجه یهودی ستیزی و اسلام هراسی شده است.

پس از آن که ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی سابقه ای به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر، حمله ای را علیه حماس در غزه آغاز کرد، درگیری به شدت تشدید شد. در نتیجه این حمله حدود 1200 نفر کشته و 251 گروگان گرفته شدند. به گفته وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، بیش از 38000 فلسطینی در نتیجه عملیات نظامی اسرائیل کشته شده اند.

«استرالیایی ها عمیقاً از این درگیری ناراحت هستند و بسیاری از آنها تحت تأثیر قرار گرفته اند. در چنین مواقعی، استرالیایی‌ها باید دور هم جمع شوند، نه اینکه تقسیم شوند.» انتصاب جیلیان سگال، که سمت های رهبری در جامعه یهودی، آموزش و بخش بانکی را بر عهده داشته است، به عنوان گام مهمی در جهت کاهش اصطکاک و تقویت وحدت تلقی می شود.

سگال، یک رهبر ماهر که اخیراً ریاست هیئت اوج ملی جامعه یهودیان استرالیا را بر عهده داشت، مدت‌هاست که مدافع یهودستیزی بوده است. او به افزایش نگران کننده 700 درصدی حوادث یهودی ستیز از زمان آغاز درگیری در ماه اکتبر اشاره کرد. او گفت: «یهودیان استرالیایی می‌خواهند برای انجام زندگی روزمره خود احساس آزادی کنند و می‌خواهند برای انجام دین خود بدون ترس احساس امنیت کنند.

اگرچه چندین سازمان یهودی از این انتصاب به گرمی استقبال کردند، گروه های دیگر نسبت به این انتصاب ابراز نگرانی کردند. شورای یهودیان استرالیا که از اقدامات اسرائیل در غزه انتقاد کرده است و شبکه حقوق فلسطین استرالیا (APAN) ابراز نگرانی کردند که این اقدام می تواند اختلافات را عمیق تر کند. APAN گفت: “همچنین خطر ایجاد یک الگوی نگران کننده از یهودستیزی مرتبط با انتقاد از دولت اسرائیل یا حمایت از فلسطین را در پی دارد.”

دولت استرالیا پیوسته از راه حل دو کشوری حمایت کرده و در ابتدا از حق دفاع از خود اسرائیل پس از حملات 7 اکتبر حمایت کرده است. با این حال، او به طور فزاینده ای نسبت به عملیات نظامی اسرائیل در غزه، به ویژه پس از کشته شدن یک امدادگر استرالیایی در حمله هوایی اسرائیل، ابراز نگرانی کرده است.

پیامدهای سیاسی و تنش های داخلی

درگیری های ادامه دار همچنین باعث ایجاد تنش در حزب حاکم کارگر استرالیا شده است. سناتور فاطمه پیمان هفته گذشته از حزب استعفا داد و دلیل خروج خود را موضع آن در قبال جنگ عنوان کرد. او پس از اینکه قوانین حزبی را برای حمایت از جنبش تشکیل دولت فلسطین زیر پا گذاشت، احساس «طرد» کرد.

به عنوان فرستاده ویژه، جیلیان سگال وظیفه هدایت چشم انداز شکننده تبعیض مذهبی و نژادی در استرالیا را بر عهده خواهد داشت. نقش او شامل تعامل با رهبران و کارشناسان مختلف جامعه برای توسعه استراتژی ها و سیاست هایی با هدف کاهش حوادث یهودی ستیز و ارتقای انسجام اجتماعی خواهد بود. تجربه گسترده سگال در سمت‌های رهبری هم در جامعه یهودی و هم در بخش‌های وسیع‌تر، در تلاش‌های او برای پر کردن شکاف‌ها و شکل‌دهی جامعه فراگیرتر مؤثر خواهد بود.

زمینه گسترده تر یهودستیزی و اسلام هراسی در استرالیا

افزایش یهودی ستیزی و اسلام هراسی در استرالیا نشان دهنده روند جهانی گسترده تری است که در آن درگیری های ژئوپلیتیک اغلب پیامدهای محلی دارد. انتصاب فرستادگان ویژه برای رسیدگی به این مسائل نشان دهنده رویکرد پیشگیرانه دولت استرالیا برای کاهش تأثیر نامطلوب درگیری های بین المللی بر هماهنگی اجتماعی داخلی است.

برای مؤثر بودن تلاش‌های سگال، مشارکت جامعه بسیار مهم است. ایجاد اعتماد و همکاری بین گروه‌های مذهبی و فرهنگی مختلف برای ایجاد محیطی که در آن همه استرالیایی‌ها احساس امنیت و احترام کنند، ضروری است. کار قبلی سگال با سازمان‌های کلیدی یهودی به او مهارت‌های لازم برای تقویت گفتگو و تفاهم در میان جوامع را داده است.

موفقیت ماموریت فرستاده ویژه به عوامل متعددی از جمله میزان حمایت دولت، تمایل رهبران جامعه برای همکاری و تعهد عموم مردم به مبارزه با تبعیض بستگی دارد. پرداختن به علل ریشه‌ای یهودی‌ستیزی و اسلام‌هراسی مستلزم تلاش‌های مستمر و رویکردی جامع است که شامل آموزش، تغییر سیاست‌ها و اطلاع‌رسانی به جامعه است.

تصمیم استرالیا برای انتصاب یک فرستاده ویژه برای مبارزه با یهود ستیزی، گامی مهم در جهت رسیدگی به مشکل پیچیده و چندوجهی تبعیض مذهبی است. انتصاب جیلیان سگال گام مهمی در جهت تقویت انسجام اجتماعی و اطمینان از این است که همه استرالیایی ها، صرف نظر از پیشینه مذهبی یا فرهنگی خود، می توانند در جامعه ای عاری از ترس و تعصب زندگی کنند. همانطور که این کشور با چالش های درگیری بین اسرائیل و غزه سر و کار دارد، نقش فرستاده ویژه در ارتقای وحدت و تفاهم در جامعه متنوع استرالیا بسیار مهم خواهد بود.

  • 7 اکتبر: حمله بی سابقه حماس به جنوب اسرائیل که منجر به کشته شدن 1200 نفر و گروگان گیری 251 نفر شد.
  • هفته های بعدوزارت بهداشت غزه اعلام کرد: ارتش رژیم صهیونیستی عملیاتی را علیه حماس در غزه آغاز کرده است که منجر به کشته شدن بیش از 38000 فلسطینی شده است.
  • نوامبر 2023: استرالیا انتصاب جیلیان سگال را به عنوان فرستاده ویژه در امور یهودستیزی اعلام کرد.
  • نوامبر 2023: سناتور فاطمه پیمان از حزب کارگر به دلیل موضع این حزب در قبال درگیری اسرائیل و غزه کناره گیری می کند.
  • دسامبر 2023:انتصاب نماینده ویژه مبارزه با اسلام هراسی پیش بینی می شود.
  • نخست وزیر آنتونی آلبانیز: «استرالیایی ها عمیقاً نگران این درگیری هستند و بسیاری از آنها رنج می برند. در چنین مواقعی، استرالیایی ها باید دور هم جمع شوند، نه اینکه تقسیم شوند.”
  • جیلیان سگال: “یهودیان استرالیایی می خواهند در زندگی روزمره خود احساس آزادی کنند و همچنین می خواهند در انجام تمرین و بیان دین خود بدون ترس احساس امنیت کنند.”
  • بیانیه APANt: “همچنین خطر ایجاد الگوی نگران کننده یهودی ستیزی مرتبط با انتقاد از دولت اسرائیل یا حمایت از فلسطین را در پی دارد.”

انتصاب گیلیان سگال به عنوان فرستاده ویژه استرالیا در امور یهودستیزی گامی فعال در جهت مقابله با تعداد فزاینده موارد تبعیض مذهبی در این کشور است. از آنجایی که کشور با پیامدهای محلی درگیری بین اسرائیل و غزه دست و پنجه نرم می کند، نقش فرستاده ویژه در تقویت وحدت و اطمینان از اینکه همه استرالیایی ها می توانند بدون ترس از تبعیض زندگی کنند، کلیدی خواهد بود. موفقیت این ابتکار به تلاش مشترک سازمان های دولتی، رهبران جامعه و عموم مردم بستگی خواهد داشت که بر اهمیت همبستگی و احترام متقابل در غلبه بر چالش های تبعیض مذهبی و نژادی تاکید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید