شی و پوتین بر تقویت روابط منحصر به فرد دوجانبه در نشست آستانه متمرکز شده اند


شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس سه روزه سازمان همکاری شانگهای (SCO) در آستانه قزاقستان دیدار کردند. شی جین پینگ در این دیدار بر اهمیت حفظ ارزش منحصر به فرد روابط چین و روسیه و بررسی نیروی محرکه داخلی همکاری های دوجانبه تاکید کرد.

تعاملات مکرر بین رهبران این دو کشور بزرگ در زمان آشفتگی و تغییر قابل توجه بین المللی صورت می گیرد. کارشناسان چینی تاکید می کنند که این نشست ها برای ارتقای صلح و ثبات در توسعه منطقه اوراسیا از اهمیت حیاتی برخوردار است.

شی جین پینگ تاکید کرد که در مواجهه با شرایط بین‌المللی پر از آشفتگی و تغییر، چین و روسیه باید آرزوی اصلی خود را برای دوستی پایدار حفظ کنند و به عزم خود برای منافع مردم پایبند باشند. به گزارش خبرگزاری شینهوا، شی خواستار تلاش برای حفاظت از حقوق و منافع مشروع و حفظ هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل شد.

این دیدار در آستانه پس از آخرین دیدار آنها در 16 و 17 مه انجام شد، زمانی که پوتین به چین سفر کرد، اولین سفر خارجی او پس از سوگند برای دوره جدید. کارشناسان این تکرار جلسات را نشانه ای از عزم فزاینده روسیه برای «چرخش به شرق» تحت فشار غرب تفسیر می کنند.

کوی هنگ، محقق مؤسسه ملی تبادل بین‌المللی شانگهای و همکاری‌های قضایی سازمان همکاری شانگهای می‌گوید: «این امر به‌ویژه با توجه به شرایط پیچیده و پر هرج و مرج در جهان امروز مهم است. با انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، انتظار می رود که چشم انداز بین المللی حتی پیچیده تر شود.

یانگ جین، پژوهشگر مؤسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی آکادمی علوم اجتماعی چین، با تاکید بر اهمیت همکاری نزدیک شی و پوتین در حفظ ثبات و صلح منطقه‌ای، بر اهمیت همکاری نزدیک شی و پوتین برای حفظ ثبات و صلح منطقه‌ای تاکید کرد. جهت توسعه منطقه ای آینده نگر.

مبارزه با تروریسم موضوع اصلی این اجلاس سازمان همکاری شانگهای است و انتظار می رود موضوع مهمی در مذاکرات دوجانبه باشد. در سال جاری چندین حمله تروریستی مرگبار در روسیه رخ داده است که خطر تروریسم در قاره اوراسیا را افزایش می دهد.

کوئی خاطرنشان کرد: اهمیت همکاری مبارزه با تروریسم در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برای چین و روسیه بیش از پیش اهمیت می یابد. وی بر لزوم اقدامات مشترک برای مبارزه با تروریسم، تجزیه طلبی و افراط گرایی مذهبی و همچنین گسترش همکاری های فرامرزی نهادهای مجری قانون تاکید کرد.

همکاری عملی با هدف ارتقای توسعه پایدار مبادلات تجاری بین چین و روسیه احتمالاً نقطه اصلی بحث بین شی و پوتین خواهد بود. این شامل حوزه های خاصی مانند انرژی، حمل و نقل فرامرزی و بخش های انرژی های نو می شود. یانگ خاطرنشان کرد که آنها همچنین می توانند در مورد ساخت یک پروژه خط لوله گاز جدید و تعمیق همکاری در آسیای مرکزی گفتگو کنند.

در حالی که اجلاس سازمان همکاری شانگهای به ترویج توسعه مشترک اختصاص دارد، رسانه های غربی از مشارکت چین و روسیه انتقاد کرده اند. سی ان ان گزارش داد که پکن و مسکو به دنبال تبدیل سازمان همکاری شانگهای از یک بلوک امنیتی منطقه ای به وزنه تعادل ژئوپلیتیکی برای نهادهای غربی به رهبری ایالات متحده هستند. وال استریت ژورنال همچنین پیشنهاد کرد که آسیای مرکزی بیشتر به سمت مدار چین حرکت می کند، زیرا روسیه کنترل خود را بر جمهوری های شوروی سابق سست می کند.

کارشناسان این ادعاها را رد می کنند و استدلال می کنند که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بیشتر به حل مسائل مبرم ثبات و توسعه از طریق همکاری نزدیک اقتصادی و تجاری علاقه مند هستند تا بازی های قدرت. آنها دیدگاه غرب را به دلیل دست کم گرفتن کشورهای آسیای مرکزی و تلقی آنها به عنوان تابع قدرت های بزرگ مورد انتقاد قرار می دهند.

کوی خاطرنشان کرد: کشورهای آسیای مرکزی به خوبی نیازهای خود را درک می کنند و پیاده نیستند که برای آنها بجنگیم. به دلیل مکمل بودن روابط اقتصادی و تجاری بین چین و آسیای مرکزی، همکاری با چین با منافع ملی آنها مطابقت دارد. آسیای مرکزی با منابع غنی و مراکز مهم حمل و نقل، به تامین مالی، فناوری و ثبات بازار چین نیاز دارد.

دیدار شی و پوتین در آستانه گواه روابط قوی و رو به توسعه چین و روسیه است. با ادامه تغییر چشم انداز بین المللی، مشارکت استراتژیک بین دو کشور نقش مهمی در ارتقای ثبات و توسعه منطقه ای، مقابله با تروریسم و ​​گسترش همکاری های اقتصادی خواهد داشت. علیرغم انتقاد رسانه های غربی، تمرکز بر تامین نیازهای فوری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و ایجاد محیط همکاری برای منافع متقابل باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید