وزیر بهداشت هند در مورد تلاش های این کشور


هند در حال نظارت بر شیوع ویروس کرونا است

هارش واردهان، وزیر بهداشت هند روز جمعه گفت، از تشدید غربالگری در فرودگاه ها تا نظارت بر هزاران نفری که از خارج از کشور بازگشته اند، هند در بالاترین سطح خود شیوع ویروس کرونای جدید را زیر نظر دارد تا از همه گیری جلوگیری کند.

این ویروس که به سرعت در حال انتشار است، اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و متعلق به خانواده کروناویروس است که باعث انواع بیماری ها از سرماخوردگی معمولی تا بیماری های شدیدتر مانند سارس 2003 یا شیوع سندرم حاد تنفسی می شود. سویه جدید ویروس موسوم به کووید-19 بیش از 1300 نفر را که عمدتاً در چین بودند کشته و بیش از 64000 نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است.

به گفته شورای تحقیقات پزشکی هند، هند سه مورد تایید شده را در ایالت کرالا گزارش کرده است، از بین بیش از 1700 نفری که تا روز پنجشنبه در سراسر کشور آزمایش شده اند. این شامل 654 نفر بود که از ووهان تخلیه شدند که آزمایش همه آنها منفی بود.

واردهان به CNBC گفت: «ما در اواسط ژانویه، حداقل دو هفته قبل از اینکه سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یک وضعیت اضطراری نگرانی بین‌المللی اعلام کند، شروع به اقدام در این زمینه کردیم.»

اقدامات غربالگری پیشرفته

این اقدامات شامل غربالگری حرارتی مسافرانی است که از سرزمین اصلی چین، تایلند، سنگاپور، ژاپن و کره جنوبی در فرودگاه‌ها و بنادر دریایی وارد می‌شوند، ثبت تاریخچه دقیق آنها و ارسال این اطلاعات به افسران نظارت در سطح ایالت و منطقه برای نظارت بر آنها از طریق یک برنامه جامع. وزیر بهداشت توضیح داد: نظارت بر بیماری ها او گفت که بیش از 2000 پرواز بررسی شده است.

واردان گفت: “ما هماهنگی بسیار خوبی با همه دولت های ایالتی خود داریم. کل این موضوع در بالاترین سطح در کشور و همچنین با دولت های ایالتی نظارت می شود.”

وی گفت که حدود 15000 نفر “برای احتیاط” تحت نظر هستند و کسانی که علائم اولیه را نشان می دهند در بیمارستان ها ایزوله شده اند.

هند همچنین 15 آزمایشگاه برای آزمایش ویروس ایجاد کرده است و واردان گفت که این کشور می تواند در صورت نیاز تا 50 آزمایشگاه بسازد. دهلی نو همچنین توصیه ای برای سفر صادر کرد و از مردم خواست از سفر به چین خودداری کنند. وزیر همچنین گفت که ویزاهای موجود – از جمله ویزای الکترونیکی که قبلاً صادر شده است – برای اتباع خارجی که از چین به هند سفر می کنند دیگر معتبر نیست و تأیید نیز در مرز انجام می شود.

نمایی از بخش اورژانس ID Belghata و بیمارستان BG که در آن افراد برای محافظت در برابر ویروس کرونا در 3 فوریه 2020 در کلکته هند ماسک می پوشیدند.

سمیر یانا | هندوستان تایمز | گتی ایماژ

واردهان گفت: «همه وزارتخانه‌های مربوطه فعالانه درگیر اطمینان از بستن همه راه‌های گریز احتمالی است که می‌تواند به ویروس در مقیاس وسیع وارد کشور شود.» ما مطمئن هستیم که (اگر) می‌توانستیم ابولا را در سال 2014 کنترل کنیم، (اگر) می‌توانستیم سایر بیماری‌ها را کنترل کنیم، می‌توانیم به خوبی با این ویروس کرونا مقابله کنیم.

خطوط هوایی محلی از جمله شرکت ملی ایر ایندیا نیز به طور موقت پروازهای خود به چین را لغو کرده اند.

افراد مبتلا در دریا

سفارت هند در توکیو روز چهارشنبه تایید کرد که دو شهروند هندی سوار بر یک کشتی تفریحی در ژاپن نیز به ویروسی شبیه ذات الریه مبتلا شده اند. آنها هر دو خدمه کشتی کروز Diamond Princess بودند که در حال حاضر در سواحل یوکوهاما قرنطینه شده است و همراه با سایر مبتلایان در بیمارستان های ژاپن تحت درمان بودند.

6 مسافر و 132 خدمه کشتی اتباع هند بودند و سفارت اعلام کرد که در حال همکاری با مقامات محلی برای پیاده شدن زودهنگام احتمالی کسانی است که آزمایش ویروس آنها منفی است. رسانه‌های هندی گزارش دادند که برخی از خدمه فیلم‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند و از دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر، خواستند آنها را بازگرداند.

واردهان گفت که پس از پایان دوره قرنطینه در هفته آینده، هند با ژاپن همکاری خواهد کرد تا “اقدامات کافی” را برای بازگرداندن این افراد به کشور انجام دهد.

این کشتی تفریحی که توسط شرکت Carnival's Princess Cruises اداره می شود و بیش از 3700 مسافر و خدمه حمل می کند، از اوایل فوریه در ژاپن قرنطینه شده است، زیرا آزمایش بیماری یک مهمان قبلی شش روز پس از پیاده شدن مثبت شده است.

تاثیر اقتصادی بر هند

در حالی که انتظار می رود تأثیر اقتصادی در چین و سایر کشورها، حداقل در سه ماهه جاری، قابل توجه باشد، اقتصاددانان می گویند هند کمتر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

اقتصاددانان ANZ در یادداشت اخیر خود گفتند که این احتمالاً به دلیل درصد نسبتاً کمی از گردشگران چینی است که به کشور وارد می شوند و همچنین سهم اندک صادرات هند به چین است.

اقتصاددانان خاطرنشان کردند: «با این حال، واردات هند از چین حدود 14 درصد است و تأخیر در عرضه می‌تواند بر فعالیت اقتصادی چین تأثیر بگذارد».

دیدگاهتان را بنویسید