پایگاه های نظامی خارج از کشور چین: بازتابی از استراتژی جهانی


چین در حال تضمین توافقنامه‌های دسترسی به پایگاه‌های نظامی بین‌المللی برای گسترش گستره جهانی ارتش خود، مقابله با استراتژی مهار گسترده آمریکا برای تایوان و در عین حال تهدید هند به محاصره است. شرکت رند گزارشی را در این ماه منتشر کرد که در آن جزئیات چگونگی گسترش دامنه نظامی جهانی خود توسط چین با مذاکره در مورد توافقنامه های دسترسی به پایگاه برای گسترش ردپای امنیتی و اجازه عملیات در خارج از کشور برای ارتش آزادیبخش خلق (PLA) و پلیس نیروهای مسلح مردمی (PAP) منتشر شد.

گزارش RAND چندین کشور هدف را که چین به دنبال ایجاد پایگاه های نظامی در آنها است، از جمله کامبوج، گینه استوایی، نامیبیا، جزایر سلیمان، امارات متحده عربی و وانواتو را شناسایی می کند. علاوه بر این، چین در حال حاضر یک پایگاه لجستیکی در جیبوتی و یک پایگاه نظامی در تاجیکستان دارد. علاوه بر این کشورها، نیوزویک در مارس 2024 گزارش داد که چین همچنین به دنبال دسترسی به پایگاه هایی در کوبا، پاکستان، تانزانیا، سریلانکا و میانمار است.

گزارش RAND می‌گوید در حالی که این پایگاه‌ها از عملیات‌های زمان صلح مانند تخلیه غیرنظامی و جمع‌آوری اطلاعات پشتیبانی می‌کنند، کاربرد احتمالی آنها در زمان جنگ نامشخص است. ماموریت جنبشی اولیه برای PLA از این پایگاه‌ها احتمالاً شامل دفاع از خطوط ارتباطی دریایی (SLOC) تا سال 2030 می‌شود. سوابق نظامی چین نشان می‌دهد که هیچ برنامه یا توانایی استفاده از پایگاه‌های خارجی برای عملیات تهاجمی علیه نیروهای آمریکایی تا سال 2030 وجود ندارد. اولویت زیرا ظاهراً چین دفاع از مسیرهای تجاری دریایی و پاسخی به محاصره احتمالی ایالات متحده است.

گزارش RAND همچنین چالش‌های مهمی را که PLA در توسعه و حفظ این پایگاه‌ها با آن مواجه است، از جمله اعتبار سیاسی کشورهای میزبان، مسائل پشتیبانی لجستیکی و امنیت پایگاه‌ها، برجسته می‌کند. PLA به شدت به نیروهای غیرنظامی بسیج شده برای تدارکات متکی است و نگرانی هایی را در مورد اثربخشی و پایداری این رویکرد در زمان جنگ ایجاد می کند. علیرغم تلاش‌ها برای ایجاد شبکه‌ای از استحکامات استراتژیک و پایگاه‌های لجستیکی، از جمله در بنادر تجاری، توانایی PLA برای انجام عملیات‌های رزمی کلاس بالا از این مکان‌ها محدود است.

این گزارش حاکی از آن است که افزایش دفاع دریایی و هوایی PLA در پایگاه های خارجی ممکن است نشان دهنده تغییر موضع به سمت موضع تهاجمی تر باشد. با این حال، مسائل لجستیکی و سیاسی بعید می‌سازد که پایگاه‌های PLA در یک دهه آینده تهدید قابل‌توجهی برای منافع نظامی ایالات متحده باشد. این ارزیابی ممکن است پیشرفت سریع در فناوری نظامی و برنامه ریزی استراتژیک چین را دست کم بگیرد. براندون ویچرت در مقاله‌ای در ژوئن 2024 برای The National Interest اشاره می‌کند که چین آماده است تا بزرگترین ناوگان ناوهای هواپیمابر در جهان را داشته باشد و بر برتری گسترده آن در کشتی‌سازی نسبت به ایالات متحده تأکید می‌کند.

