پارلمان استرالیا از اعتراضات مربوط به غزه خشمگین شده است


حزب کارگر استرالیا برای کسانی که مواضع جمعی آن را تضعیف می کنند مجازات های سختی در نظر گرفته است، و اعمال نافرمانی می تواند منجر به اخراج شود – سابقه ای که به 130 سال قبل برمی گردد.

آخرین باری که یکی از سیاستمداران آن در زمان قدرت، آب را آزمایش کرد، قبل از تولد خانم پیمان بود. هنگامی که فاطمه پیمان از مجلس سنا عبور کرد تا علیه دولت خود رای دهد، می دانست که عواقبی در پی خواهد داشت.

اما سه شنبه گذشته، این جوان 29 ساله دقیقاً این کار را انجام داد – به حزب سبز و سناتورهای مستقل پیوست تا از جنبش برای تشکیل کشور فلسطین حمایت کند.

دولت استرالیا رسما از راه حل دو کشوری حمایت می کند، اما پس از تلاش – و شکست – برای درج شرطی مبنی بر اینکه هر گونه به رسمیت شناختن باید “بخشی از روند صلح” باشد، از این ابتکار حمایت نکرد.

در عرض چند ساعت، خانم پیمان به طور موقت از اتاق مهمانی خود کنار گذاشته شد. پس از اینکه او به طور علنی قول داد در صورت فرصت مجدداً روی زمین حاضر شود، تا پایان هفته به پایان خواهد رسید.

سخنگوی دولت گفت: «سناتور پیمان با اقدامات و اظهارات خود از امتیازات مربوط به شرکت در گروه پارلمانی فدرال حزب کارگر، خود را محروم کرده است».

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر، مختصرتر گفت: “هیچ فردی بزرگتر از یک تیم نیست.”

روز دوشنبه، خانم پیمان در پاسخ گفت که او “اخراج شده” – توضیح داد که او از جلسات شورا، گفتگوهای گروهی و همه کمیته ها حذف شده است.

اخراج یک سناتور منتخب در پارلمان استرالیا، که متنوع‌ترین پارلمان تا به امروز تلقی می‌شود، واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته و سوالاتی را مطرح کرده است – عمدتاً اینکه آیا این عملی است یا منصفانه است که سیاستمداران در مورد مسائلی که جوامع خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند عملی باشد یا منصفانه.

خانم پیمان برای انتخابات پارلمان استرالیا نامزد می شود.

او که اولین و تنها سیاستمدار فدرال با حجاب است، مظهر برخی از به حاشیه‌رفته‌ترین افراد کشور توصیف شده است: یک زن جوان، یک مهاجر، یک مسلمان.

او نامزدی برای مجلس سنا را «سخت‌ترین تصمیم» زندگی سیاسی خود خواند و افزود که هر قدم از پیاده‌روی کوتاه او «یک مایل به نظر می‌رسد».

با این حال، این زن 29 ساله گفت که از کاری که انجام داده است “مفتخر” است و از اینکه دیگران از آن پیروی نکردند “به شدت ناامید شده است”.

او گفت: “من با برادران و خواهران مسلمانم قدم زدم و آنها به من گفتند که برای مدت طولانی احساس ناشناخته ای داشتند.”

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی سابقه حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی حماس، گروهی که بر غزه حاکم است، آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37900 نفر در غزه کشته شده اند که 23 نفر در 24 ساعت گذشته بوده است.

این موضوع به یک موضوع سیاسی بی ثبات در استرالیا تبدیل شده است که همه طرف ها مشتاق رسیدگی به آن بوده اند.

مانند بسیاری از کشورهای دیگر، اعتراضات از سوی جوامع یهودی و مسلمان و نیز افزایش شدید اسلام هراسی و یهودی ستیزی صورت گرفته است.

این اقدام سناتور هم مورد تحسین و هم انتقاد قرار گرفت.

آن علی، که اولین زن مسلمانی بود که در سال 2016 به پارلمان استرالیا راه یافت و از مدافعان سرسخت پایان دادن به درگیری در غزه بود، گفت که با رویکرد خانم پیمان موافق نیست.

من تصمیم می‌گیرم کارهایی را انجام دهم که معتقدم تفاوت قابل توجهی در زمین ایجاد می‌کند. او به خبرگزاری ABC گفت: فاطمه تصمیم گرفت این کار را به روش خودش انجام دهد.

اما جاش برنز – یک نماینده یهودی کارگر از ملبورن – که جهان بینی متفاوتی با خانم پیمان در مورد مسائلی مانند تشکیل دولت فلسطین دارد، یکی از بزرگترین حامیان او بود.

نمایندگان پارلمان از جوامع و پیشینه‌های مختلف می‌آیند و تلاش برای ایجاد توازن بین همه آن دیدگاه‌ها آسان نیست، اما ما باید نمونه‌ای برای جامعه استرالیا باشیم که چگونه محترمانه درباره موضوعات پیچیده بحث و گفتگو کنیم.»

نهادهای ملی اسلامی نیز با صدور بیانیه ای مشترک، اقدامات خانم پیمان را «شجاعانه» خواندند و از حزب کارگر خواستند تا «صدای مردمی را که نمایندگی می کند» تکرار کند.

در این بیانیه آمده است: «محاسبات سیاسی و تلاش برای رفتن به هر دو سمت، پیامدهای ویرانگری در فلسطین دارد و در نهایت با شکست مواجه خواهد شد».

اما آقای آلبانیز این قطعنامه را یک «حیله» خواند و افزود: «ما به راه‌حل‌های واقعاً واقعی نیاز داریم… این حقه سبزها برای قرار دادن فاطمه پیمان در موقعیت دشواری طراحی شده است. برای آن طراحی شده است.”

مجازات خانم پیمان توسط آقای آلبانیز نسبت به اخراج صریح که طبق قوانین حزب لازم بود، ملایم‌تر بود.

و در را باز گذاشت تا اگر بخواهد مسیرش را عوض کند، دوباره به تیم ملحق شود: «فاطمه پیمان در صورت پذیرش عضویتش می تواند به تیم بازگردد. .

سابقه ای برای وفاداری حزب

سیاستمداران استرالیایی قبلاً بر خلاف اعتقادات خود رای داده اند تا با سیاست حزب مطابقت داشته باشند.

نمایندگان دگرباشان – از جمله پنی وانگ، وزیر امور خارجه کنونی – در روزهایی که رسما با ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کردند، درگیری مشابهی را در گروه حزب کارگر احساس کردند.

این موضوعی است که خانم وانگ را وادار به حملات شخصی کرده است، اما او همچنان بر این باور است که حمایت آرام در حزب به جای انتقاد عمومی، راه ترجیحی است.

و او می‌گوید که یک دهه انجام دقیقاً همان کاری بود که منجر به قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان شد.

«حتی زمانی که ما موافق نیستیم، این استدلال‌ها را در داخل داریم، همانطور که در طول سال‌ها در بحث برابری ازدواج دیده‌اید. این کاری است که من انجام دادم و فکر می‌کنم این راه درستی است.» او به ABC گفت.

اما وقتی از خانم پیمان پرسیده شد که آیا باید این سابقه را دنبال می کرد، گفت: “10 سال طول کشید تا ازدواج همجنس گرایان قانونی شود… این فلسطینی ها 10 سال فرصت ندارند.”

تغییر درخواست های عمومی

به گفته کوس ساماراس، یکی از جامعه شناسان برجسته کشور، این رویکردهای متضاد منعکس کننده تقاضاهای در حال تغییر مردم استرالیا است.

او می‌گوید گروهی رو به رشد از رای‌دهندگان جوان و چندفرهنگی وجود دارد که به طور فزاینده‌ای به سیاستمدارانی می‌پیوندند که از موضع‌گیری در مورد مسائلی که رای دهندگانشان «علاقه‌مند هستند» نمی‌ترسند.

او همچنین استدلال می‌کند که جوامع مهاجر دیگر مایل به پذیرش پیام‌های سیاسی نیستند که عملاً از آنها خواسته می‌شود «سر خود را پایین نگه دارند».

“استرالیا تاریخ وحشتناکی داشته است، چه از منظر اجتماعی و چه از دیدگاه احزاب سیاسی – هر زمان که شخصی با پیشینه های مختلف صحبت می کند، اکثرا به آنها گفته می شود که سر خود را پایین نگه دارند.”

«این فرمولی است که وقتی گروه جدیدی از مردم به کشوری مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند خود را در حالی که زندگی جدیدی را راه‌اندازی می‌کنند دور نگه دارند، کار می‌کند – با فرزندان آن مهاجران کارساز نخواهد بود. و این دقیقاً همان چیزی است که ما در مورد آن صحبت می کنیم.

او با اشاره به نظرسنجی اخیر تیمش که نشان می دهد بسیاری از زنان جوان مسلمان استرالیایی احساس می کنند، می افزاید: «اینها افرادی هستند که در کشوری بزرگ شده اند که اغلب باعث شده است آنها احساس بیگانه بودن کنند و دیگر حاضر به سکوت نیستند. آنها صدای سیاسی نیستند کافی است.

خانم پیمان، پناهنده‌ای که خانواده‌اش پس از تسلط طالبان در سال 1996 از افغانستان گریختند، می‌گوید که این احساسی است که سیاست او را پیش می‌برد.

او پس از تعلیق در هفته گذشته گفت: «من به عنوان نماینده نمادین تنوع انتخاب نشدم.

من برای خدمت به مردم استرالیای غربی انتخاب شده‌ام و ارزش‌هایی را که پدر مرحومم در من نهادینه کرده است، حفظ کنم.»

خانم پیمان می‌گوید معتقد است که دولت او را منجمد می‌کند تا او را برای استعفا “ارعاب” کند.

اما آقای آلبانیز قاطعانه می گوید که تصمیم او درست است، در حالی که تاکید می کند که این “موقعیت سیاسی” خانم پیمان نیست، بلکه تصمیم او برای “تضعیف” حزبش است.

حداقل در حال حاضر، این قانونگذار جوان قول داد که “از رای دادن در مورد مسائل سنا خودداری کند… مگر اینکه اگر من از ارزش ها و اصول واقعی حزب کارگر دفاع کنم، یک موضوع وجدان باشد.”

پرونده فاطمه پیمان بحث در مورد وفاداری حزب، وجدان فردی و نمایندگی در چشم انداز سیاسی استرالیا را دوباره برانگیخته است. اقدامات خانم پیمان به‌عنوان جوان‌ترین نماینده مجلس و اولین سناتور با حجاب، نشان‌دهنده پویایی و انتظارات در حال تحول رای دهندگانی است که به طور فزاینده‌ای خواستار شنیدن صدایشان هستند. سرپیچی او نظم و انضباط حزبی سنتی را به چالش می کشد و تنش بین مسئولیت جمعی و اعتقاد شخصی در حکومت دموکراتیک مدرن را برجسته می کند.

اینکه آیا این حادثه منجر به تغییرات پایدار در نحوه برخورد احزاب سیاسی با اختلافات داخلی، به ویژه در مورد موضوعات عمیقاً تفرقه‌انگیز مانند درگیری اسرائیل و فلسطین خواهد شد، باید دید. با این حال، واضح است که چشم‌انداز سیاست استرالیا در حال تغییر است و صداهای جوان و متنوعی مانند خانم پیمان برای فرآیندهای تصمیم‌گیری فراگیرتر و نماینده‌تر تلاش می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید