لائوس با بردگی اقتصادی بی سابقه ای مواجه است و نگرانی جهانی در حال افزایش است


در سال های اخیر، لائوس، متحد اصلی چین در آسیا، به دلیل وام های سنگین پکن با بحران بدهی جدی مواجه شده است. این کشور گزارش داده است که تعهدات بدهی خارجی خود تقریباً دو برابر شده است و برای جلوگیری از نکول درخواست تعویق اضافی کرده است. چین نقش خود را پذیرفته و گفته است که به لائوس کمک می کند تا با بدهی قابل توجه خود مقابله کند. این وضعیت بر نگرانی های گسترده تر در مورد وابستگی اقتصادی و ثبات مالی کشورهایی که از طرح کمربند و جاده چین وام زیادی می گیرند، تأکید می کند. کمک های چین بر وابستگی متقابل اقتصادی مداوم و پیچیدگی های مدیریت سرمایه گذاری های زیرساختی در مقیاس بزرگ در کشورهای در حال توسعه تاکید دارد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، پکن از لائوس و دیگر کشورهای در حال توسعه در تلاش برای کاهش فشار بدهی آنها حمایت می کند. این کمک ها در بحبوحه نگرانی فزاینده در مورد ثبات اقتصادی لائوس، که به دلیل اتکای شدید آن به وام های چینی با مشکل مواجه شده است، ارائه می شود. بیش از نیمی از بدهی عمومی خارجی لائوس به مبلغ 10.5 میلیارد دلار به چین بدهکار است که بخش قابل توجهی از کل بدهی این کشور معادل 108 درصد از تولید ناخالص داخلی آن است.

این وضعیت پیامدهای گسترده‌تری را برای سلامت مالی لائوس نشان می‌دهد و سؤالاتی را در مورد پایداری مدل اقتصادی آن ایجاد می‌کند. منتقدان استدلال می‌کنند که اتکای بیش از حد به منابع مالی چین، لائوس را در برابر شوک‌های اقتصادی خارجی آسیب‌پذیر کرده است و تلاش‌ها برای دستیابی به ثبات مالی و رشد پایدار را پیچیده می‌کند. تلاش‌های مداوم چین برای کاهش بحران بدهی لائوس بر پویایی پیچیده روابط دوجانبه تأکید می‌کند، جایی که همکاری اقتصادی با نفوذ ژئوپلیتیکی تلاقی می‌کند.

از آنجایی که لائوس با این چالش ها مقابله می کند، جامعه بین المللی همچنان به نظارت دقیق سیاست های اقتصادی خود و پیامدهای آن برای ثبات منطقه ای ادامه می دهد. نتیجه کمک‌های چین و تلاش‌های لائوس برای تنوع بخشیدن به منابع مالی خود احتمالاً مسیر اقتصادی آن را در سال‌های آینده شکل می‌دهد و بر اولویت‌های توسعه داخلی و روابط بین‌المللی در آسیای جنوب شرقی تأثیر می‌گذارد.

لائوس پرداخت 670 میلیون دلار اصل و بهره را به دلیل تعهد 950 میلیون دلاری بدهی خارجی در سال گذشته به تاخیر انداخت. طبق اظهارات قبلی بانک جهانی، این اقدامات اخیراً مهلت کوتاهی داده است. بیشتر بدهی عمومی لائوس ناشی از معاملات زیرساختی است که تحت ابتکار کمربند و جاده چین (BRI) انجام شده است. مشکلات برای لائوس همچنان رو به افزایش است زیرا ذخایر خارجی آن به دلیل میلیاردها وام توسط دولت رئیس جمهور شی جین پینگ برای تامین مالی جاده ها، قطارها و سدهای برق آبی تحت طرح کمربند و جاده چین (BRI) کاهش یافته است. چین وام های هنگفتی از لائوس، یکی از نزدیک ترین متحدان پکن در آسیا گرفته است که منجر به یک بحران بدهی بزرگ و افزایش نگرانی ها در مورد اقتصاد این کشور در سال های اخیر شده است. لائوس اخیراً اعلام کرده است که بدهی های خارجی آن تقریباً دو برابر شده است و برای جلوگیری از نکول به زمان بیشتری نیاز دارد. به گزارش بلومبرگ، در پاسخ، چین گفت که به همسایه خود کمک می کند تا بار بدهی عظیم خود را کاهش دهد.

پکن “همکاری متقابل سودمند” را با کشورهای در حال توسعه مانند لائوس دنبال می کند که شامل حمایت قابل توجهی از توسعه اجتماعی-اقتصادی است. چین تمام تلاش خود را می کند تا به کشورهای مربوطه کمک کند تا بار بدهی خود را کاهش دهند. چین بزرگترین طلبکار این کشور است که بیش از نیمی از 10.5 میلیارد دلار بدهی عمومی خارجی لائوس را در اختیار دارد. کل بدهی عمومی و دولتی تضمین شده این کشور کوچک در پایان سال گذشته 13.8 میلیارد دلار بود که 108 درصد از تولید ناخالص داخلی آن بود.

نقش و مسئولیت چین: تأثیر ابتکار کمربند و جاده.

لائوس تحت حاکمیت کمونیست ها پس از ساخت و افتتاح یک خط راه آهن سریع السیر با چین با هزینه ای نزدیک به 6 میلیارد دلار، خبرساز شد. در حالی که بسیاری این توسعه را آغاز توسعه زیرساختی عظیم می دانند که بلافاصله جنوب شرقی آسیا را به دومین اقتصاد بزرگ جهان متصل می کند، همچنین باعث ایجاد یک بحران بدهی شد. علاوه بر بحران ارزی، افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت در سراسر جهان نیز به کاهش بی سابقه ارزش کیپ لائوس در برابر دلار آمریکا کمک کرد که منجر به افزایش شدید تورم شد. اگر بحران اقتصادی کنونی از کنترل خارج شود، نگرانی گسترده ای در کشور ایجاد می شود که ممکن است شاهد فروپاشی اقتصادی باشد.

برای مهار این بحران، دولت تعدادی از اقدامات ثبات را اتخاذ کرد، از جمله افزایش نرخ بهره، انتشار اوراق قرضه و توسعه استراتژی های مدیریت بدهی با همکاری بانک توسعه آسیایی. همچنین منجر به کاهش هزینه‌ها برای موارد ضروری مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزش شده است که ممکن است در درازمدت برای مردم خوب نباشد.

کارشناسان بر این باورند که ادعای چین برای کمک به لائوس برای کاهش بار بدهی خود ممکن است درست باشد، با توجه به اینکه لائوس یکی از معدود کشورهایی است که BRI در آن موفق شده است. این به عنوان یک “الگوی موفق” برای الگوبرداری از سایر کشورها طراحی شده است. بر اساس طرح پکن، این راه آهن قبل از گسترش به مالزی و سنگاپور، لائوس را به تایلند متصل می کند. در حالی که چین و لائوس روابط دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی نزدیکی برقرار کرده‌اند، اما اساساً به معنای واقعی کلمه دومی را بلعیده است. سال گذشته، آزمایشگاه تحقیقاتی ویلیام و مری AidData، که وام‌دهی چین را دنبال می‌کند، کل بدهی لائوس به چین را طی 18 سال محاسبه کرد.

براد پارکس، مدیر اجرایی AidData، گفت: “هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که به اندازه لائوس به چین بدهکار باشد. این یک مثال بسیار بسیار افراطی است… لائوس به قرض گرفتن رفت و از سر آنها گذشت.”

با فرو رفتن عمیق‌تر لائوس در یک بحران اقتصادی ناشی از بدهی، توجه دوباره به آنچه منتقدان غربی چین «دیپلماسی تله بدهی» می‌خوانند معطوف شد. در حالی که چین انگیزه ای برای کمک به بحران رو به رشد بدهی لائوس و احتمالاً بخشودن بدهی دارد، این نگرانی وجود دارد که سایر کشورهایی که از بدهی های مورد حمایت چین رنج می برند نیز ممکن است امتیازات مشابهی را درخواست کنند. پکن حدود یک تریلیون دلار به کشورهای در حال توسعه وام داد، مبلغ هنگفتی که جایگاه جهانی چین را به طرز چشمگیری تغییر داد.

چین به عنوان سخاوتمندترین وام دهنده در جهان شناخته می شود و نسبت به سایر کشورها راحت تر وام می دهد. با این حال، آن را به عنوان سخت ترین وام دهنده نیز می شناسند. اعطای وام آن اغلب هزینه دارد: دوازده کشور در حال توسعه با بی ثباتی اقتصادی یا سقوط احتمالی روبرو هستند.

تحقیقات آسوشیتدپرس در سال گذشته از 12 کشوری که بیشترین بدهی به چین را دارند، از جمله پاکستان، کنیا، زامبیا، لائوس و مغولستان، نشان داد که میزان مالیات مورد نیاز برای پرداخت گاز و غذا، باز نگه داشتن مدارس و تامین برق به طور پیوسته است. برای پرداخت بدهی رشد می کند. علاوه بر این، ذخایر ارزی را که این کشورها برای پوشش سود این وام ها به آن متکی هستند، کاهش می دهد.

یک مثال بحرانی است که در سریلانکا رخ داد. در سال 2022، زمانی که ذخایر خارجی آن شروع به کاهش کرد، سریلانکا برای اولین بار در تاریخ نکول کرد. این کشور آسیای جنوبی ماه گذشته اعلام کرد که قراردادهای بازسازی به ارزش 10 میلیارد دلار را تکمیل کرده است، از جمله با Eximbank چین و کمیته اعتباردهندگان رسمی وام دهندگان دوجانبه. گزارش آسوشیتدپرس خاطرنشان می‌کند که عدم تمایل چین به بخشودگی بدهی‌ها و عدم شفافیت در مورد میزان و شرایط وام‌ها، این کشورها را از دریافت کمک‌های مالی از سایر کشورها باز داشته است. به گفته تحلیلگران، این اغلب کشورهای بدهکار را با گزینه های کمی مواجه می کند.

همچنین ادعاهایی وجود داشت مبنی بر اینکه چین استراتژی بدی برای وادار کردن این وام گیرندگان به بازپرداخت بدهی ایجاد کرده است. طبق گزارش‌ها، وام‌گیرندگان مجبور می‌شوند پول را به حساب‌های امانی محرمانه واریز کنند و پرداخت به چین را بر سایر وام‌دهندگان ترجیح می‌دهند. EurAsian Times اما نتوانست این ادعاها را تأیید کند. برای سال‌ها، منتقدان استدلال می‌کردند که چین از ابزارهای بدهی برای «گرفتن بدهی» کشورهای آسیب‌پذیری که به اعتبار با محدودیت‌های کمتر نیاز دارند، استفاده می‌کند. اگر کشوری نتواند وام را بازپرداخت کند، منتقدان می‌گویند پکن آن را مجبور می‌کند تا دارایی‌های زیرساختی کلیدی را تحویل دهد که می‌تواند به جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیک پکن کمک کند و به چین برای حضور دائمی در کشور تسخیر شده کمک کند.

این امر به ویژه زمانی که چین مالکیت بندر هامبانتوتا در سریلانکا را به دست آورد برجسته شد. با این حال، چین همچنان به رد این ادعاها به عنوان تبلیغات ضد چینی توسط غرب ادامه می دهد. حتی برخی از تحلیلگران می گویند که این سیاست نواستعماری رئیس جمهور چین شی جین پینگ است. بر اساس گزارش‌ها، سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر ادعا می‌کنند که لائوس برای خشنود کردن پکن و دریافت کمک‌های مالی مجبور به دادن امتیازاتی از جمله در مورد حاکمیت خود شده است. ناظران می گویند که چین اکنون تا حدودی بر زیرساخت های برق لائوس کنترل دارد، به عنوان مبادله ای برای عدم پرداخت وام ها. نیروهای امنیتی و پلیس چین اکنون می توانند در این کشور کار کنند و امنیت خط راه آهن جدید را تامین کنند.

با این حال، اگر ادعاهای چینی قابل قبول باشد، این کشور در تلاش است تا بحران بدهی لائوس را کاهش دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه کتبی اخیر، ادعای “دیپلماسی تله بدهی” را رد کرد و آن را لفاظی ایالات متحده با هدف خرابکاری در همکاری پکن با کشورهای در حال توسعه توصیف کرد. این سخنگوی در پاسخ کتبی گفت: «این نمی تواند اکثر کشورهای در حال توسعه را فریب دهد.

اثرات شیوه های وام دهی چین فراتر از لائوس است و بر چندین کشور در حال توسعه که برای کمک مالی به پکن روی آورده اند تأثیر می گذارد. در حالی که چین خود را به عنوان یک خیر توسعه معرفی می کند، واقعیت روی زمین در این کشورهای بدهکار اغلب تصویر متفاوتی را ترسیم می کند. بدهی های سنگین بسیاری از این کشورها را مجبور کرده است خدمات ضروری خود را کاهش دهند و پروژه های زیرساختی حیاتی را به تعویق بیندازند و مشکلات اقتصادی آنها را تشدید کنند.

واکنش جهانی به شیوه های وام دهی چین متفاوت بوده است. کشورهای غربی و موسسات مالی مانند صندوق بین المللی پول (IMF) از شرایط غیرشفاف وام دهی چین و بی میلی چین برای مشارکت در طرح های کاهش بدهی های چندجانبه انتقاد کرده اند. آنها استدلال می کنند که رویکرد چین تلاش های جهانی برای ثبات و حمایت از اقتصادهای نوظهور را تضعیف می کند.

موفقیت و پایداری ابتکار کمربند و جاده چین (BRI) در آینده به نحوه مدیریت روابط پکن با کشورهای بدهکار بستگی دارد. اگر چین بتواند راهی برای متعادل کردن منافع مالی خود با ثبات اقتصادی شرکای خود بیابد، BRI می تواند به گسترش خود ادامه دهد و به بهبود زیرساخت های قابل توجه در آسیا و فراتر از آن کمک کند. با این حال، اگر بحران بدهی در کشورهایی مانند لائوس به تشدید ادامه یابد، این امر می‌تواند شهرت چین را خدشه‌دار کند و منجر به ارزیابی مجدد دوام بلندمدت BRI شود.

وضعیت لائوس یادآور پیچیدگی و خطرات مرتبط با شیوه های وام دهی جهانی چین است. در حالی که طرح کمربند و جاده تغییرات قابل توجهی در زیرساخت ها ایجاد کرده است، همچنین منجر به بار بدهی شدید برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه شده است. جهان به دقت مشاهده می کند که اقدامات چین برای حل بحران بدهی این کشور در تعیین آینده روابط اقتصادی و دیپلماتیک این کشور با کشورهایی مانند لائوس بسیار مهم خواهد بود. سناریوی در حال آشکار شدن نیاز به شفافیت بیشتر، شیوه های وام دهی عادلانه تر و استراتژی های توسعه پایدارتر را نشان می دهد تا اطمینان حاصل شود که وام دهندگان و وام گیرندگان می توانند در یک جهانی پیشرفت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید