هند و اقیانوس آرام شاهد افزایش جت های ساب هانتر آمریکا برای مقابله با فعالیت های دریایی چین است.


منطقه هند-اقیانوس آرام، یک منطقه استراتژیک مهم، شاهد افزایش فعالیت های نظامی در حالی است که قدرت های جهانی برای تسلط در حال رقابت هستند. در مقابل این پس‌زمینه، دستیابی نیروی دریایی کره جنوبی به شش فروند هواپیمای جاسوسی دریایی P-8A Poseidon از ایالات متحده، نقطه عطف مهمی در پویایی امنیت منطقه است. این رویداد که در 4 ژوئیه با برگزاری مراسمی در فرماندهی هوایی نیروی دریایی در پوهانگ، استان گیونگ سانگ شمالی مشخص شد، نماد نگرانی فزاینده نسبت به حضور در حال گسترش نیروی دریایی چین است. این مقاله به بررسی جزئیات اکتساب کره جنوبی، پیامدهای استراتژیک برای منطقه هند و اقیانوس آرام، و پیامدهای ژئوپلیتیکی گسترده تر مربوط به توانایی های دریایی ایالات متحده و چین می پردازد.

تکمیل این خرید نزدیک به شش سال از زمانی است که آژانس نظامی دولتی کره جنوبی پروژه ای را برای خرید هواپیما از بوئینگ از طریق برنامه بین ایالتی “فروش نظامی خارجی” آغاز کرد. سه هواپیمای اول در 19 ژوئن وارد کره جنوبی شدند و سه فروند باقی مانده در 30 ژوئن وارد کره جنوبی شدند. این پوزیدون های پیشرفته P-8A جایگزین ناوگان قدیمی P-3 نیروی دریایی خواهند شد.

در این مراسم شین وون سیک، وزیر دفاع، دریاسالار یانگ یونگ مو، رئیس عملیات دریایی و دیگر مقامات کلیدی دفاعی و مقامات منطقه حضور داشتند. وزیر شین بر تأثیر تحول ناوگان جدید بر استراتژی دفاع دریایی کره جنوبی، به ویژه در جلوگیری از تحریکات کره شمالی تأکید کرد.

“R-8A “Poseidon” زیردریایی دشمن را به ماهی در یک کاسه ساز تبدیل می کند. وزیر شین در سخنرانی خود گفت: دریا برای زیردریایی های دشمن به جهنم تبدیل خواهد شد.

دریاسالار ها سئونگ ووک، رئیس فرماندهی هوایی نیروی دریایی، بر نقش این هواپیما در افزایش آمادگی امنیتی کره جنوبی تاکید کرد. دریاسالار هاا گفت: «P-8A به‌عنوان یک دارایی کلیدی که زیردریایی‌های دشمن را خنثی می‌کند و به‌عنوان یک ستون قوی از سیستم بازدارندگی سه‌جانبه دریایی، کمک قابل‌توجهی به آمادگی امنیتی جمهوری کره خواهد کرد.»

P-8A Poseidon: یک شگفتی فناوری

P-8A Poseidon با نام مستعار “قاتل زیردریایی” به دلیل تطبیق پذیری و قابلیت های پیشرفته خود از جمله عملیات ضد زیردریایی، سطحی، شناسایی، نظارت و شناسایی مشهور است. هواپیمای گشت دریایی چند منظوره P-8A Poseidon برای انجام ماموریت های مختلف از جمله ضد زیردریایی و جنگ سطحی، جلوگیری از کشتیرانی، شناسایی، مراقبت و شناسایی و عملیات جستجو و نجات طراحی شده است.

نقطه قوت اصلی پوزیدون در مجموعه حسگرهای پیچیده آن نهفته است. این رادار دارای دیافراگم مصنوعی چند حالته APY-10 است که می تواند کشتی ها را در صدها مایل دورتر ردیابی کند و پریسکوپ های زیردریایی را با وضوح بالا شناسایی کند. این رادار حتی می تواند کلاس های مختلف کشتی ها را شناسایی کند. برجک الکترواپتیکال/مادون قرمز MX-20 برای جستجو در بردهای کوتاهتر استفاده می شود. ALQ-240 Electronic Support Measure (ESM)، اقتباس شده از EA-18G Growler، به عنوان یک حسگر الکترومغناطیسی برای ردیابی ساطع کننده های رادار عمل می کند.

بوئینگ دیفنس در توئیتی از قرار گرفتن کره جنوبی در گروه اپراتورهای P-8 خبر داد. وی از هشت مشتری جهانی که از قابلیت های بی سابقه گشت دریایی چند منظوره هواپیما استفاده کرده اند استقبال کرد. علاوه بر کره جنوبی و ایالات متحده، P-8 Poseidon توسط هند، استرالیا، نروژ، نیوزیلند، کانادا، آلمان و بریتانیا اداره می شود.

به طور خاص، هند و استرالیا حدود 12 فروند P-8 را اداره می کنند و استرالیا دو فروند دیگر نیز سفارش داده است. نیوزلند چهار هواپیمای P-8A، نروژ پنج فروند و بریتانیا 9 فروند را اداره می کند. کانادا و آلمان نیز به ترتیب 12 و 8 فروند P-8A سفارش داده اند که انتظار می رود در سال های آینده تحویل شود.

پیامدهای استراتژیک برای منطقه هند و اقیانوس آرام

با توجه به تشدید تنش ها با چین، انتظار می رود P-8A Poseidon نقش مهمی در منطقه هند و اقیانوس آرام ایفا کند. چین این هواپیما را تهدیدی کلیدی برای عملیات زیرآبی خود می داند. در دسامبر 2015، ایالات متحده با سنگاپور به توافقی رسید تا به P-8 ها اجازه دهد در ایالت-شهر جزیره ای مستقر شوند و پکن را خشمگین کرد.

آخرین ورود P-8A به نیروی دریایی کره جنوبی به دنبال آن است که چین آمریکا را به استقرار ردیاب زیردریایی P-8A Poseidon در دریای مورد مناقشه چین جنوبی متهم کرد که بر اهمیت استراتژیک این هواپیما در امنیت دریایی منطقه تأکید می کند. زیردریایی‌های چینی در منطقه اکنون با تهدید دائمی و قابل توجهی روبرو هستند زیرا کره جنوبی، استرالیا، هند و ایالات متحده عملیات Poseidons را انجام می‌دهند.

نگرانی چین در مورد حضور رو به رشد P-8A واضح است. سال گذشته، یک پرواز P-8A Poseidon نیروی دریایی ایالات متحده بر فراز تنگه تایوان در 13 ژوئیه، چین را بر آن داشت تا با 26 هواپیمای جنگی تلافی کند. یک حادثه قابل توجه در 19 آگوست 2014 رخ داد، زمانی که یک جت جنگنده J-11 چینی در فاصله 30 فوتی P-8 که بیش از 130 مایلی شرق جزیره هاینان پرواز می کرد، پرواز کرد، حتی با انجام یک چرخش بشکه بر روی دماغه هواپیما. این امر منجر به درگیری دیپلماتیک دیگری بین واشنگتن و پکن شد.

حتی هند به طور گسترده از هواپیما نه تنها در اقیانوس هند، بلکه بر فراز مرز ناآرام هند و چین در طول بن بست داکالام استفاده کرد. رهبر هند بسیار تحت تأثیر توانایی های خود قرار گرفت. ژنرال بیپین روات گفت: “من در مورد توانایی های (بزرگ) هواپیماهای ضد زیردریایی P-8I پس از استقرار آنها در دوکلام برای نظارت مطلع شدم. این هواپیما همچنین در حمله پولواما در سال 2019 برای نظارت بر حرکت ارتش پاکستان مورد استفاده قرار گرفت.

استراتژی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده حول محور حفظ توازن قوا و تضمین آزادی دریانوردی در آب های بین المللی است. استقرار هواپیماهای P-8A Poseidon توسط متحدان مختلف آمریکا در منطقه گواه این استراتژی است. حضور P-8A به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر سیاست‌های توسعه‌طلبانه چین عمل می‌کند و تضمین می‌کند که ایالات متحده و متحدانش می‌توانند هرگونه تهدید احتمالی را زیر نظر داشته باشند و با آن مقابله کنند.

چین به سرعت در حال ارتقاء توانمندی های دریایی خود از جمله ناوگان زیردریایی خود برای قدرت نمایی در منطقه هند و اقیانوس آرام است. حضور هواپیماهای P-8A Poseidon در منطقه، محاسبات استراتژیک چین را پیچیده می کند و این کشور را مجبور به سرمایه گذاری در اقدامات متقابل و دارایی های جنگ ضد زیردریایی می کند. پویایی بین P-8A Poseidon و زیردریایی های چینی جنبه مهمی از مبارزه ژئوپلیتیک گسترده تر در اقیانوس هند و اقیانوس آرام است.

معرفی هواپیمای P-8A Poseidon به نیروی دریایی کشورهایی مانند کره جنوبی، هند و استرالیا، اتحادها و مشارکت های منطقه ای را تقویت می کند. این کشورها به همراه ایالات متحده یک شبکه استراتژیک را با هدف مقابله با نفوذ چین تشکیل می دهند. قابلیت همکاری هواپیماهای P-8A Poseidon بین این متحدان، نظارت جمعی دریایی و قابلیت های جنگ ضد زیردریایی آنها را افزایش می دهد.

با افزایش تنش ها در هند و اقیانوس آرام، انتظار می رود نقش P-8A Poseidon افزایش یابد. تحولات آینده ممکن است شامل ادغام سنسورهای پیشرفته تر، سیستم های تسلیحاتی و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) برای گسترش قابلیت های هواپیما باشد. علاوه بر این، گسترش عملیات P-8A به سایر کشورهای منطقه می تواند توازن قوا را بیشتر تغییر دهد.

خرید 6 فروند هواپیمای جاسوسی دریایی P-8A Poseidon توسط نیروی دریایی کره جنوبی، پیشرفت قابل توجهی در وضعیت امنیتی در منطقه هند و اقیانوس آرام است. این اقدام بر نگرانی‌های فزاینده در مورد گسترش حضور دریایی چین تأکید می‌کند و بر اهمیت استراتژیک قابلیت‌های گشت‌زنی دریایی پیشرفته تأکید می‌کند. از آنجایی که P-8A Poseidon همچنان به ایفای نقش مهمی در استراتژی‌های دفاعی منطقه‌ای ادامه می‌دهد، تأثیر آن بر پویایی‌های ژئوپلیتیکی هند و اقیانوس آرام قابل اغراق نیست. تطبیق پذیری هواپیما، سیستم های حسگر پیشرفته و استفاده گسترده توسط متحدان ایالات متحده تضمین می کند که این هواپیما به عنوان یک دارایی کلیدی در جنگ قدرت بین ایالات متحده و چین باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید