“پیروزی در دستان ماست”


پس از یک مناظره ناموفق، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، مأموریت خود را برای اطمینان بخشیدن به کمک‌کنندگان و حامیان حزب دموکرات در مورد توانایی‌اش برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی نوامبر در برابر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، قرار داده است. علیرغم نگرانی های ناشی از عملکرد او، بایدن همچنان مطمئن است و آماده مبارزه برای انتخاب مجدد خود است.

روز شنبه، پرزیدنت بایدن در مجموعه ای از رویدادهای جمع آوری کمک های مالی در نیویورک و نیوجرسی شرکت کرد و در آنجا نسبت به عملکرد خود در مناظره ریاست جمهوری CNN ابراز نگرانی کرد. صادقانه بگویم، بایدن اعتراف کرد: «من شب خوبی نداشتم، اما ترامپ هم نداشت» در مناظره روز پنجشنبه. وی با ابراز اطمینان تزلزل ناپذیر به حامیان خود قول داد: به شما قول می دهم در این انتخابات پیروز خواهیم شد.

عملکرد بایدن در مناظره که با پاسخ‌های سخت و متزلزل مشخص می‌شود، نگرانی‌های جدیدی را در میان برخی از دموکرات‌ها درباره نامزدی او ایجاد کرده است. نانسی پلوسی، رئیس پیشین دموکرات مجلس نمایندگان، اذعان کرد که سخنرانی بایدن “عالی” نبود، در حالی که مدیر سابق ارتباطات او، کیت بدینگفیلد، آن را “واقعا ناامیدکننده” خواند. این واکنش‌ها نگرانی‌های درون حزبی را در مورد توانایی بایدن برای مبارزه مؤثر با این انتخابات پرمخاطب نشان می‌دهد.

علیرغم انتقادها، بایدن قول داد سخت تر بجنگد و بر عزم خود برای غلبه بر این شکست تاکید کرد. فیل مورفی، فرماندار دموکرات نیوجرسی، که به همراه بایدن و بانوی اول در مراسم جمع آوری کمک مالی شرکت کرد، حمایت بی دریغ خود را اعلام کرد و به بایدن گفت: “همه ما 1000 درصد با شما هستیم.”

کمپین انتخاباتی بایدن اذعان کرد که این مناظره طبق برنامه پیش نرفت، اما قاطعانه معتقد بود که رئیس جمهور برای انتخاب نامزد دیگری عقب نشینی نخواهد کرد. جنیفر اومالی دیلون، رئیس کمپین، تاکید کرد که نظرسنجی داخلی پس از مناظره نشان داد که “احساسات رای دهندگان تغییر نکرده است.” او عملکرد در این مناظره را کم اهمیت جلوه داد و گفت: “این اولین باری نیست که روایت های رسانه ای بیش از حد باعث کاهش موقت نظرسنجی ها می شود.”

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، یکی از متحدان نزدیک بایدن، نیز در رسانه های اجتماعی به حامیان خود یادآوری کرد که “شب های بد مناظره اتفاق می افتد.” اوباما انتخابات را انتخابی بین فردی که عمر خود را صرف مبارزه برای مردم عادی کرده است و کسی که “فقط به فکر خودش است” خواند.

در تضاد کامل با تضمین های بایدن، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این مناظره را “پیروزی بزرگ” برای کمپین انتخاباتی خود اعلام کرد. ترامپ خطاب به حامیانش گفت مشکل بایدن سن او نیست، بلکه شایستگی اوست و او را “بسیار بی کفایت” خواند. این انتقاد تند از ترامپ ماهیت بحث برانگیز انتخابات آینده و مخاطرات بالای آن را نشان می دهد.

سخنرانی بایدن در این مناظره نه تنها از سوی شخصیت های سیاسی، بلکه از سوی رسانه های معروف نیز مورد انتقاد قرار گرفت. سرمقاله ای در نیویورک تایمز تصمیم بایدن برای نامزدی مجدد را یک “قمار بی پروا” توصیف کرد و خواستار درون گرایی شد. سرمقاله پیشنهاد کرد که دموکرات ها باید محدودیت های بایدن را بشناسند و به فکر انتخاب نامزدی توانمندتر باشند.

رای دهندگان در سرتاسر ایالات متحده همچنین نسبت به انتخاب هایی که پس از مناظره روز پنجشنبه با آن مواجه بودند ابراز نگرانی کردند. لوری گرگوری، دموکرات دیرینه، اعتراف کرد که “نمی‌توانست تحمل کند” مناظره را تماشا کند و پرسید: “آیا این بهترین کاری است که کشور ما می‌تواند انجام دهد؟” کریستال مایرز باربر جمهوری خواه این مناظره را “دردناک تماشا کرد” اما گفت که ترامپ “بسیار هموار و ریاست جمهوری برخورد کرد” در حالی که بایدن “بسیار ضعیف” به نظر می رسید. شانا زیلکا، دموکرات، ناامیدی خود را به اشتراک گذاشت و اشاره کرد که هیچ برنده مشخصی در این مناظره وجود نداشت.

یک نظرسنجی پس از مناظره توسط نظرسنجی لیبرال Data for Progress نشان داد که 62 درصد از رأی دهندگان احتمالی که این مناظره را تماشا کرده یا درباره آن خوانده اند، فکر می کنند ترامپ پیروز شده است، در حالی که تنها 30 درصد فکر می کنند بایدن برنده شده است. این نظرسنجی چالش‌هایی را که بایدن برای متقاعد کردن رأی‌دهندگان به شایستگی و رهبری خود با آن مواجه است، نشان می‌دهد.

با این حال، جمع آوری کمک های مالی برای مبارزات انتخاباتی ممکن است روزنه ای از امید را برای نامزدی بایدن ارائه دهد. در یادداشتی، جنیفر اومالی دیلون، رئیس کمپین، گفت که این کمپین بیش از 27 میلیون دلار از مناظره پنجشنبه تا جمعه شب جمع آوری کرده است. او تاکید کرد که داده‌های کشورهای میدان نبرد به داستانی متفاوت از روایت ملی اشاره می‌کند و استدلال می‌کند که «انتخابات قبل از پنجشنبه به‌طور باورنکردنی نزدیک بود و با تمام معیارهایی که از آن زمان تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، به همان اندازه نزدیک است».

تلاش های پرزیدنت جو بایدن برای اطمینان بخشیدن به اهداکنندگان و حامیان در مورد توانایی او برای پیروزی در انتخابات نوامبر، نشان دهنده عزم او برای غلبه بر چالش های غیبت در این مناظره است. علیرغم انتقادات از سوی حزب و رسانه ها، بایدن همچنان به نامزدی خود اطمینان دارد. با موفقیت مستمر در جمع آوری کمک های مالی و حمایت از چهره های کلیدی در حزب دموکرات، او به دنبال جمع آوری پایگاه خود و مقابله با دونالد ترامپ در یک انتخابات پرمخاطره است. راه منتهی به انتخابات نوامبر نوید می دهد که یک نبرد مناقشه برانگیز و نزدیک به جنگ باشد زیرا هر دو نامزد برای حمایت از رای دهندگان تقسیم شده رقابت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید