کوبا نزدیک شدن زیردریایی اتمی کلاس یاسن روسی به 150 کیلومتری خط ساحلی آمریکا را تأیید کرد.


وزارت نیروهای مسلح انقلابی کوبا در 6 ژوئن اعلام کرد که زیردریایی اتمی کازان روسیه به همراه سه کشتی نیروی دریایی دیگر هفته آینده از هاوانا بازدید خواهد کرد. این ناوگان شامل ناوچه موشکی «ادمیرال هورشکوف»، یک نفتکش و یک یدک کش نجات، باید از 12 تا 17 ژوئن در پایتخت کوبا پهلو بگیرد. این به دنبال اظهارات یک مقام ارشد آمریکایی در 5 ژوئن است که نشان می‌دهد روسیه قصد دارد در تابستان امسال کشتی‌های جنگی خود را در دریای کارائیب مستقر کند که احتمالاً در بنادر کوبا و ونزوئلا پرواز می‌کنند.

ما فرض می کنیم که در تابستان امسال، به عنوان بخشی از تمرینات نظامی منظم روسیه، روسیه فعالیت های دریایی و هوایی را در نزدیکی ایالات متحده افزایش خواهد داد. اوج این اقدامات، رزمایش جهانی نیروی دریایی روسیه در پاییز امسال خواهد بود. علیرغم افزایش احتمالی حضور نظامی روسیه، نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که این مانورها شامل چندین کشتی و هواپیما تهدید مستقیمی برای ایالات متحده نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه چنین استقراری بخشی از فعالیت های عادی دریایی است، تصریح کرد: ما نگران اعزام روسیه که تهدید مستقیم برای آمریکا نباشد نداریم. ما انتظار داریم روسیه به طور موقت ناوهای جنگی را در دریای کارائیب مستقر کند و این کشتی‌ها احتمالاً به کوبا و احتمالاً ونزوئلا خواهند رفت. همچنین ممکن است هواپیما در منطقه مستقر شود یا در حال پرواز باشد.»

افزایش فعالیت نظامی در میان تنش های جهانی

چشم‌انداز ژئوپلیتیک کنونی که با تشدید تنش‌ها بین روسیه و غرب پس از حمله به اوکراین مشخص شده است، منجر به افزایش قابل توجه فعالیت‌های نظامی روسیه در سراسر جهان شده است. این مقام خاطرنشان کرد: ما در مورد روسیه صحبت می کنیم که نشان می دهد هنوز قادر به ارائه سطح مشخصی از قدرت جهانی است. با این حال، هزینه های مربوط به چنین استقراری برای نیروی دریایی روسیه قابل توجه است، که به دلیل پیر شدن ناوگان با چالش هایی در حفظ آمادگی رزمی و انجام استقرار در مقیاس بزرگ مواجه است.

در حالی که روسیه به‌دلیل تنش‌های جاری به طور رسمی ایالات متحده را از این رزمایش‌ها مطلع نکرده است، نیروی دریایی ایالات متحده به طور فعال تحرکات کشتی‌های روسی را زیر نظر دارد. در آب‌های بین‌المللی، جایی که هیچ کشوری دارای حاکمیت نیست، تمرین‌های نظامی توسط هیچ کشوری، از جمله روسیه، غیر معمول نیست. این سناریو قابل مقایسه با BALTOPS 24 است که یک رزمایش دریایی و هوایی بزرگ در دریای بالتیک با شرکت ایالات متحده و نزدیک به 20 کشور دیگر ناتو در مجاورت روسیه است.

روسیه سابقه برگزاری مانورهای نظامی در مناطق مختلف جهان را حتی قبل از حمله به اوکراین در فوریه 2022 دارد. به عنوان مثال، روسیه در سال 2022 تمریناتی را برای دفاع از قطب شمال انجام داد، منطقه ای که ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو در آن منافع قابل توجهی دارند. علاوه بر این، روسیه در اکتبر 2022 رزمایش دریایی در دریای مدیترانه و در همان سال تمرینات مشترک در ونزوئلا برگزار کرد. در پاییز 2022، ناوگان اقیانوس آرام روسیه نیز تمرینات دریایی گسترده ای را در نزدیکی سیبری و نزدیک آلاسکا انجام داد.

استقرار آینده در کارائیب، اگرچه بی سابقه نیست، اما وزن قابل توجهی دارد. این به دنبال وعده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای پاسخ به “گام های نامتقارن” در سراسر جهان در پاسخ به تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای اجازه دادن به اوکراین برای استفاده از تسلیحات تامین شده توسط ایالات متحده برای دفاع از خارکف بود.

تقویت روابط روسیه با کوبا و ونزوئلا، دو کشور حوزه کارائیب که مدت‌هاست با ایالات متحده اختلاف دارند، جنبه مهم این تحول است. کوبا به ویژه از پیوستن به تحریم های بین المللی علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین خودداری کرد. در عوض، روابط بین کوبا و روسیه از فوریه 2022 تقویت شده است. میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا آشکارا از تحریم ها انتقاد کرد و گفت: ما گسترش ناتو به مرزهای روسیه را محکوم می کنیم و آن را رد می کنیم.

همچنین دوره جدیدی در همکاری های اقتصادی بین کوبا و روسیه با ابتکاراتی با هدف تقویت روابط دوجانبه آغاز شده است. در ژوئیه 2023، یک کشتی نیروی دریایی روسیه در کوبا پهلو گرفت و در حال حاضر یک هیئت کوبایی برای همکاری بیشتر از روسیه بازدید می کند. معاون نخست وزیر کوبا، ریکاردو کابریساس روئیز، بار دیگر اعلام کرد که کوبا روی حمایت پارلمان روسیه حساب باز کرده است.

همچنین گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه از کوبایی ها برای شرکت در درگیری ها در اوکراین که از نیمه دوم سال گذشته ادامه دارد، استخدام می کند و این امر بر تعمیق روابط بین دو کشور تاکید بیشتری دارد.

همبستگی ونزوئلا با روسیه

ونزوئلا، یکی دیگر از متحدان روسیه در دریای کارائیب، روابط همکاری دیرینه ای با مسکو دارد. دولت ونزوئلا پیوسته آنچه را که مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور می خواند، محکوم کرده است. در سال 2019، وزارت خارجه روسیه نسبت به هرگونه مداخله خارجی در ونزوئلا، از جمله اقدامات نظامی احتمالی که واشنگتن تهدید می کند، هشدار داد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، بارها غرب را به تلاش برای تضعیف روسیه از طریق تشدید درگیری ها در اوکراین متهم کرده است. او تحریم های غرب علیه روسیه را “دیوانگی” خواند و از رهبری اوکراین به عنوان “نخبگان نئوفاشیست” انتقاد کرد.

به نشانه همبستگی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در فوریه سال جاری در جریان یک تور آمریکای لاتین که شامل توقف هایی در کوبا و برزیل نیز بود، از ونزوئلا دیدن کرد. لاوروف بر اهمیت تقویت همکاری های همه جانبه بین روسیه و ونزوئلا و تقویت دوستی “شکست ناپذیر” آنها تاکید کرد.

لاوروف همچنین حمایت روسیه را از تلاش ونزوئلا برای پیوستن به بریکس، سازمانی متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی که هدف آن به چالش کشیدن سلطه اقتصادی و سیاسی آمریکا و اروپا است، ابراز کرد. ما از علاقه دوستان ونزوئلایی خود به نزدیک شدن به برجام آگاه هستیم. لاوروف در این بازدید گفت: روسیه به عنوان رئیس انجمن در سال جاری به این امر کمک خواهد کرد.

بعید است که افزایش همکاری نظامی بین روسیه، کوبا و ونزوئلا برای ایالات متحده که مناطق کارائیب و آمریکای جنوبی را به عنوان حوزه نفوذ سنتی خود می‌بیند، خشنود کند. ایالات متحده این مناطق را برای امنیت ملی خود مهم می داند و در طول تاریخ نسبت به هرگونه حضور نظامی خارجی در این مناطق محتاط بوده است.

حضور نیروهای دریایی روسیه در دریای کارائیب، به ویژه در نزدیکی سواحل ایالات متحده، می تواند به عنوان اقدامی تحریک آمیز از سوی مسکو برای نشان دادن توانایی خود در قدرت نمایی در سطح جهانی و پاسخ به اقدامات ایالات متحده در سایر نقاط جهان، به ویژه در اروپای شرقی، تلقی شود. قطب شمال

در حالی که ایالات متحده تهدید فوری ناشی از استقرار نیروهای دریایی روسیه را کم اهمیت جلوه می دهد، نمی توان پیامدهای استراتژیک بلندمدت افزایش فعالیت نظامی روسیه در دریای کارائیب را نادیده گرفت. این وضعیت مستلزم نظارت دقیق بر تحرکات روسیه و ارزیابی مجدد استراتژی دریایی و نظامی آمریکا در منطقه است.

ورود زیردریایی اتمی کلاس یاسن روسیه، کازان، همراه با سایر شناورهای نیروی دریایی به هاوانا در هفته آینده، لحظه مهمی در امور نظامی بین المللی است. این استقرار نشان دهنده تعمیق روابط بین روسیه و کشورهای حوزه کارائیب مانند کوبا و ونزوئلا است که هر دوی آنها روابط تیره ای با ایالات متحده داشته اند.

در حالی که روسیه به افزایش نیروهای نظامی خود در سراسر جهان ادامه می دهد، ایالات متحده باید مراقب حفظ منافع استراتژیک خود در دریای کارائیب و فراتر از آن باشد. رویدادهای چند ماه آینده احتمالاً آینده روابط ایالات متحده و روسیه و چشم انداز ژئوپلیتیک گسترده تر را شکل خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید