نقش میانجی چین در بحبوحه تهدید هسته ای فزاینده بین کره شمالی و جنوبی مهم است


با افزایش تنش ها در شبه جزیره کره، پکن در بحبوحه نگرانی های فزاینده از یک بحران هسته ای در حال پیشروی، در حال عبور از یک موقعیت دیپلماتیک پیچیده ای است که هم پیونگ یانگ و هم سئول را درگیر می کند. تحلیلگران هشدار داده اند که “احتمال قابل توجهی” تحریکات بیشتر از سوی کره شمالی پیش از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر وجود دارد و از چین خواسته اند تا تلاش های خود را برای کاهش خطر تشدید تنش افزایش دهد.

از سال 2022، تنش‌ها بر سر آزمایش‌های موشکی شتاب‌زده کره شمالی شعله‌ور شد و در ژانویه به نقطه جوش رسید، زمانی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سئول را “دشمن اصلی” رژیم خود اعلام کرد و اهداف سلف خود را برای آشتی و اتحاد مجدد رها کرد. این موضع تهاجمی با یک سری اقدامات تحریک آمیز، از جمله ارسال بالون های زباله به آن سوی مرز، به دنبال داشت که کره جنوبی را بر آن داشت تا توافق کاهش تنش 2018 را به حالت تعلیق درآورد و بلندگوهای ضد پیونگ یانگ را از سر بگیرد.

در پاسخ، کره جنوبی اولین مانور نظامی خود را با ایالات متحده طی هفت سال انجام داد و بمب های خوشه ای هدایت شونده دقیق را مستقر کرد. جوزف یون، مشاور ارشد مؤسسه صلح ایالات متحده و نماینده سابق ویژه ایالات متحده در سیاست کره شمالی، وضعیت را “خطرناک” توصیف کرد و نسبت به تحریکات احتمالی پیونگ یانگ به ویژه در سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد.

مقامات اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که کره شمالی ممکن است به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای ایجاد ناآرامی در آستانه انتخابات آمریکا، “تحریک آمیزترین” اقدام نظامی را برنامه ریزی کند. به گفته سون هیون لی، محقق مدعو کره جنوبی در مرکز آسیا دانشگاه هاروارد، این احتمال با منافع استراتژیک کره شمالی و روسیه مطابقت دارد.

پکن، حامی اصلی دیپلماتیک و اقتصادی کره شمالی، به طور سنتی از روابط خود با پیونگ یانگ برای مقابله با واشنگتن و سئول استفاده می کند. با این حال، نفوذ آن به توانایی آن در مهار جنگ طلبی کره شمالی بستگی دارد. نشست سه جانبه اخیر بین چین، کره جنوبی و ژاپن، که در آن خلع سلاح هسته ای موضوع کلیدی بود، موقعیت پکن را پیچیده تر کرد. کره شمالی بیانیه مشترک شرکت کنندگان در اجلاس خلع سلاح اتمی را محکوم کرد و آن را “تحریک سیاسی جدی و نقض حاکمیت” خواند.

شی یین‌هونگ، کارشناس امور بین‌الملل در دانشگاه رنمین پکن، خاطرنشان کرد که پذیرش خلع سلاح هسته‌ای پکن در اجلاس سران بی‌میل بوده و ناشی از نیاز به حفظ روابط دیپلماتیک با ژاپن و کره جنوبی است. با وجود این، موضع طرفدار پیونگ یانگ چین منجر به بدتر شدن روابط با کره جنوبی شده است که به طور فزاینده ای به ایالات متحده و ژاپن نزدیک شده است.

پیمان نظامی روسیه و کره شمالی

پیچیده تر کردن اوضاع برای پکن، تعمیق همکاری نظامی بین پیونگ یانگ و مسکو است. پوتین در جریان سفر اخیر خود به کره شمالی، توافقنامه دفاعی متقابلی را با کیم جونگ اون امضا کرد که در آن وعده دوران جنگ سرد مبنی بر “کمک نظامی و دیگر کمک ها” در صورت وقوع جنگ را تجدید کرد. کیم حمایت قاطع خود را از جنگ پوتین در اوکراین ابراز کرده است، در حالی که گزارش شده است که کره شمالی در ازای دریافت فناوری نظامی و کمک های اقتصادی به روسیه تسلیحات متعارف می دهد.

جوزف دترانی، فرستاده ویژه سابق آمریکا در مذاکرات شش جانبه با کره شمالی، تاکید کرد که در حالی که چین با روسیه در مخالفت با تحریم های بیشتر علیه کره شمالی در سازمان ملل متحد می پیوندد، اما از جاه طلبی های هسته ای کره شمالی حمایت نمی کند. او استدلال کرد که منافع استراتژیک چین با ثبات در شبه جزیره کره بهتر تامین می شود.

یون با این موضوع موافقت کرد و گفت که پکن بیش از آزمایش های هسته ای کره شمالی نگران افزایش روابط نظامی بین پیونگ یانگ و مسکو است. پیمان دفاعی متقابل بین روسیه و کره شمالی نشان دهنده تغییر قابل توجهی در پویایی منطقه است که به طور بالقوه نفوذ چین بر پیونگ یانگ را تضعیف می کند.

از نظر اقتصادی، باید به مشارکت روسیه و کره شمالی اشاره کرد. پوتین کیم را متقاعد کرد که با ساخت یک پل جدید حمل و نقل فرامرزی بر روی رودخانه تیومن موافقت کند، مسیرهای تجاری را گسترش دهد و به طور بالقوه به کشتی های چینی اجازه عبور به دریای ژاپن را بدهد. این پروژه زیرساختی نمادی از تقویت روابط اقتصادی بین روسیه و کره شمالی است که محاسبات استراتژیک چین را بیشتر پیچیده می کند.

از نظر دیپلماتیک، چین تلاش کرد تا میانجیگری کند و اوضاع را کاهش دهد. در جریان گفتگوی اخیر معاون وزیر در سئول، مقامات چین و کره جنوبی بر لزوم کاهش تنش ها و اجتناب از رویارویی بیشتر تاکید کردند. کره جنوبی از چین خواسته است که نقش سازنده ای در ارتقای صلح و ثبات ایفا کند و هشدار داده است که همکاری نظامی بین کره شمالی و روسیه ثبات منطقه و درگیری با منافع چین را تهدید می کند.

در حالی که برخی کارشناسان نسبت به از سرگیری مذاکرات خلع سلاح مستقیم بین پیونگ یانگ و واشنگتن بدبین هستند، برخی دیگر پتانسیل را در تلاش های دیپلماتیک چین می دانند. دی ترانی معتقد است خلع سلاح اتمی کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره گزینه ای مناسب برای مذاکرات آتی است و چین نقش حمایتی را ایفا می کند. با این حال، نزدیکی فزاینده بین پیونگ یانگ و مسکو چالش های مهمی را به همراه دارد.

به گفته Wooyeal Paik، معاون موسسه Yonsei برای مطالعات کره شمالی در سئول، چین در یک دوراهی قرار دارد. برای اولین بار، چین و روسیه در رویکرد خود به پتانسیل هسته ای کره شمالی اختلاف نظر داشتند. روسیه زرادخانه هسته ای کره شمالی را ابزار نفوذ می داند، در حالی که چین آن را عامل بی ثبات کننده می داند. این واگرایی توانایی پکن برای مدیریت روابط خود با پیونگ یانگ و مسکو را پیچیده می کند.

با افزایش تنش ها در شبه جزیره کره و احتمال تحریکات بیشتر از سوی کره شمالی، محاسبات دیپلماتیک و استراتژیک چین تحت نظارت است. تعمیق همکاری نظامی بین پیونگ یانگ و مسکو تلاش های پکن برای حفظ ثبات و نفوذ منطقه را پیچیده تر می کند. در حالی که برخی از تحلیلگران نسبت به توانایی چین برای میانجیگری و تنش زدایی امیدوار هستند، مسیر پیش رو مملو از چالش هایی است که نیازمند ناوبری دقیق در یک چشم انداز ژئوپلیتیکی پیچیده و بی ثبات است.

توانایی چین برای ایجاد توازن در روابط خود با کره شمالی و جنوبی و در عین حال مدیریت منافع استراتژیک خود در بحبوحه تقویت اتحاد بین روسیه و کره شمالی، در تعیین ثبات آینده در شبه جزیره کره حیاتی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید