اعداد حاکی از آن است که “مگترند” سرمایه گذاری زیست محیطی در حال حاضر اینجاست


تظاهرکنندگان به سرمایه‌گذاری‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سوخت‌های فسیلی اعتراض کرده و از آنها برای مقابله با تغییرات اقلیمی در طول راهپیمایی خارج از مقر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در طول نشست‌های سالانه سازمان‌ها در واشنگتن دی سی، در 18 اکتبر 2019، خواستار شدند.

سول لوب خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

یک انقلاب سبز قبلاً وعده داده شده بود، اما اگر می‌توان به آخرین داده‌ها در تمام کلاس‌های دارایی باور کرد، این بار اینجاست که بماند.

چه در سهام، اوراق قرضه دولتی، ETF (صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس) یا صندوق های تامینی، سرمایه گذاران در سراسر جهان خواستار گزینه های آگاهانه اجتماعی و زیست محیطی هستند.

لری فینک، مدیرعامل بلک راک، ماه گذشته در نامه‌ای به مدیران اجرایی گفت که تغییرات آب و هوایی به یک عامل تعیین‌کننده در چشم‌انداز بلندمدت شرکت‌ها تبدیل شده است و تخصیص مجدد سرمایه در افق بسیار زودتر از آنچه انتظار می‌رفت، شده است. و به نظر می رسد اعداد از او حمایت می کنند.

“مگاترند” بعدی در سهام؟

برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، ما در حال تجربه تغییری هستیم که در آن آب و هوا و محیط زیست – به جای رشد – به اولویت دولت ها و شهروندان آنها تبدیل می شود، زیرا کمبود غذا، آب تمیز و هوا به یک مسئله وجودی تبدیل می شود. استین جاکوبسن، اقتصاددان ارشد بانک ساکسو در آخرین گزارش پیش بینی سه ماهه خود گفت.

یاکوبسن پیش‌بینی کرد که افزایش آگاهی از آب و هوا و افزایش تغییرات در سیاست‌ها و رفتار، همراه با پیشرفت‌های تکنولوژیکی که هزینه فناوری سبز را کاهش می‌دهد، باعث جذابیت فزاینده سهام سبز می‌شود.

پیتر گارنری، رئیس استراتژی سهام در بانک ساکسو در گزارشی گفت: «دولت‌ها سرمایه‌گذاری و یارانه‌ها را برای صنایع «سبز» افزایش می‌دهند و یک روند بزرگ جدید در بازارهای سهام ایجاد می‌کنند.

ما معتقدیم که این سهام سبز می‌توانند در طول زمان به برخی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل شوند – حتی با تسریع مقررات در دهه آینده، انحصارات فعلی فناوری را تحت الشعاع قرار دهند. سرمایه گذاران باید در نظر داشته باشند که پرتفوی خود را به سهام سبز تغییر دهند تا از این فرصت بلندمدت استفاده کنند.

آلمان برنامه‌های خود را برای تغییر کامل از زغال سنگ به انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2038 اعلام می‌کند، در حالی که چین بزرگترین تولیدکننده و خریدار وسایل نقلیه الکتریکی در جهان است.

اما فشار برای سرمایه گذاری ESG (زیست محیطی، اجتماعی و حکومتی) فقط مربوط به بازده بالقوه نیست، زیرا تقاضای مصرف کننده بسیار بیشتر از تقاضای بازار است.

مصاحبه کامل لری فینک، مدیرعامل بلک راک در مورد تغییر استراتژی برای تمرکز بر پایداری

مطالعه ای که در ژانویه توسط آگوستین لندیه از مدرسه کسب و کار HEC پاریس، ژان فرانسوا بونفون از دانشکده اقتصاد تولوز و پارینیتا ساستری و دیوید تسمار از MIT Sloan منتشر شد، نشان داد که سرمایه گذاران مایل به پرداخت 0.70 دلار بیشتر برای هر سهم برای شرکت هستند هر سهم برای خیریه

این مطالعه همچنین نشان داد که ارزش شرکت‌هایی با تأثیر اجتماعی منفی 0.9 دلار کمتر از شرکت‌هایی است که از نظر اجتماعی «خنثی» هستند.

لندیر گفت: «تحقیق ما با بحث سیاسی کلاسیک درباره مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها انجام شده است.

بسیاری از شرکت‌ها می‌خواهند که دغدغه‌های اجتماعی را در وظایف مأموریت خود ادغام کنند، بنابراین بیانیه کلاسیک میلتون فریدمن را به چالش می‌کشند که «مسئولیت اجتماعی کسب‌وکار افزایش سود است».

انفجار ETF

بر اساس آخرین داده های ETFGI، ETF های ESG 52 میلیارد دلار از 6 تریلیون دلار دارایی های جهانی تحت مدیریت (AUM) بازار ETF را تشکیل می دهند.

با این حال، نظرسنجی جهانی سرمایه گذاران ETF در سال 2020 توسط بانک خصوصی ایالات متحده Brown Brothers Harriman (BBH) تخمین زد که تقریباً 74٪ از سرمایه گذاران جهانی قصد دارند تخصیص خود به ETF ESG را در سال آینده افزایش دهند. در طی پنج سال، تقریباً از هر پنج سرمایه‌گذار، یک نفر گفت که بین 21 تا 50 درصد از پرتفوی خود را به صندوق‌های ESG اختصاص خواهد داد، و BBH به این نتیجه رسید که ESG “به نظر نمی‌رسد یک مد روز” باشد.

ETF یک صندوق سرمایه گذاری است که در بورس اوراق بهادار به روشی مشابه سهام معامله می کند. ETF ها سهام، کالاها یا اوراق قرضه را نگهداری می کنند و معمولاً مکانیزم آربیتراژی برای حفظ آن در ارزش خالص دارایی دارند.

مدیر عامل SLA: اصول اخلاقی مانع عملکرد خوب سرمایه گذاری نمی شود

اوراق قرضه

بر اساس داده‌های شرکت حقوقی Linklaters، سال گذشته شاهد رکورد انتشار اوراق قرضه سبز بودیم که شرکت‌ها، موسسات مالی و دولت‌ها در مجموع 185 میلیارد دلار برای تامین مالی پروژه‌های سازگار با محیط زیست جمع‌آوری کردند.

پروژه‌هایی که از طریق اوراق قرضه سبز تأمین می‌شوند بر بهره‌وری انرژی، پیشگیری از آلودگی، حمل‌ونقل پاک و فناوری‌های سبز جدید تمرکز دارند.

لینکلیترز گفت: از اولین ظهور خود در سال 2007، بازار اوراق قرضه سبز در سال های اخیر توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است زیرا مسائل پایداری در دستور کار شرکت ها قرار گرفته است که به دنبال فشار بر شرکت ها برای کاهش اثرات زیست محیطی خود و به دنبال معرفی افزایش مقررات در این زمینه است. Amrita Aluwalaya وکیل بازار سرمایه.

در سال 2019، در مجموع 479 اوراق قرضه سبز در سراسر جهان منتشر شد که یک چهارم بیشتر از سال قبل است، و سال 2020 یک سال “بزرگ” برای اوراق قرضه سبز خواهد بود، که توسط مجموعه استانداردهای جدید در اروپا و افزایش فعالیت در سراسر جهان هدایت می شود. آسیا، به گفته Linklaters.

اتحادیه اروپا اخیراً با مجموعه ای از دستورالعمل ها برای تعریف سرمایه گذاری های پایدار موافقت کرده است. اگرچه قرار نیست تا سال 2021 اجرایی شود، اما هدف از قوانین جدید محدود کردن «ماهی سبز» است، رویه ای که دولت ها و شرکت ها به طور نادرست مزایای زیست محیطی را برای جذب سرمایه گذاران اخلاقی ارائه می دهند.

ناشران چینی 15.4 میلیارد دلار اوراق قرضه سبز جدید در سال 2019 منتشر کردند و انتظار می رود سرمایه گذاران آسیایی توجه بیشتری به سرمایه گذاری های پایدار برای همگام شدن با بازارهای ایجاد شده داشته باشند.

چین، ایالات متحده، فرانسه و آلمان بر بازار اوراق قرضه سبز در سال 2019 تسلط داشتند و 40 درصد از کل انتشار جهانی اوراق قرضه را به خود اختصاص دادند، در حالی که سوئد با ثبت 78 انتشار جدید در سال 2019، با 24 مورد بیشتر از ایالات متحده یا ژاپن، به عنوان کانون داغ اوراق قرضه سبز انتخاب شد. در مقام دوم

پشت هیاهوی سرمایه گذاری ESG

صندوق های تامینی

طبق مطالعه‌ای که هفته گذشته توسط انجمن مدیریت سرمایه‌گذاری جایگزین (AIMA) منتشر شد، مدیران صندوق‌های تامینی نیز با کسری اخلاقی مواجه هستند، زیرا رشد تقاضای سرمایه‌گذاران محرک اصلی سرمایه‌گذاری صندوق‌های تامینی ESG است.

AIMA و KPMG از 135 سرمایه گذار نهادی، مدیران صندوق های تامینی و مدیران تنها با مجموع 6.25 تریلیون دلار در 13 کشور نظرسنجی کردند و دریافتند که 84 درصد از مدیران گزارش افزایش علاقه به وجوه و استراتژی های متمرکز بر ESG را در مقایسه با 12 ماه گذشته داشته اند. .

افزایش تقاضای سرمایه گذاران (72%)، همسویی با ارزش های شرکتی (37%) و شواهد پایداری مادی (35%) سه عامل اصلی در افزایش پذیرش استراتژی های ESG بودند.

قابل ذکر است، 44 درصد از سرمایه گذاران نهادی مورد بررسی گفتند که تخصیص آنها به صندوق های تامینی متمرکز بر ESG به دلیل توانایی تولید آلفا و مدیریت ریسک بلندمدت است.

آنتونی کاول، رئیس مدیریت دارایی در KPMG در جزایر کیمن و یکی از نویسندگان گزارش گفت: «بنابراین، معادله سنتی ریسک-بازده برای ترکیب عوامل ESG بازنویسی می‌شود.

“در صنعت صندوق های تامینی، ESG از یک چیز خوب برای داشتن به یک ضروری تبدیل شده است.”

دیدگاهتان را بنویسید