اقدام پاکستان امنیت در جنوب آسیا را بدتر می کند


گزارش اخیر ایالات متحده فاش کرد که جت های جنگنده JF-17 پاکستانی “تندر” حامل موشک کروز مبتنی بر هوایی Hatf-VIII Raad (ALCM) مشاهده شده اند. این پیشرفت نشان دهنده تغییر قابل توجهی در قابلیت های استراتژیک پاکستان است و سوالات مبرمی را در مورد پیامدهای آن برای هند ایجاد می کند. از نظر تاریخی، نیروی هوایی پاکستان (PAF) این تسلیحات را در هواپیماهای Mirage-IIIR ادغام کرده است، اما مشاهده رعد در JF-17 نشان دهنده یک تحول استراتژیک است. این مقاله به بررسی تفاوت های ظریف این توسعه، قابلیت های JF-17، استراتژی تسلیحات هسته ای پاکستان و تأثیر بالقوه بر هند می پردازد.

خطف هشتم رعد “تندر”

هاتف-8 رعد یک موشک دفاع هوایی مادون صوت پاکستان است که از سال 2012 عملیاتی شده است. ویژگی های کلیدی عبارتند از:

 • طول: 4.85 متر
 • قطر: 0.50 متر
 • وزن: 1100 کیلوگرم
 • سرعت: زیر صوت (زیر 0.8 ماخ)
 • برد: از 350 تا 550 کیلومتر
 • گزینه های سرجنگی: مهمات معمولی، انفجاری قوی یا هسته ای
 • قدرت انفجار: 5 تا 12 کیلوتن در معادل TNT
 • دقت: 3.0 متر CEP

ادغام رعد با JF-17 که در اصل برای Mirage-IIIR طراحی شده بود، انعطاف پذیری استقرار آن را افزایش می دهد. این موشک به طور مشترک توسط کمیسیون ملی مهندسی و علوم (NESCOM) و مجتمع تسلیحات هوایی نیروی هوایی پاکستان با نفوذ فناوری قابل توجهی از چین ساخته شده است.

رعد بین سال‌های 2007 تا 2016 توسعه یافت و برای هدف قرار دادن تأسیسات با ارزش مانند مراکز فرماندهی، سیستم‌های راداری و کشتی‌های جنگی ثابت طراحی شده است. مشتق دوم، رعد-II، برد را تا 600 کیلومتر افزایش می دهد و پتانسیل حمله پاکستان را افزایش می دهد.

JF-17 تندر

JF-17 Thunder که توسط چین توسعه یافته و به طور مشترک با پاکستان تولید شده است، یک هواپیمای جنگی چند منظوره نسل چهارم است. از اولین پرواز آن در سال 2003 و القاء به PAF در سال 2010، حدود 170 دستگاه ساخته شده است. JF-17 به سرعت در حال تبدیل شدن به ستون اصلی PAF است و مکمل فالکون های جنگی F-16 گران قیمت لاکهید مارتین است. پاکستان 58 درصد از هواپیماها را تولید می کند، در حالی که چین 42 درصد باقی مانده را تامین می کند.

آخرین نسخه، Block III، دارای ویژگی های پیشرفته است:

 • رادار: رادار چینی KLJ-7A AESA
 • موتور: روسی. کلیموف RD-93MA
 • نمایش دادن: نمایشگر با زاویه دید عریض (HUD)
 • سیستم های الکترونیکی: اقدامات متقابل بهبود یافته، نقاط سخت اضافی و قابلیت‌های بهبود یافته سلاح
 • محموله سلاح: 3700 کیلوگرم از طریق هشت نقطه سختی
 • ادغام: معماری گذرگاه داده MIL-STD-1760 و پیوند داده تاکتیکی Link-17

در حالی که میانمار و نیجریه به JF-17 علاقه نشان داده اند، چالش های عملیاتی قابل توجهی از جمله شکاف های ساختاری در نیروی دریایی میانمار وجود داشته است. آذربایجان اخیراً قراردادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار برای تعداد نامشخصی از هواپیماهای JF-17C Block 3 امضا کرده است که نشان دهنده ادامه علاقه علیرغم این چالش ها است.

توسعه سلاح های هسته ای در پاکستان

برنامه هسته ای پاکستان که در واکنش به جنگ آزادیبخش بنگلادش در سال 1971 و آزمایش های هسته ای هند در سال 1974 آغاز شد، به طور قابل توجهی تکامل یافته است. بر اساس آخرین برآورد SIPRI، پاکستان دارای 170 کلاهک هسته ای است. اساس فناوری این برنامه با کمک ادعایی چین و کره شمالی تقویت شد.

زرادخانه هسته ای پاکستان شامل سیستم های تحویل مختلف است:

 • موشک های بالستیک: سری شاهین، سری غوری و موشک ابابیل با قابلیت MIRV
 • موشک های کروز: سری بابر با برد تا 700 کیلومتر
 • موشک های تاکتیکی: هاتف-IX نصر با برد 60 کیلومتر

PAF دو یگان تخصصی تندر JF-17 را اداره می کند که بخشی از فرماندهی استراتژیک نیروی هوایی هستند و مسئول پاسخ هسته ای هستند. F-16 ها که تحت محدودیت های مصرف نهایی ایالات متحده قرار دارند، همچنین دارای قابلیت حمل هسته ای هستند، اگرچه اصلاح نیاز به تایید ایالات متحده دارد.

توانمندی های استراتژیک نیروی دریایی پاکستان شامل موشک بابر III که از سکوهای زیر آب پرتاب می شود و موشک های ضد کشتی با کلاه هسته ای بالقوه است. پرتاب اولین زیردریایی کلاس هانگور در آوریل 2024 یک نقطه عطف بزرگ بود که سه گانه هسته ای پاکستان را تکمیل کرد.

فرماندهی ملی پاکستان (NCA) بر برنامه تسلیحات هسته ای این کشور نظارت می کند و تصمیمات کلیدی توسط دو کمیته غیرنظامی گرفته می شود. رئیس ستاد مشترک، نایب رئیس کمیته کنترل توسعه (DCC) است که نفوذ نظامی را در تصمیم گیری های اصلی فراهم می کند.

سابقه اشاعه هسته ای پاکستان، به ویژه با عربستان سعودی و ترکیه، یک نگرانی بین المللی است. با وجود تضمین پاکستان مبنی بر افزایش تدابیر امنیتی، احتمال افتادن فناوری هسته ای به دست افراط گرایان این نگرانی ها را تشدید می کند.

امتناع پاکستان از پذیرش دکترین عدم استفاده از اول نشان دهنده تمایل به استفاده پیشگیرانه از سلاح های هسته ای علیه هند است. این موقعیت برای جلوگیری از حملات نظامی متعارف از طریق استفاده از تهدیدات هسته ای طراحی شده است.

آشفتگی اقتصادی و بی ثباتی سیاسی پاکستان، همراه با هزینه های بالای دفاعی، یک محیط استراتژیک ناپایدار ایجاد می کند. وابستگی نظامی این کشور به چین احساس تهدید هند را تشدید می کند که مستلزم نظارت مداوم بر توسعه عملیات نظامی است.

برنامه هسته ای هند که عمدتاً چین را هدف قرار می دهد، شامل سری موشک های بالستیک پیشرفته آگنی با برد تا 8000 کیلومتر است که در انواع آینده تا 12000 کیلومتر قابل ارتقا است. سه گانه هسته ای هند که شامل موشک های زمینی، بمب های هوایی و زیردریایی های هسته ای می شود، از پاکستان پیچیده تر و پیشرفته تر است.

تاکید پاکستان بر تسلیحات هسته ای تاکتیکی، که می تواند به بیشتر مناطق هند برسد، بر استراتژی بازدارندگی هند محور این کشور تاکید دارد. در مقابل، زیرساخت‌های نظامی بزرگ‌تر و توانمندتر هند به این کشور اجازه می‌دهد تا پاکستان را به‌عنوان یک تهدید وجودی تحریک‌کننده ببیند و تلاش‌های استراتژیک خود را بر چین متمرکز کند.

ادغام Hatf-VIII Ra'ad ALCM در JF-17 Thunder نشان دهنده توسعه قابل توجهی از قابلیت استراتژیک پاکستان است. در حالی که این یک تهدید بالقوه برای هند است، زمینه ژئوپلیتیک گسترده تر و پیچیدگی نسبی زرادخانه هسته ای هند نگرانی های فوری را کاهش می دهد. هوشیاری مستمر و آینده نگری استراتژیک برای هند برای حرکت مؤثر در این دنیای در حال تحول ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید