وزیر دفاع پاکستان از ادامه حملات به افغانستان خبر داد


خواجه آصف وزیر دفاع این کشور گفت که پاکستان به عملیات نظامی خود در سراسر مرز با افغانستان به عنوان بخشی از یک استراتژی جدید برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد. حملات هوایی مداوم گروه هایی را هدف قرار می دهد که پاکستان آنها را به هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و غیرنظامیان متهم می کند.

وزیر آصف در مصاحبه اخیر خود با تایید تداوم عملیات ها تاکید کرد که این عملیات برای امنیت ملی پاکستان حیاتی است. «درست است که ما در افغانستان عملیات انجام دادیم و به انجام آن ادامه خواهیم داد. آنها را با کیک و براونی سرو نمی کنیم. اگر به ما حمله شود، پاسخ خواهیم داد.”

از نظر تاریخی، مقامات پاکستانی تنها یک حمله از این دست را در اوایل سال جاری در ماه مارس تایید کرده اند. آخرین پذیرش ها نشانه تشدید استراتژیک در تلاش های ضد تروریسم پاکستان است که وزیر می گوید برای حفظ ثبات منطقه ضروری است.

دولت طالبان در افغانستان این حملات را محکوم کرد و آن را نقض حاکمیت خود دانست. در پاسخ، وزیر آصف نگرانی‌ها در مورد قانونی بودن عملیات‌ها را رد کرد و استدلال کرد که اطلاع‌رسانی به طالبان عنصر غافلگیری را به خطر می‌اندازد. این عنصر غافلگیری را از بین می برد. چرا باید به آنها بگوییم “آماده شوید، ما می آییم”؟ – از آصف لفاظی پرسید و بر ضرورت تاکتیکی اقدامات پنهانی تأکید کرد.

واکنش طالبان سریع و شدید بود و اظهارات آصف را “غیر مسئولانه” خواند و هشدار داد که چنین حملات فرامرزی “عواقبی” خواهد داشت.

تنش میان پاکستان و افغانستان از زمانی که طالبان در اوت 2021 کنترل را دوباره به دست گرفتند، تشدید شده است. پاکستان گروه طالبان موسوم به تحریک طالبان پاکستان (TTP) را به استفاده از خاک افغانستان برای انجام حملات علیه پاکستان متهم می کند. وزیر آصف با اشاره به تیرگی روابط دیپلماتیک بین دو همسایه گفت: «افغانستان با وجود درخواست ما مبنی بر عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به پاکستان، تمایلی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستان نداشته است».

اخیراً پاکستان یک کمپین نظامی جامع به نام «تصمیم به ثبات» را در درجه اول علیه گروه های تروریستی در پاکستان اعلام کرد. این عملیات نشان دهنده تقویت چشمگیر تدابیر امنیتی داخلی کشور با هدف مهار موج خشونت و فعالیت های تروریستی است.

منتقدان و برخی از خودی های دولت گفته اند که فشار پکن انگیزه عملیات جدید است. چین، یکی از ذینفعان مهم در امنیت پاکستان، نگرانی فزاینده‌ای را در مورد ایمنی شهروندان خود، به‌ویژه افرادی که در پروژه‌های کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) تحت طرح کمربند و جاده مشارکت دارند، ابراز کرده است.

چالش ها و الزامات امنیتی چین

نگرانی های پکن با یک حادثه غم انگیز در مارس 2024 برجسته شد، زمانی که یک بمب گذار انتحاری به کاروان مهندسان چینی که در یک پروژه برق آبی در شمال غربی پاکستان کار می کردند، حمله کرد و پنج شهروند چینی را کشت. ارتش پاکستان این حمله را به عناصر مستقر در افغانستان نسبت داد که باعث تیرگی بیشتر روابط فرامرزی شد.

علیرغم ادعاها مبنی بر فشار خارجی بر عملیات نظامی پاکستان، وزیر آصف این ادعاها را رد کرد. او گفت: «این عملیات نتیجه فشار چین نیست. با این حال، وی اذعان کرد که این اقدامات در واقع امنیت پروژه ها و شهروندان چینی در پاکستان را بهبود می بخشد.

ادامه عملیات نظامی برون مرزی پاکستان پیامدهای جدی برای چشم انداز ژئوپلیتیک منطقه دارد. پویایی بین پاکستان و افغانستان، به ویژه با توجه به احیای مجدد طالبان، همچنان مملو از پیچیدگی است. این عملیات بر عزم پاکستان برای مبارزه با تروریسم تاکید می کند، اما خطر تشدید درگیری ها با دولت افغانستان را نیز به همراه دارد.

جامعه بین الملل از نزدیک نظاره گر این است که چگونه پاکستان این تعادل ظریف بین امنیت ملی و دیپلماسی منطقه ای را حفظ می کند. مسیر آینده عملیات نظامی پاکستان و تأثیر آن بر حاکمیت افغانستان، بدون شک روایت ژئوپلیتیکی در جنوب آسیا را شکل خواهد داد.

در داخل پاکستان، از سرگیری درگیری ها ترکیبی از حمایت و انتقاد را به همراه داشته است. موافقان معتقدند که اقدام قاطع علیه گروه های تروریستی برای ثبات و امنیت کشور ضروری است. برعکس، منتقدان نسبت به افزایش بالقوه و خطر آسیب های جانبی که می تواند تنش ها را هم در داخل و هم با افغانستان تشدید کند، هشدار می دهند.

در سطح بین المللی نیز واکنش ها تقسیم شده بود. برخی از کشورها از حق پاکستان برای دفاع از خود در برابر تهدیدات تروریستی حمایت می کنند، در حالی که برخی دیگر خواستار خویشتن داری و پایبندی به قوانین بین المللی در مورد حاکمیت و مداخله نظامی هستند.

جدای از جنبه های استراتژیک و سیاسی، هزینه های انسانی این عملیات را نمی توان نادیده گرفت. حملات برون مرزی به ناچار منجر به تلفات غیرنظامی و آواره شدن آنها می شود و وضعیت وخیم بشردوستانه در منطقه را پیچیده تر می کند. سازمان‌های امدادی خواستار تلاشی هماهنگ برای به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان و اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به افرادی هستند که از درگیری آسیب دیده‌اند.

اعلام پاكستان مبني بر ادامه عمليات نظامي در افغانستان، فصل مهمي را در مبارزه مداوم اين كشور با تروريسم نشان مي دهد. همانطور که خواجه آصف وزیر دفاع تاکید می کند، ضرورت این حملات برای امنیت ملی، پیامدهای منطقه ای و بین المللی همچنان پیچیده و چندوجهی است. پویایی در حال تحول بین پاکستان و افغانستان، تحت تأثیر منافع ژئوپلیتیکی گسترده تر، به شکل دهی چشم انداز امنیتی در جنوب آسیا ادامه خواهد داد. واکنش جامعه جهانی و رعایت هنجارهای بین المللی نقش تعیین کننده ای در تعیین مسیر آینده این عملیات و تأثیر آن بر ثبات منطقه ای خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید