اوراق قرضه اروپایی در مقایسه با اوراق خزانه داری ایالات متحده در حال حاضر به عنوان یک شرط مطمئن تر دیده می شود


جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده با نگرانی های فزاینده ای مواجه است، زیرا بیل گراس، سرمایه گذار با نفوذ اوراق قرضه، خطر جدیدی را برای خزانه داری ایالات متحده برجسته می کند: انتخابات نوامبر. در مصاحبه های اخیر، گراس، مدیر ارشد سرمایه گذاری سابق در شرکت مدیریت سرمایه گذاری اقیانوس آرام (PIMCO)، از بدهی های اروپایی به عنوان جایگزینی قانع کننده برای خزانه داری ایالات متحده یاد کرده است.

گراس به بلومبرگ گفت: «همانطور که به سمت نوامبر پیش می‌رویم و مشخص می‌شود که چه کسی می‌تواند و چه کسی نمی‌تواند برنده شود، عدم قطعیت و پیامدهای بالقوه سیاست می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر خزانه‌داری داشته باشد.

چرخش آشکار گراس به اروپا حتی پس از شوک های انتخاباتی در پاریس و برلین صورت می گیرد. امانوئل مکرون از فرانسه و اولاف شولتز از آلمان در برابر احزاب راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا در 9 ژوئن شکست خوردند. بازده اوراق قرضه فرانسه به بالاترین سطح خود از نوامبر جهش کرد، زمانی که رئیس جمهور مکرون در تلاش برای تحکیم قدرت، انتخابات زودهنگام را اعلام کرد. قیمت اوراق قرضه آلمان و ایتالیا نیز در حالی کاهش یافت که معامله گران پیامدهای انتخابات را برای سیاست های مالی ارزیابی کردند.

غافلگیری های سیاسی این قاره با ناآرامی های بزرگ دیگر در هند، مکزیک و آفریقای جنوبی ترکیب شده است که بسیاری از سرمایه گذاران اوراق قرضه را غافلگیر کرده است. آیا انتخابات آمریکا که جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات و دونالد ترامپ جمهوری‌خواه را تقابل می‌کند، می‌تواند خرابکار بعدی بازار باشد؟

گروس توضیح می‌دهد: «آنچه در چند هفته گذشته شاهد آن بودیم، واکنشی به عدم اطمینان است، نه تنها از نظر حزب مسلط، بلکه عدم اطمینان در مورد اینکه سیاست‌های آنها چگونه خواهد بود. بنابراین یک نقطه وجود دارد که به نظر من، اوراق قرضه اروپایی جذاب تر از اوراق خزانه است. از نظر جذابیت، اسپرد 10 ساله آلمان و 10 ساله فرانسوی، در یکی دو ماه گذشته به میزان قابل توجهی نسبت به اوراق خزانه و همچنین امروز کاهش یافته است.

تأثیر بالقوه کمپین انتخاباتی ایالات متحده بر جذابیت دلار، مبنای تجارت و مالی جهانی، قابل توجه است. تیم یلن با چالش جلوگیری از فرار جهانی از بدهی های دولت ایالات متحده مواجه است. به نگرانی های یلن، بدهی ملی ایالات متحده است که به 35 تریلیون دلار نزدیک می شود، در حالی که سیاست واشنگتن به طور فزاینده ای سمی می شود.

قطبی شدن شدید رتبه اعتباری واشنگتن را تهدید می کند. در آگوست گذشته، زمانی که رتبه‌بندی فیچ امتیاز اعتباری AAA را از آمریکا سلب کرد، یکی از دلایل آن را قطبی شدن قیام 6 ژانویه 2021 عنوان کرد. از جمله عوامل خطر برای رتبه اعتباری واشنگتن، فیچ همچنین به درگیری های سیاسی بر سر تامین مالی دولت آمریکا و افزایش سقف بدهی قانونی اشاره کرد. این درگیری‌ها ممکن است آسیا را کمتر نگران کند، اگر بدهی واشنگتن دو برابر تولید ناخالص داخلی سالانه چین و بیش از هشت برابر تولید ناخالص داخلی سالانه ژاپن است.

توکیو و پکن در مجموع حدود 2 تریلیون دلار بدهی ملی آمریکا دارند. در صورتی که سرویس سرمایه گذاران مودی آخرین رتبه بندی AAA واشنگتن را لغو کند، این استخر عظیم پس انداز می تواند در خطر باشد. افزایش بازدهی در ایالات متحده بازارهای جهانی را به روش های غیرقابل پیش بینی تغییر خواهد داد.

چرخش شدید مرکانتیلیستی آمریکا از سال 2017 نگرانی دیگری برای اقتصادهای آسیایی وابسته به صادرات است. رئیس جمهور وقت ترامپ تعرفه های گسترده ای را بر کالاهای چینی، فولاد و آلومینیوم در سراسر جهان اعمال کرد. زمانی که بایدن وارد شد، جنگ تجاری ترامپ را در جای خود رها کرد – و لایه‌های جدیدی از محدودیت‌های متمرکز بر چین را اضافه کرد که هدف بیشتر آنها دسترسی چین به نیمه‌رساناها، تجهیزات ساخت تراشه و سایر فناوری‌های حیاتی و پیشرفته بود.

طرح ترامپ برای اعمال تعرفه های 60 درصدی بر همه کالاهای چینی، مسابقه تسلیحاتی تعرفه ای را تسریع می کند که تهدیدات تلافی جویانه دولت شی جین پینگ را برانگیخته است. بایدن به تازگی یک مالیات 100 درصدی بر خودروهای الکتریکی ساخت چین وضع کرد و اتحادیه اروپا نیز در این هفته تعرفه های 38 درصدی خود را دنبال کرد. کیمبرلی کلازینگ، اقتصاددان از موسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون، یک اندیشکده واشنگتن، می‌گوید: هرگز اهمیتی نمی‌دهیم که چنین سیاست‌هایی بیشتر از اینکه به آمریکایی‌های با درآمد کم و متوسط ​​کمک کند، آسیب می‌زند.

با تشدید خطرات جنگ تجاری و کاهش چشم انداز رشد، بازارهای سهام در همه جا ممکن است در معرض خطر باشند. گراس خاطرنشان می کند که “بازار سهام ایالات متحده در سطوح بالای تاریخی با در نظر گرفتن نسبت قیمت به درآمد در حال حاضر 21 برابر ارزش گذاری می شود.” اگر تولید ناخالص داخلی کند شود، ممکن است “مشکل ارزش گذاری برای بسیاری از سهام در حال حاضر” وجود داشته باشد.

چشم انداز اقتصادی اروپا

چشم انداز اقتصادی اروپا نیز متزلزل است زیرا بزرگترین اقتصاد منطقه، آلمان، خطرات رکود را دفع می کند. سوسیال دموکرات های صدر اعظم شولز و شرکای ائتلاف مترقی آنها اکنون باید با اختیارات انتخاباتی محدودتر رشد را تحریک کنند. در فرانسه، ماکرون پس از شکست حزب ملی گرای راست افراطی مارین لوپن در انتخابات پارلمانی دچار هیجان شده است. انتخابات زودهنگام غافلگیرکننده ای که او اعلام کرد همزمان با میزبانی دولت مکرون از بازی های المپیک تابستانی در پاریس است. غریزه مبارزه ماکرون با الکساندر دی کروا، بلژیکی که استعفا داد، در تضاد است.

مجتبی رحمان، تحلیلگر گروه اوراسیا گفت: ماکرون رای دهندگان فرانسوی را مجبور می کند که در داخل کشور رای دهند، درست همانطور که آنها این آخر هفته به پارلمان اروپا رای دادند – که مدت ها به عنوان یک رای اعتراضی تلقی می شد. مکرون معتقد است که می‌تواند با ارائه یک انتخاب جدی بین وضعیت موجود طرفدار اروپا، اوکراین و میانه‌رو در مقابل خطر وجودی یک دولت راست افراطی، انتخابات را به چالش بکشد.

این یک ریسک برای آینده فرانسه است. رحمان می‌گوید نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ائتلاف میانه‌روی ماکرون قادر به کسب اکثریت نخواهد بود و اگر تظاهرات ملی لوپن اکثریت کرسی‌ها را به دست آورد، فرانسه خود را در آب‌های ناشناخته‌ای خواهد یافت. لوپن گفته است که بودجه اتحادیه اروپا را تا حدی کاهش می‌دهد، سیاست‌های مهاجرتی را سخت‌تر می‌کند، بازار واحد اتحادیه اروپا را با حمایت از کسب‌وکارهای فرانسوی مختل می‌کند و کمک‌ها به اوکراین را محدود می‌کند.

جورجیا ملونی ایتالیایی هفته بسیار بهتری داشت و چرخش خود را از راست افراطی به جریان اصلی ادامه داد. در کنار نتایج خوب انتخابات، دولت مالونی در روزهای آینده میزبان گروه هفت (G7) خواهد بود. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که میانه‌رو است، با مخالفت با گرایش راست افراطی، به نظر می‌رسد که یک دوره پنج ساله دیگر را به دست آورد. با این حال، این احتمال وجود دارد که او مجبور شود سیاست های مهاجرت و محیط زیست را کنار بگذارد تا راه رو به جلو هموار شود.

معنای همه اینها برای پویایی مالی در اتحادیه اروپا یک سوال باز است. پیش‌بینی نرخ در ایالات متحده یکی دیگر از واژگان است. در ماه می، شاخص قیمت مصرف کننده اصلی به پایین ترین میزان خود در بیش از سه سال گذشته رسید. اقتصاددان Dominique Dvor-Frecko از شرکت مشاوره Macro Hive گفت: علیرغم کاهش بهای مصرف کننده در ماه مه، به نظر می رسد دستورالعمل فدرال رزرو ایالات متحده “بسیار بدون تغییر” باقی مانده است. کاهش به عنوان سناریوی پایه باقی می ماند، اما تنها پس از آن که فدرال رزرو اعتماد بیشتری به کاهش تورم داشته باشد.

ویل دنیر، اقتصاددان در Gavekal Dragonomics، می‌افزاید که «با وجود این که این داده‌های تورم ملایم‌تر را داشتند، سیاست‌گذاران فدرال رزرو همچنان انتظارات کاهش نرخ خود را برای سال کاهش دادند.» پیامدهای جهانی نامشخص است. دنیر می گوید: در بازار ارز، این باور که فدرال رزرو به هدف تورم 2 درصدی خود پایبند است، «به این معناست که هر گونه شتاب در تورم ایالات متحده به افزایش ارزش دلار منجر می شود، در حالی که تورم آهسته تر تمایل به کاهش نرخ ارز دارد.

در نتیجه، انتشار ملایم‌تر CPI در ماه می، دلار را در برابر اکثر ارزها تضعیف کرده است. با این حال، مشخص نیست که آیا این تمرکز همچنان محرک اصلی بازارهای ارز در روزها و هفته های آینده خواهد بود یا خیر. دنیر می گوید: «نگرانی در مورد نتیجه انتخابات پارلمانی فرانسه می تواند یورو را تضعیف کند. کاهش احتمالی خرید دارایی توسط بانک ژاپن می تواند ین را تقویت کند. اما در حال حاضر، تعدیل تورم ایالات متحده در ماه می و معنای آن برای سیاست ایالات متحده و بازارهای جهانی همچنان یک داستان مهم است.

اما این تمام ماجرا نیست زیرا جنجال های سال انتخابات در ایالات متحده افزایش می یابد. با حضور بایدن و ترامپ در نظرسنجی ها، بازارهای جهانی همچنان در وضعیت پرخطر باقی خواهند ماند. کلوین وانگ، تحلیلگر OANDA، می‌گوید کاهش حق بیمه در فاصله 10 ساله بازدهی بین اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده در برابر اوراق قرضه دولتی ژاپن، اسکناس‌های ایالات متحده را به یک سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمتر جذاب برای شرکت‌های بیمه ژاپن تبدیل کرده است، که ممکن است باعث کاهش ارزش خزانه‌های آمریکا شود. قرار گرفتن در معرض و پرتفوی درآمد ثابت آنها به دلیل احتمال بالاتر افزایش بازده بلندمدت JGB نسبت به JGB اضافه وزن دارد.

وونگ می‌گوید: «این تعدیل‌های بالقوه پرتفوی با درآمد ثابت توسط شرکت‌های بیمه ژاپنی می‌تواند حمایتی را برای مهار ضعف ین در برابر دلار آمریکا فراهم کند.

با این حال، همانطور که گراس اشاره می کند، سرمایه گذاران جهانی از بدهی های اروپایی برخوردار خواهند شد، در زمانی که تیم یلن در تلاش برای حمایت از تقاضا در بازار بدهی خزانه داری ایالات متحده است، که به نظر می رسد دوران اوج خود را پشت سر گذاشته است. آن کاترین پترسن، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه سرمایه گذاری بلک راک گفت: در مقایسه با ایالات متحده، ما شاهد حمایت از اوراق قرضه اروپایی به دلیل کسری بودجه کمتر هستیم.

پویایی در حال تغییر بین اوراق قرضه ایالات متحده و اروپا توسط یک تعامل پیچیده از عوامل سیاسی، اقتصادی و بازار هدایت می شود. انتخابات آتی ایالات متحده، خطرات جنگ تجاری و سیاست های مالی در ایالات متحده و اروپا نقش مهمی در شکل دادن به احساسات سرمایه گذاران خواهد داشت. به گفته بیل گراس و دیگر کارشناسان بازار، بدهی های اروپایی اکنون ممکن است سرمایه گذاری جذاب تر و با ثبات تری را در مقایسه با اوراق خزانه ایالات متحده ارائه دهد که منعکس کننده چشم انداز متغیر مالی جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید