شی جین پینگ و تاکایف روابط چین و قزاقستان را در مذاکرات دوجانبه تقویت می کنند


رئیس جمهوری خلق چین، شی جین پینگ، تعهد خود را به همکاری با قاسم ژامارت تاکایف، رئیس جمهور قزاقستان برای ایجاد یک جامعه معنادارتر و پویاتر چین و قزاقستان با آینده مشترک ابراز کرد. این تعهد با هدف تزریق انرژی مثبت به توسعه و ثبات منطقه و فراتر از آن است. دیدار رهبران دو کشور روز چهارشنبه در کاخ ریاست جمهوری در آستانه برگزار شد.

انتظار می‌رود که سفر دولتی رئیس‌جمهور شی به قزاقستان نقطه عطف جدیدی در توسعه روابط دوجانبه باشد، روابطی که اکنون به لطف دیپلماسی سران کشورها و تبادلات مکرر در سطوح بالا به اوج‌های جدیدی رسیده است. سفر شی جین پینگ همزمان با شرکت وی در بیست و چهارمین نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای (SCO) است.

شی جین پینگ تاکید کرد که عزم چین برای حمایت و توسعه روابط دوجانبه با قزاقستان، بدون توجه به تغییرات در وضعیت بین المللی، تزلزل ناپذیر است. وی بار دیگر تاکید کرد که چین همیشه همسایه و شریک قابل اعتماد قزاقستان خواهد بود.

توکایف رئیس جمهور قزاقستان با تاکید بر اهمیت تاریخی سفر شی جین پینگ، چین را به عنوان یک همسایه دوست، دوست نزدیک و شریک استراتژیک ستود. در ادامه این گفتگوها، دو رهبر بیانیه مشترکی را امضا کردند و اسناد متعددی را در زمینه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، تجارت، ارتباطات، هوانوردی، هوافضا، آموزش و رسانه مبادله کردند.

همکاری در صنعت هوافضا و فضایی

یکی از نکات کلیدی این نشست، توافق برای بررسی استفاده تجاری از سکوهای پرتاب فضایی یکدیگر و گسترش همکاری در استفاده صلح آمیز از فضای بیرونی بود. این همکاری شامل تلاش های مشترک در اکتشافات ماه و اعماق فضا و به اشتراک گذاری داده های سنجش از دور است.

این توافقنامه ها بر همکاری قوی و عملگرایانه بین دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین اقتصاد آسیای مرکزی، که یک مرکز مهم در طرح پیشنهادی کمربند و جاده (BRI) چین است، تاکید می کند. انتظار می رود که نتایج این همکاری، توسعه کشورهای آسیای مرکزی را فعال کرده و سهم قابل توجهی در ثبات و امنیت منطقه ای داشته باشد.

شی جین پینگ در این سفر همچنین با رهبران سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و شرکای گفتگو از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، سدیر جپاروف رئیس جمهور قرقیزستان و الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار کرد. در این دیدارها بر چالش‌های متقابل و توسعه سازمان همکاری شانگهای تاکید شد و بر اهمیت چندجانبه‌گرایی و همکاری در مواجهه با تنش‌های ژئوپلیتیک فزاینده تاکید شد.

به عنوان یک گام نمادین برای گسترش مبادلات آموزشی، دانشگاه زبان و فرهنگ پکن (BLCU) در حال افتتاح شعبه جدیدی در آستانه است. این ابتکار به ویژه اهمیت دارد زیرا رئیس جمهور توکایف از سال 1983 تا 1984 در BLCU زبان چینی را مطالعه کرد. هدف دپارتمان جدید ارتقای تفاهم و مبادله متقابل، با برنامه ریزی برای تبدیل به دانشگاهی سطح بالا در خدمت کل منطقه آسیای مرکزی است.

شی جین پینگ و تاکایف همچنین از طریق لینک ویدئویی در مراسم افتتاحیه مسیر حمل و نقل بین المللی ترانس خزر (TITR) شرکت کردند. این پروژه زیرساختی در راستای استراتژی توسعه چین و قزاقستان و آسیای مرکزی است و ادغام منطقه ای در زنجیره تامین جهانی را ارتقا می دهد.

همکاری چین با آسیای مرکزی تحت BRI بسیار عملی بوده، دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشته و به یک معیار جهانی تبدیل شده است. انتظار می رود این همکاری منطقه محصور در خشکی را به یک کریدور حیاتی بین شرق و غرب تبدیل کند و به توسعه و ثبات منطقه ای کمک کند.

چین و قزاقستان از طریق ساختارهای مختلف، مانند سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای و سازوکار چین-آسیای مرکزی، به یک سیستم عادلانه تر و عادلانه تر از حکومت جهانی کمک می کنند. همکاری بین این کشورها نشان دهنده تعهد مشترک آنها برای حل مشکلات جهانی و منطقه ای است.

شی جین پینگ از زمان پیشنهاد ایده ایجاد “کمربند اقتصادی در امتداد جاده ابریشم” در قزاقستان در سال 2013، بارها از این کشور برای تقویت روابط دوجانبه بازدید کرده است. آخرین دیدار، دوستی و همکاری دیرینه چین و قزاقستان را با تمرکز بر منافع متقابل و اهداف توسعه مشترک تقویت می کند.

دیدارهای شخصی بین شی و تاکایف، و همچنین تعاملات گسترده تر با دیگر رهبران سازمان همکاری شانگهای، شالوده تحولات مهمی را در همکاری های دوجانبه و منطقه ای ایجاد کرد. این گفتگوها برای حل مسائل مهم جهانی و منطقه ای، ایجاد اعتماد متقابل و تقویت یکپارچگی منطقه ای بسیار مهم است. در طول اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، تعهد به “روح شانگهای” و اصول چندجانبه گرایی به هدایت تلاش های سازمان برای ساختن جامعه ای با آینده ای مشترک ادامه خواهد داد. انتظار می رود نتایج این تعاملات سطح بالا ثبات، توسعه و انرژی مثبت را برای منطقه و فراتر از آن به ارمغان آورد.

دیدگاهتان را بنویسید