ویچرت استدلال می کند که ارتش آزادیبخش خلق – نیروی دریایی (PLA-N) قصد دارد از این دارایی ها برای جلوگیری از ورود نیروهای آمریکایی به منطقه هند و اقیانوس آرام استفاده کند و در نتیجه تسلط منطقه ای را تثبیت کند. او پیشنهاد می کند که PLA-N حامل های خود را به عنوان مراکز فرماندهی شناور در هر درگیری احتمالی، مانند تهاجم یا محاصره تایوان، تصور می کند. علاوه بر این، ایالات متحده باید خود را با دوره جدیدی از آب های منطقه ای مورد مناقشه و کشتی های جنگی چینی مستقر در نیمکره غربی سازگار کند.

چین ممکن است به دنبال دسترسی به پایگاه در نیمکره غربی برای به چالش کشیدن بازدارندگی گسترده ایالات متحده در درگیری تایوان، با استفاده از تهدید حمله مستقیم به سرزمین اصلی ایالات متحده باشد. در مقاله ای در سال 2023 برای مرکز مطالعات استراتژیک ارتش پرو، رابرت الیس خاطرنشان کرد که با دسترسی به پایگاهی در کوبا، چین می تواند عملیات ویژه ای انجام دهد، عملیات نظامی ایالات متحده را مختل کند و به سرزمین اصلی ایالات متحده حمله کند تا زنجیره های دفاعی کلیدی را در صورت بروز اختلال ایجاد کند. یک درگیری . علاوه بر این، گوردون چانگ در مقاله‌ای در ژوئن 2023 در موسسه گیت استون هشدار داد که چین می‌تواند موشک‌های دوربرد را در کوبا برای حمله به پایگاه‌های دریایی ایالات متحده در فلوریدا، مسدود کردن کشتی‌های آمریکایی و سرنگونی هواپیماها بر فراز جنوب شرقی ایالات متحده مستقر کند.

هند نگران است که چین از نفوذ اقتصادی خود برای دسترسی به پایگاه های گوادر در پاکستان و هامبانتوتا در سریلانکا استفاده کند و تنها پایگاه نظامی خارجی خود را در جیبوتی تقویت کند. چنین وضعیتی تسلط هند بر اقیانوس هند را زیر سوال می برد و نگرانی های زیست محیطی را افزایش می دهد. آیزاک کوردون در یک جلسه توجیهی فارین پالیسی در فوریه 2023 در بروکینگز خاطرنشان می کند که در حالی که پایگاه چین در جیبوتی می تواند از عملیات دریایی خود در اقیانوس هند پشتیبانی کند، اما در انتهای خطوط تدارکات ضعیف قرار دارد. کاردون می‌گوید تأسیسات چینی در جیبوتی منزوی و محدود است زیرا از حمایت متقابل سایر تأسیسات نظامی چین در اقیانوس هند برخوردار نیست. با این حال، کاردون خاطرنشان می کند که تأسیسات تجاری دو منظوره چین در گوادار و هامبانتوتا با این وجود به مراکز مهمی برای عملیات دریایی تبدیل شده اند.

در مورد گوادر، کاردون و دیگران در گزارش مؤسسه تحقیقات دریایی چین در اوت 2020 اشاره کردند که این تأسیسات می‌تواند به یک مکان استراحت و تامین مجدد طولانی‌مدت برای PLA-N تبدیل شود، با توجه به موقعیت جغرافیایی، اهمیت نظامی و اپراتور بندر چینی. کاردون و دیگران همچنین می گویند که برخی از بخش ها در PLA معتقدند که دسترسی پایگاه چینی به گوادر در حال حاضر به بهترین شکل ممکن است، به نقل از یک افسر PLA که گفت: “غذا از قبل در بشقاب است. وقتی بخواهیم آن را می خوریم. به همین ترتیب، ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP) در ژوئیه 2023 گزارش داد که هامبانتوتا احتمالاً به پایگاه نظامی بعدی چین در اقیانوس هند تبدیل خواهد شد و اشاره کرد که چین مستقیماً این تأسیسات را کنترل می کند و بزرگترین سرمایه گذاری بندری آن است.

از نظر نظامی، گوادر و هامبانتوتا می‌توانند از حضور قاطع‌تر نیروی دریایی چین در اقیانوس هند حمایت کنند، که در نهایت می‌تواند بازدارندگی هسته‌ای دریایی هند را تهدید کند. در این ماه، هند ممکن است در حال برنامه ریزی برای تبدیل خلیج بنگال به سنگری برای زیردریایی های موشک بالستیک هسته ای خود (SSBN) باشد، زیرا آب های عمیق این منطقه پوشش بهتری نسبت به آب های متراکم دریای عرب دارند. SSBNهای هند که از پایگاه عظیم زیردریایی رامبیل فعالیت می کنند، در خلیج بنگال با منطقه ای که توسط دارایی های سطحی مانند ناوهای هواپیمابر و ناوشکن محافظت می شود، گشت زنی خواهند کرد. چنین راهبردی به هند اجازه می‌دهد موشک‌های بالستیک پرتاب‌کننده زیردریایی با کلاهک هسته‌ای (SLBM) را بدون شناسایی به پاکستان و چین پرتاب کند.

با این حال، تنش‌های هسته‌ای بین چین و هند به احتمال زیاد ناشی از نفوذ متقابل به سنگرهای یکدیگر با استفاده از ابزارهای متعارف است. در چنین حالتی، کشتی های جنگی چینی که از گوادر و هامبانتوتا فعالیت می کنند می توانند حرکت SSBN های هند را ردیابی کنند. همزمان، هند در حال بررسی افزایش حضور نیروی دریایی خود در دریای چین جنوبی است، جایی که چین قصد دارد یک سنگر برای SSBN های خود ایجاد کند، که منعکس کننده نیات هند در خلیج بنگال است.

استراتژی نظامی جهانی چین با پیامدهایی برای پویایی امنیت منطقه ای و جهانی در حال شکل گیری است. گزارش رند پیچیدگی ها و چالش های رویکرد چین را برجسته می کند و تاکید این کشور بر حفاظت از خطوط تجارت دریایی و پاسخ به محاصره های احتمالی ایالات متحده است. در حالی که تهدید فوری برای منافع نظامی ایالات متحده ممکن است محدود باشد، پیشرفت های سریع در فناوری نظامی و برنامه ریزی استراتژیک چین را نمی توان نادیده گرفت. تلاش های چین برای ایمن سازی دسترسی به پایگاه در نیمکره غربی و اقیانوس هند نشان دهنده جاه طلبی های گسترده تر این کشور برای به چالش کشیدن نفوذ آمریکا و سلطه منطقه ای است.

برای هند، محاصره بالقوه پایگاه های چینی یک چالش استراتژیک مهم است. توسعه پایگاه‌ها در گوادر و هامبانتوتا می‌تواند توانایی‌های دریایی هند و بازدارندگی هسته‌ای دریایی آن را تضعیف کند. در پاسخ، هند ممکن است نیاز به تقویت حضور استراتژیک خود در مناطق حساس مانند خلیج بنگال و دریای چین جنوبی برای مقابله با نفوذ رو به گسترش چین داشته باشد.

همانطور که چین به مذاکره و ایجاد پایگاه های نظامی در سراسر جهان ادامه می دهد، چشم انداز ژئوپلیتیکی بدون شک تغییر خواهد کرد. ایالات متحده و متحدانش باید هوشیار بمانند و خود را با پویایی های در حال تغییر وفق دهند و از حفاظت از منافع استراتژیک خود اطمینان حاصل کنند و در عین حال پیچیدگی های روابط بین الملل را در دنیای چند قطبی فزاینده دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید