رنو سود سهام و هدف سود 2020 را کاهش می دهد


سرپرست مدیرعاملی رنو: سال 2019 به دلایل زیادی سال سختی بود

رنو اولین باخت خود در یک دهه اخیر را گزارش کرد و در روز جمعه هدف حاشیه سود 2020 خود را کاهش داد، زیرا تلاش می کند خطی را بر پرونده کارلوس گوسن بکشد و اتحاد نیسان خود را مجددا راه اندازی کند.

این خودروساز فرانسوی در تلاش است تا با تغییر مدیریتی از آشفتگی داخلی ناشی از رسوایی مربوط به رئیس سابق خود یعنی Ghosn دور شود.

در همین حال، این کشور نیز مانند سایر خودروسازان از جمله نیسان ژاپن، با کاهش تقاضا برای خودرو در برخی بازارهای کلیدی مانند چین دست و پنجه نرم می کند.

کلوتیلد دلبوس، مدیر عامل موقت گروه رنو در یک کنفرانس تلفنی گفت: «این سال سختی برای گروه رنو و اتحادیه بوده است.

در مصاحبه ای با شارلوت رید از CNBC در روز جمعه، او گفت که سال 2019 به دلایل بسیاری سال سختی بود.

“یکی از دلایل خود بازار است، بازار دشوار بود. نوسانات زیادی به خصوص در کشورهایی که ما قوی هستیم… ما همچنین مشکلات داخلی داشتیم، مانند مشکل مدیریتی که در طول سال از آن عبور کردیم. اما همچنین ساختار هزینه ما بیش از حد R&D (تحقیق و توسعه) و مخارج سرمایه ای است.”

رنو 141 میلیون یورو (153 میلیون دلار) برای سهم خود از سود خالص گروه زیان وارد کرد که بخشی از آن در نتیجه ادعاهای مربوط به برخی از سرمایه گذاری های مشترک چینی خود بود.

مشارکت نیسان، که رنو در آن 43 درصد از سهام را در اختیار دارد، نیز کاهش یافت، زیرا مالیات های معوق در فرانسه آسیب دیده است.

نمایی از نمایشگر رنو در نمایشگاه خودروی بارسلون 2019 در 11 می 2019.

رامون کاستا | تصاویر SOPA | لایت راکت | گتی ایماژ

نیسان این هفته اولین زیان سه ماهه خود را در نزدیک به یک دهه به ثبت رساند و پیش بینی سود عملیاتی خود را کاهش داد.

رنو هدف حاشیه عملیاتی 3 تا 4 درصد را برای سال 2020 تعیین کرده است که از 4.8 درصد در سال 2019 کاهش یافته است و سود سهام پیشنهادی خود را برای سال 2019 تقریباً 70 درصد نسبت به سال قبل کاهش داده است.

سهام رنو در ساعت 08:31 به وقت گرینویچ 4.3 درصد کاهش یافت.

لوکا دی میا، که قبلاً برند Seat فولکس واگن را اداره می کرد، قرار است در ماه جولای به عنوان مدیرعامل بپیوندد و جانشین دلباس شود که همچنین مدیر مالی رنو است.

او پس از برکناری تیری بولور، متحد دیرینه Ghosn در اکتبر، به طور موقت به عنوان مدیرعامل شرکت کرد.

غصن که رنو را اداره می کرد و بر اتحاد آن با نیسان نظارت می کرد، در اواخر سال 2018 در ژاپن به اتهام تخلفات مالی دستگیر شد اما در ماه دسامبر به لبنان گریخت.

او اشتباهات خود را انکار می کند و بر سر کارفرمایان سابق خود فریاد می زند و می گوید که اتحاد رنو و نیسان بدون او تقریباً مرده است.

تحلیلگر می گوید رنو مشکلات مدیریتی دارد که به آنها رسیدگی نشده است

اتحاد شکاکان

مدیران رنو بارها اطمینان داده اند که اتحاد نیسان در مسیر درستی قرار دارد. دلبوس اذعان کرد که سرمایه گذاران همچنان شک دارند، اما گفت که شرکت ها اهداف مشترک سخت تری را تا ماه می تعیین خواهند کرد.

خودروسازان نتایج متفاوتی را در صنعتی منتشر کردند که از کاهش تقاضای جهانی رنج می برد، که به دلیل هزینه های سرمایه گذاری بالا برای مدل های تمیزتر محدود شده و اکنون با چالش های زنجیره تامین به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین مواجه است.

با این حال، فیات کرایسلر ایتالیا در سه ماهه چهارم به دلیل کسب و کار قوی در آمریکای شمالی، سود بیشتری را ثبت کرد.

رنو پیش‌بینی می‌کند در سال 2020 بازار جهانی خودرو کاهش یابد و فروش آن در اروپا و روسیه حدود 3 درصد کاهش یابد.

این شرکت در چندین کشور از جمله آرژانتین دچار مشکل شده است و گفته است که باید عملیات خود را در چین اصلاح کند، جایی که با Dongfeng، تولید کننده خودروهای الکتریکی، و برلیانس چین خودرو هولدینگ، که خودروهای تجاری تولید می کند، شراکت دارد.

رنو اعلام کرد که اهدافش تأثیر احتمالی بحران کرونا در چین را در نظر نمی‌گیرد، جایی که کارخانه‌ای در ووهان، مرکز همه‌گیری، دارد که برای مهار شیوع ویروس تعطیل شده است.

همچنین به دلیل اختلال در زنجیره تامین، فعالیت شرکت تابعه خود در کره جنوبی را برای حداقل چهار روز به حالت تعلیق درآورد.

فروش گروه رنو در سال 2019 با 3.3 درصد کاهش به 55.53 میلیارد یورو رسید که از میانگین پیش بینی 55.24 میلیارد یورویی که توسط 20 تحلیلگر شرکت کننده در نظرسنجی Refinitiv انتظار می رفت، پیشی گرفت.

فروش با نرخ ارز ثابت 2.7 درصد کاهش یافت.

سرپرست مدیرعامل رنو: در مورد اتحاد خودرویی

– مت کلینچ از CNBC در این مقاله مشارکت داشت.

دیدگاهتان را بنویسید