راه حل های طبیعی؟ در اینجا چیست و چرا باید به آن اهمیت دهید


چرا باید به راه حل های طبیعی اهمیت دهید؟

بیش از چهار سال از دستیابی به توافقنامه پاریس در اجلاس سران اقلیم سازمان ملل متحد COP21 می گذرد.

در پایتخت فرانسه بود که رهبران جهان متعهد شدند که گرمایش زمین را «بسیار زیر» ۲ درجه سانتیگراد در مقایسه با سطوح پیش از صنعتی شدن نگه دارند. آنها همچنین موافقت کردند که به تلاش ها برای محدود کردن افزایش دما تا 1.5 درجه سانتیگراد ادامه دهند.

در مدتی که می گذرد، بحث در مورد تغییرات آب و هوایی به طور قابل توجهی تشدید شده است. این یکی از بحث‌برانگیزترین و قطبی‌ترین موضوعات امروز روی کره زمین است.

در حالی که فعالان آنچه را که آنها به عنوان عدم اقدام در برخورد با “اضطرار آب و هوایی” می خوانند، تقبیح می کنند، دولت های ملی و شرکت های بزرگ می گویند تلاش های قابل توجهی در حال انجام است.

این بحث در پس زمینه «انتقال انرژی جهانی»، تغییری از منابع انرژی مبتنی بر سوخت فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد. اینکه این تغییر چقدر زود رخ خواهد داد – و تا چه حد – بخش دیگری از بحث است.

آیا طبیعت می تواند کلید را نگه دارد؟

با توجه به تمام موارد فوق، آنچه «راه حل های طبیعی» (NBS) نامیده می شود، ممکن است در سال های آینده نقش داشته باشد. اتحادیه اروپا راه حل های مبتنی بر طبیعت را به عنوان “اقداماتی که از طبیعت الهام گرفته، حمایت شده یا از آن کپی شده اند” توصیف کرده است.

به عنوان نمونه می توان به نصب و کشت بام ها و دیوارهای سبز در مناطق شهری برای بهبود کیفیت هوا اشاره کرد.

استوارت مگینیس، مدیر جهانی گروه راه حل های طبیعی اتحادیه بین المللی برای حفاظت از طبیعت، در گفتگو با انرژی پایدار CNBC توضیح داد که این راه حل ها “بر اساس مزایایی است که طبیعت ارائه می دهد.”

او افزود: «مزایای واقعی و ملموس مانند ترسیب کربن، تثبیت خاک، تنظیم جریان آب» و توضیح داد که NBS از اکوسیستم‌های به خوبی مدیریت شده یا احیا شده مانند جنگل‌ها، تالاب‌ها و مراتع ناشی می‌شود.

پلی برای سیاره ای پایدارتر؟

اگرچه مفهوم NBS ممکن است نامشهود یا انتزاعی به نظر برسد، تعدادی از سازمان های برجسته همچنان بر شکننده بودن سیاره ما تاکید می کنند.

به عنوان مثال، آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در مورد خطرات جهانی، پنج خطر بزرگ را برای دهه آینده فهرست کرده است: رویدادهای شدید آب و هوایی؛ شکست در کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوایی؛ بلایای طبیعی بزرگ؛ از دست دادن گسترده تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم؛ و صدمات و بلایای زیست محیطی ساخته دست بشر.

با نگاهی به این لنز، راه حل های طبیعی می توانند نقش بزرگی را هم در اینجا و هم اکنون و در سال های آینده ایفا کنند.

ماگینیس گفت: «ارزش راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت این است که اکنون آماده استقرار هستند، به‌ویژه که ما به زمینه تغییرات آب و هوایی نگاه می‌کنیم».

اما، حتی با بهترین آرزوها در جهان، از کار انداختن نیروگاه‌ها، انتقال به خودروهای برقی… مقاوم‌سازی خانه‌ها زمان می‌برد و ما آن زمان را نداریم.»

وی گفت: بنابراین راه حل های مبتنی بر طبیعت به عنوان مکمل واقعی، موثر و در دسترس سایر اقداماتی است که باید انجام دهیم. “این دلیلی برای عدم انجام این اقدامات نیست – در واقع، این یک مکانیسم انتقالی است که به ما کمک می کند تا با خیال راحت به آینده ای 1.5 درجه برسیم.”

دیدگاهتان را بنویسید