هند قدرت آتش تانک های T-90 را با هزینه تولید خود از مهمات روسی “مانگو” افزایش خواهد داد.


پرتابه 3VBM17 Mango یک پرتابه پیشرفته سیستم حلقه تثبیت شده نفوذی زرهی (APFSDS) است که توسط هند برای استفاده در تانک های جنگی اصلی ساخته شده است. این پوسته تانک که Manga نام دارد به دلیل توانایی نفوذ بالای خود شناخته شده است و به آن اجازه می دهد تا به طور موثر به اهداف زرهی سنگین نفوذ کند. 3VBM17 Mango نشان دهنده تلاش های هند برای بهبود فناوری نظامی و تقویت قابلیت های دفاعی آن است.

JSC Rosoboronexport، غول دفاعی روسیه و یکی از بخش‌های کلیدی شرکت دولتی Rostec، تولید پرتابه‌های زره‌دار 3VBM17 Mango را با سیستم خرابکاری و کیل تثبیت‌شده (APFSDS) در هند راه‌اندازی کرده است. این پرتابه ها برای نفوذ به خودروهای زرهی مجهز به زره کامپوزیت طراحی شده اند که یک قابلیت حیاتی برای سناریوهای میدان نبرد امروزی است.

این ابتکار نشان‌دهنده تعمیق همکاری هند و روسیه با هدف بومی‌سازی تولید پرتابه زیرکالیبر زره‌دار 125 میلی‌متری 3VBM17 Mango است. این تلاش گامی مهم به سوی جاه طلبی های هند برای تقویت ظرفیت تولید دفاعی خود تحت ابتکاراتی مانند Make in India و Atmanirbhar Bharat Abhiyaan (هند مستقل از خود) است.

الکساندر میخیف، مدیر کل “روسوبرون اکسپورت” با تاکید بر اهمیت این تعامل گفت: یکی دیگر از مراحل مهم همکاری روسیه و هند در راستای خطوط Make in India و Atmanirbhar Bharat Abhiyaan رسیده است. Rosoboronexport تأسیسات کلیدی تولید پوسته‌های مخزن انبه را در هند ایجاد کرده است که انتقال فناوری و تولید محلی را تضمین می‌کند.

شرکت هوافضا و دفاع روسیه JSC “Rosoboronexport” با مقر آن در مسکو از تولید مجاز در شرکت های مشتری پشتیبانی می کند و فعالانه در ایجاد سرمایه گذاری های مشترک برای تولید محصولات نظامی روسیه در کشورهای شریک مشارکت می کند.

پرتابه‌های 125 میلی‌متری مانگو که برای شلیک از اسلحه‌های T-72 و T-90 MBT طراحی شده‌اند، از پرتابه شکافنده زرهی تثبیت‌شده 3BM42 برای نفوذ به تانک‌های مدرن با زره‌های مرکب استفاده می‌کنند. در حال حاضر این تانک ها در خدمت ارتش هند هستند. پرتابه مهمات 3BM42 APFSDS Mango به طور ویژه برای شکست تانک های جنگی اصلی مدرن با حفاظت گسترده طراحی شده است.

پرتابه‌های انحرافی تثبیت‌شده زره‌دار (APFSDS) مهمات ویژه‌ای هستند که برای نفوذ به زره‌های ضخیم و نابود کردن تانک‌های دشمن طراحی شده‌اند. “سابوت” یک کلمه فرانسوی به معنای “کفش” یا “پخ” است. این به وسیله ای اطلاق می شود که یک پرتابه کوچکتر را احاطه کرده و به آن اجازه می دهد در یک لوله بزرگتر قرار گیرد. پرتابه های APFSDS برای اطمینان از پایداری پرواز در قسمت عقب پر شده اند و پرتابه زیر ستون پس از خروج کارتریج از لوله به بیرون پرتاب می شود.

این کارتریج ها معمولاً از مواد متراکم مانند تنگستن یا اورانیوم ضعیف شده ساخته می شوند. سختی و چگالی بالای آنها به آنها اجازه می دهد تا به زره نفوذ کنند. پرتابه معمولاً بلند و نازک، با نوک نوک تیز و دم مخروطی است. این طراحی باعث کاهش کشش و افزایش تراکم مقطع پرتابه می شود. هنگام برخورد، یک پرتابه APFSDS سوراخی کوچکتر از قطر خود اما عمیقتر از طول خود ایجاد می کند. این به این دلیل است که پرتابه در حین نفوذ تغییر شکل می دهد و می شکند که یک حفره مخروطی شکل در پشت آن ایجاد می کند.

این تانگوی هند و روسی فقط یک شگفتی یکباره نیست. این بخشی از یک همکاری طولانی مدت در رتبه اول جدول است. پرتابه مانگو که برای استقرار بر روی تانک های T-72، T-90 و سایر خودروهای زرهی در ارتش هند در نظر گرفته شده است، نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در همکاری صنعتی بین روسیه و هند است. این همکاری بر اساس موفقیت های گذشته است، از جمله:

  • تفنگ های تهاجمی AK-203: در ژانویه 2023، Indo-Russian Rifles Private Limited (IRRPL)، یک سرمایه گذاری مشترک در هند توسط Rosoboronexport و کنسرت کلاشنیکف (هر دو زیرمجموعه شرکت دولتی Rostec)، تولید تفنگ های تهاجمی کلاشینکف AK-203 را آغاز کرد. اخیراً در 5 جولای 2024، IRRPL از تحویل موفقیت آمیز 35000 تفنگ تهاجمی AK-203 به ارتش هند خبر داد.
  • T-90 Mk-III: هند تولید تانک های داخلی با طراحی روسی را آغاز کرده است. بر اساس یک توافقنامه مجوز، ده تانک جنگی اصلی T-90 Mk-III جدید ساخته شده توسط شرکت دولتی Armored Vehicles Nigam Limited (AVNL) به هند تحویل داده شده است. این تحویل بخشی از یک قرارداد بزرگتر برای 464 تانک T-90MS است. هند از سال 2001 از T-90 استفاده می کند و در ابتدا بیش از 500 تانک از کیت های وارداتی از روسیه مونتاژ می کند. هند به طور رسمی با T-90 در سال 2001 وارد خدمت شد، با اولین 124 تانک تکمیل شده در روسیه و تحویل بعدی به صورت جدا شده برای مونتاژ نهایی در هند. از اوایل دهه 2000، هیئت کارخانه مهمات هند بیش از 500 تانک T-90S وارداتی روسیه را در کارخانه خودروهای سنگین خود (HVF) مونتاژ کرده است. در نوامبر 2019، هند پس از پرداخت هزینه انتقال فناوری به روسیه، قراردادی به ارزش 3.12 میلیارد دلار برای ساخت 464 تانک اصلی جنگی T-90S به صورت محلی منعقد کرد.
  • موشک های ضد هوایی “Igla-S”.روسیه در نوامبر 2023 قراردادی را برای تامین موشک های ضدهوایی دستی “Igla-S” به هند و سازماندهی تولید مجاز آنها منعقد کرد. در ماه آوریل، هند یک دسته اولیه از 24 موشک Igla-S به همراه 100 موشک از روسیه دریافت کرد که قابلیت‌های دفاع هوایی بسیار کوتاه برد (VSHORAD) خود را افزایش داد.
  • سامانه های پدافند هوایی اس-400هند و روسیه قراردادی برای تامین پنج اسکادران موشک های ضد هوایی اس-400 به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار امضا کردند. هند قبلاً سه اسکادران از این سیستم از پنج سفارش داده شده در سال 2018 را دریافت کرده است. علاوه بر این، نیروی هوایی هند (IAF) سه هواپیمای C-400 دریافتی خود را فعال کرد. به گفته صادرکننده تسلیحات دولتی Rosoboronexport، روسیه قصد دارد تا سه ماهه سوم سال 2026 دو اسکادران باقی مانده از سامانه های موشکی ضد هوایی اس-400 را به هند تحویل دهد.

Rosoboronexport همکاری طولانی مدت نظامی-فنی بین روسیه و هند را برجسته می کند که به اواسط دهه 1950 باز می گردد. در حال حاضر 70 درصد از نیروهای مسلح هند به سلاح های شوروی یا روسی مجهز هستند. با نگاهی به آینده، برنامه هایی برای بومی سازی تولید باروت در هند برای به حداکثر رساندن خودپایداری در تولید پرتابه های انبه وجود دارد. این ابتکار در راستای اهداف گسترده تر هند برای گسترش ظرفیت تولید داخلی صنایع دفاعی و کاهش وابستگی به واردات است.

شایان ذکر است که آخرین وقایع در جریان درگیری روسیه و اوکراین: در اوایل ژوئیه 2024، پهپادهای کامیکازه اوکراینی به کارخانه پودر تامبوف در کاتوفسک، منطقه تامبوف، و انبار نفت در کلینتسی، منطقه برانسک شلیک کردند و خسارت قابل توجهی به این نظامیان وارد کردند. امکانات پیش از این، سرویس های ویژه وزارت دفاع اوکراین در ژانویه 2024 و نوامبر 2023 حملاتی را به کارخانه پودر تامبوف انجام داده بودند.

سرگئی چمزوف گفت: برای اطمینان از محلی سازی حداکثر پرتابه های “مانگو”، برنامه ریزی شده است که در آینده تولید باروت در هند تعدیل شود.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) که در مارس 2024 منتشر شد، روسیه همچنان بزرگترین تامین کننده تسلیحات هند است و 36 درصد از واردات تسلیحات هند را به خود اختصاص می دهد. SIPRI اشاره می‌کند که بین سال‌های 2019 تا 2023، برای اولین بار در دوره 5 ساله 1960-1964، کمتر از نیمی از واردات تسلیحات هند را به روسیه اختصاص داده است.

همکاری هند و روسیه برای بومی سازی تولید پرتابه زره پوش 3VBM17 Mango نقطه عطفی در بخش دفاعی است. این ابتکار نه تنها توانمندی های دفاعی هند را تقویت می کند، بلکه در راستای اهداف گسترده تر خود اتکایی و کاهش وابستگی به واردات نیز می باشد. از آنجایی که مشارکت هند و روسیه به شکوفایی ادامه می‌دهد، راه را برای پیشرفت‌های بیشتر در فن‌آوری و تولید نظامی هموار می‌کند و روابط استراتژیک بین دو کشور را تقویت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید