بی ثباتی در شبه جزیره کره در “زباله” منعکس شد


تنش ها در شبه جزیره کره دوباره به شکلی غیرعادی و نگران کننده تشدید شده است. بین 27 تا 28 می و 1 تا 2 ژوئن 2024، کره شمالی حدود 980 بالون را از منطقه غیرنظامی کره (DMZ) به سمت کره جنوبی پرتاب کرد. این بالون‌ها که پر از زباله‌ها، از جمله ته سیگار، کاغذهای باطله و حتی کود و کود هستند، در مکان‌های مختلفی در کره جنوبی فرود آمده‌اند که هشدارهای عمومی و تحقیقات نظامی را در پی داشته است.

کارزار غافلگیر کننده بالن منجر به فرود گلوله های پر از زباله در چندین مکان برجسته از جمله حومه وزارت خارجه کره جنوبی و سقف ساختمان درخت دوقلو شد که به طور موقت سفارت ژاپن را در خود جای داده بود. رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی از مشاهده در استان های سئول، چونچئون، جئولا، گیونگ سانگ، گانگوون و گیونگگی خبر داد. به شهروندان توصیه شده است که به بالون ها دست نزنند و در صورت مشاهده به پلیس یا ارتش اطلاع دهند.

به گفته کیم کانگ ایل، معاون وزیر دفاع کره شمالی، پرتاب بالون در واکنش به فعالیت های فعالان ضد کره شمالی، به ویژه گروه مبارزان برای یک کره شمالی آزاد (FFNK) به رهبری پارک سانگ هاک بوده است. این گروه قبلاً بالن‌هایی حاوی اعلامیه‌های ضد کره شمالی و میله‌های USB حاوی موسیقی پاپ کره جنوبی و سایر رسانه‌ها را به کره شمالی ارسال کرده بود.

در پاسخ به تهدید بالون، کره جنوبی تیم واکنش سریع رادیولوژیکی بیولوژیکی شیمیایی و تیم خنثی سازی مهمات منفجره خود را برای آزمایش بالون ها به کار گرفت تا مطمئن شود که حاوی مواد خطرناک نیستند. در 3 ژوئن 2024، کیم جونگ اون، معاون وزیر کره شمالی اعلام کرد که کره شمالی پرتاب های بالون های بیشتر را متوقف می کند، اما هشدار داد که در صورت ادامه فعالیت فعالان ضد کره شمالی، آنها این حق را برای خود محفوظ می دارند که آنها را از سر بگیرند.

معاون اداره تبلیغات و اطلاع رسانی، کیم یو جونگ، بیانیه ای کنایه آمیز صادر کرد و از واکنش کره جنوبی انتقاد کرد و مدعی شد که این بادکنک ها “هدیه ای” به روح آزادی بیان هستند. هر دو بیانیه توسط خبرگزاری مرکزی کره (KCNA) منتشر شد.

فرماندهی سازمان ملل متحد (UNC) این حادثه را محکوم کرد و تحقیقاتی را تحت نظارت کمیسیون نظارت بر سازمان ملل متحد (NNSC) آغاز کرد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، این کمپین را یک “تاکتیک منزجر کننده – غیرمسئولانه، کودکانه” خواند.

با توجه به پرتاب بالن، کره جنوبی در حال بررسی مجدد استفاده از بلندگوهای تبلیغاتی در امتداد منطقه غیرنظامی سازی است. مقر ریاست جمهوری در 4 ژوئن 2024 اعلام کرد که اقدامات تلافی جویانه “غیرقابل تحمل” انجام خواهد داد. کره جنوبی برای اولین بار از زمان توافقنامه جامع نظامی (CMA) در سال 2018 که در پیونگ یانگ توسط رهبر عالی کیم جونگ اون و مون جائه این، رئیس جمهور وقت کره جنوبی امضا شد، عملیات نظامی خود را در منطقه غیرنظامی شده از سر گرفت. منابع دولتی ناشناس اشاره کردند که در صورت لغو همه توافقات بین کره ای، این اقدامات می تواند تشدید شود.

این اولین مورد نبرد با بالون هوای گرم بین کره شمالی و کره جنوبی نیست. در اکتبر 2014، پس از آن که فعالان کره جنوبی بالن هایی را که حاوی اعلامیه های ضد کره شمالی بود، رها کردند، سربازان کره جنوبی به سمت سربازان کره جنوبی در یونگچون تیراندازی کردند. در سال 2016، کره شمالی بالن های پر از زباله را به کره جنوبی فرستاد و پارک گئون هی، رئیس جمهور وقت آمریکا را در میان رسوایی سیاسی “آشغال” نامید. مجری قانون کره جنوبی قبلاً برای جلوگیری از پرتاب بالن در زمانی که تهدید آشکار از سوی کره شمالی وجود داشت، مداخله کرده بود.

در سال 2022، کره شمالی حتی بالون‌های هوای گرم کره جنوبی را به دلیل شیوع کووید-19 سرزنش کرد و ادعا کرد که ویروس از طریق “چیزهای بیگانه” که توسط کره شمالی لمس شده‌اند منتشر شده است، ادعایی که به طور گسترده مشکوک تلقی می‌شود.

اگرچه کمپین بالن ممکن است در نگاه اول خنده دار به نظر برسد، اما منعکس کننده روند عمیق تر و نگران کننده تر تشدید تنش ها در شبه جزیره کره است. این عمل “جنگ زباله” را می توان شکل جدیدی از جنگ منطقه خاکستری دانست که با اشکال مبهم و غیر متعارف درگیری مشخص می شود. ساکنان شهر مرزی پاجو به ویژه نگران هستند که کره شمالی ممکن است تاکتیک های خود را تشدید کند و احتمالاً از توپخانه در سراسر منطقه مین زدایی استفاده کند.

به گفته موسسه مطالعات سیاست، این پرتاب‌های بالن احتمالاً به وخامت دائمی روابط بین کره‌ها حتی بدون رویارویی مستقیم نظامی کمک می‌کند. به نظر می رسد استراتژی کره شمالی تحریک و ملتهب کردن کره جنوبی در عین اجتناب از جنگ علنی است.

حادثه اخیر بالون هوای گرم شکنندگی و نوسانات روابط بین دو کره را برجسته می کند. از آنجایی که هر دو طرف درگیر این شکل غیر متعارف جنگ روانی هستند، احتمال تشدید بیشتر یک نگرانی جدی باقی مانده است. جامعه بین المللی به نظارت دقیق اوضاع ادامه می دهد و خواستار خویشتن داری و گفتگو برای جلوگیری از وخامت بیشتر ثبات در شبه جزیره کره است.

دیدگاهتان را بنویسید