سفر لی کیانگ به استرالیا نشانه بهبود روابط چین و استرالیا است


لی کیانگ، نخست‌وزیر چین قصد دارد از 15 تا 18 ژوئن به استرالیا سفر کند که این اولین سفر یک نخست‌وزیر چین در هفت سال گذشته خواهد بود. این رویداد مهم دیپلماتیک نشان دهنده گرم شدن بیشتر روابط زمانی سرد بین دو کشور است.

نخست وزیر ریاست شورای دولتی را برعهده دارد و پس از رئیس جمهور شی جین پینگ، در رده دوم دفتر سیاسی هفت نفره حاکم قرار دارد. درست همانطور که نخست وزیر و فرماندار کل استرالیا درگیر دیپلماسی بین المللی هستند، لی و شی دیدارهای بین المللی انجام می دهند. در ماه های اخیر، نخست وزیر لی در G20، مجمع جهانی اقتصاد و نشست سه جانبه با ژاپن و کره جنوبی شرکت کرده است. سلف او لی کچیانگ آخرین بار در سال 2017 از استرالیا دیدن کرد.

دیدار رسمی در این سطح مستلزم حداکثر ملایمت دیپلماتیک است. به طور رسمی، این دیدار متقابل نخست وزیر آنتونی آلبانیز از چین در پایان سال گذشته است. در کانبرا، نخست وزیر لی با مراسم کامل، از جمله رژه نظامی و دیدار از فرماندار کل دیوید هرلی، مورد استقبال قرار خواهد گرفت که بر پروتکل و نماد چنین دیدار رسمی تأکید دارد.

در بعد سیاسی، نخست وزیر لی ریاست نهمین نشست سالانه رهبران چین و استرالیا را بر عهده خواهد داشت. این مطابق با سنت چین در تعامل در سطح بالا با استرالیا است، مانند سخنرانی رئیس جمهور شی جین پینگ در پارلمان استرالیا در سال 2014. شی شناخته شده است که از تمام ایالت های استرالیا دیدن کرده است و به شوخی اشاره می کند که باید پس از سفرش به تاسمانی “گواهی نامه ای برای آن دریافت کند”.

نخست وزیر لی همچنین از آدلاید بازدید خواهد کرد، جایی که احتمالاً با صادرکنندگان شراب صحبت خواهد کرد و از پانداها در باغ وحش آدلاید بازدید خواهد کرد، همچنین از پرت برای ترویج تجارت و بازدید از جامعه چینی قبل از عزیمت به مالزی.

منافع تجاری و اقتصادی

رهبران چین مانند رهبران استرالیایی از بازدیدهای بین المللی برای ارتقای روابط تجاری و سرمایه گذاری استفاده می کنند. نخست وزیر لی از پالایشگاه لیتیوم کوینانا، سرمایه گذاری مشترک با لیتیوم تیانچی چین و تاسیسات فورتسکیو بازدید خواهد کرد. او به رهبران کسب و کار در میزگرد مدیر عامل استرالیا و چین که توسط شورای بازرگانی استرالیا میزبانی می شود، خواهد پیوست.

جوسلین چی، دیپلمات سابق اشاره می کند که با توجه به سابقه او در ارتقای کارآفرینی و توسعه تجاری، لی احتمالاً علاقه زیادی به پتانسیل اقتصادی تعامل بیشتر در صنعت و تجارت دارد.

اگرچه هیچ اطلاعیه مهمی انتظار نمی رود، این بازدید بیشتر در مورد پروتکل و ایجاد روابط است. این زمینه قبلاً از طریق تعاملات دیپلماتیک قبلی، مانند دیدارهای وزیران خارجه استرالیا و چین در کانبرا در ماه مارس و وزرای دفاع در سنگاپور در اوایل این ماه، فراهم شده است. وزیر تجارت دان فارل نیز با اعلامیه های اخیر در مورد جو و شراب مشغول رسیدگی به محدودیت های تجاری بوده است.

دولت آلبانی تا حد زیادی به هدف خود یعنی «ثبات کردن» روابط دست یافته است. این دیدار بیشتر در مورد بررسی احتمالات آینده در رابطه است. بسیاری از نزدیک به پیام‌های لی گوش می‌دهند، پیام‌هایی که ممکن است ظریف اما قابل توجه باشد، به‌ویژه در یک سیستم سیاسی غیرشفاف که در آن بیانیه‌های سطح بالا برای کنایه‌های سیاسی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مردم چین یکی از مهم ترین مخاطبان این سیگنالینگ هستند. مقامات سطح پایین، شرکت های واردکننده، برنامه ریزان تعطیلات، و والدینی که تصمیم می گیرند فرزندانشان در کجا تحصیل کنند، تحت نظارت دقیق قرار خواهند گرفت. استرالیا امیدوار است به ادامه این پیام مبنی بر بازگشت به فهرست کشورهای “دوست” ادامه دهد. این تصور که استرالیا «نه چندان دوستانه، حتی خصمانه» بود، تأثیر منفی بر بسیاری از تصمیمات کوچک بازیگران مختلف داشت. برای تقویت ارتباطات مثبت می توان به تحصیل دختر لی در استرالیا اشاره کرد.

با وجود تلاش‌ها برای کم‌اهمیت جلوه دادن این جنجال، نخست‌وزیر چین احتمالاً با سؤالات سخت رسانه‌ها و تظاهرات احتمالی معترضان اویغور، فالون گونگ و هنگ‌کنگ مواجه خواهد شد. نخست وزیر آلبانیز قول داد که در طول سفر لی در راستای مواضع وی موضوعات مورد نگرانی را مطرح کند: “ما تا جایی که بتوانیم همکاری خواهیم کرد، در جایی که باید مخالف باشیم و در راستای منافع ملی خود کار خواهیم کرد.”

این شامل مسائل حقوق بشری مانند حکم اعدام شهروند استرالیایی یانگ هنجون در اوایل سال جاری خواهد بود. آلبانیز احتمالاً نگرانی‌های خود را در مورد اقدامات چین علیه پرسنل استرالیایی در دریای زرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی را اعمال می‌کند، و همچنین دیگر اختلافات دیرینه بین دو کشور را تکرار خواهد کرد.

دیدار نخست وزیر لی نشان می دهد که چین و استرالیا می توانند پس از سال ها “یخ زدگی عمیق” روابط دیپلماتیک “عادی” را حفظ کنند. این امر بر ارزش دیپلماسی نه به عنوان یک هدف، بلکه به عنوان یک وسیله ارتباطی، حل مناقشه و نفوذ تأکید می کند. UTS
نظرسنجی BIDA که این هفته منتشر شد نشان می دهد که بی اعتمادی استرالیایی ها به چین تا چه حد عمیق است و نشان می دهد که یک سفر دولتی به تنهایی نمی تواند این نگرانی ها را حل کند.

با این حال، در مقایسه با سال‌هایی که استرالیا کانال‌های ارتباطی مؤثری با چین نداشت، وضعیت فعلی رو به بهبود است. همانطور که استرالیا به دنبال مدیریت روابط خود با چین مطابق با منافع ملی خود و حمایت از قوانین جهانی است، دیپلماسی ابزارهایی را برای به حداکثر رساندن نکات مثبت و محدود کردن نکات منفی در این رابطه همیشه مهم اما پیچیده فراهم می کند.

دیدار نخست وزیر لی کیانگ نقطه عطفی در روابط چین و استرالیا است که نشان دهنده گرم شدن روابط زمانی منجمد شده است. اگرچه اعلامیه های عمده بعید است، اما این دیدار بر اهمیت تعامل دیپلماتیک و همکاری اقتصادی تاکید دارد. با حل و فصل مسائل مشاجره‌آمیز و توسعه روابط مثبت، هر دو کشور می‌توانند به سمت یک رابطه باثبات‌تر و سازنده‌تر کار کنند که نشان‌دهنده احترام و درک متقابل در یک چشم‌انداز پیچیده جهانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید