چین در تعقیب و گریز فضایی از روسیه و ناسا پیشی گرفته است زیرا شی جین پینگ تلاش ها را افزایش می دهد


تلاش‌های فضایی جاه‌طلبانه چین توجه جهانیان را به خود جلب می‌کند، زیرا این کشور به خط مقدم رقابت فضایی پیش‌تر از رهبران سنتی مانند روسیه و ایالات متحده می‌رود. در 2 ژوئن، کاوشگر Chang'e 6 چین در سمت دور ماه فرود آمد تا نمونه هایی را برای تجزیه و تحلیل روی زمین بازیابی کند، که نقطه عطفی در اکتشاف ماه است. همچنین، در 29 می، شرکت پرتاب تجاری چین با دومین پرتاب موشک سوخت جامد Ceres-1 از دریا، چهار ماهواره را با موفقیت به مدار فرستاد. این پرتاب بیست و پنجمین ماموریت مداری چین در سال 2024 بود و پیمانکار فضایی اصلی این کشور برنامه‌های خود را برای حدود 100 پرتاب در سال جاری، از جمله حدود 30 ماموریت تجاری، اعلام کرده است.

برنامه فضایی چین در بسیاری جهات به سرعت در حال پیشرفت است و در بسیاری از جنبه ها از ایالات متحده جلوتر است. از ماه مه 2024، چین بیش از 600 ماهواره دارد که بیشتر آنها برای اطلاعات نظامی هستند. این ناوگان چشمگیر شامل 359 ماهواره اطلاعاتی است که نسبت به سال 2018 سه برابر شده است.

موشک‌های لانگ مارس چین از قوی‌ترین موشک‌های جهان هستند. Long March 5 (CZ-5) می تواند حداکثر 25000 کیلوگرم بار را به مدار پایین زمین (LEO) و 14000 کیلوگرم را به مدار انتقال زمینی (GTO) حمل کند. چین برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه خود قصد دارد تا سال 2035 تمام راکت های خود را کاملاً قابل استفاده مجدد کند. این کشور همچنین در حال توسعه موشک های فوق سنگین است که قادر به حمل محموله 150 تنی به LEO هستند و انتظار می رود یک نوع 80 تنی کاملاً قابل استفاده مجدد وارد خدمت شود. تا سال 2040 .

سیستم ناوبری ماهواره ای BeiDou چین، متشکل از 35 ماهواره، خدمات جهانی را به عنوان جایگزینی برای سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) متعلق به ایالات متحده ارائه می دهد. دقت موقعیت یابی BeiDou در مقایسه با سه متر GPS از یک متر تجاوز نمی کند. چین قصد دارد اینترنت 5G زمینی خود را با اینترنت ماهواره ای مبتنی بر BeiDou ادغام کند و اتصال جهانی و دقت موقعیت یابی را بهبود بخشد.

برنامه فضایی چین در سال 2003 یک انسان را به فضا پرتاب کرد و اولین ماموریت بدون خدمه ماه خود را در سال 2007 انجام داد. تا پایان سال 2024، چین ایستگاه فضایی مستمر 60 تنی تیانگونگ یا “کاخ آسمانی” خود را تکمیل و به طور کامل عملیاتی خواهد کرد که می تواند شش خدمه را در خود جای دهد. تا آوریل 2024، 22 شهروند چینی از فضا بازدید کرده اند و قصد دارند تا سال 2030 یک فضانورد چینی را به ماه بفرستند و یک پایگاه ماهری سرنشین دار ایجاد کنند. چین همچنین در حال توسعه معماری رله نزدیک به ماه با ماهواره های اضافی Queqiao و Tiandu است.

اگرچه چین معاهداتی را در مورد استفاده صلح آمیز از فضا امضا کرده است، چین توانایی قابل توجهی در ضد ماهواره (ASAT) را نشان داده است. در سال 2007، چین یک آزمایش موفقیت آمیز ASAT انجام داد و ماهواره هواشناسی از بین رفته را منهدم کرد. آزمایش‌های بعدی «فناوری رهگیری موشک‌های میان‌دوره زمینی» چین را پیشرفته کرد و تحلیل‌گران معتقدند این پیشرفت‌ها می‌تواند با اهداف بالستیک مقابله کند. قابلیت‌های ASAT چین شامل فناوری درگیر شدن و غیرفعال کردن ماهواره‌های دشمن است، همانطور که در سال 2022 نشان داد که یک ماهواره چینی یک ماهواره از کار افتاده را از مدار خارج کرد.

چین یک “سیستم بمباران مداری پرچم” (FOBS) ایجاد کرده است که قادر است وسایل نقلیه سرخوردن مافوق صوت (HGVs) را برای حمله به اهداف در هر نقطه از زمین ارسال کند. این سیستم همراه با قابلیت مانور کامیون ها، هم برای اهداف ثابت و هم برای اهداف متحرک از جمله ناوهای هواپیمابر تهدید قابل توجهی است. قابلیت‌های عملیات مجاورت و قرار ملاقات چین (RPO) کاربردهای نظامی خود را در فضا بیشتر می‌کند.

چین در حال پیشرفت فناوری موشکی خود با کمک CASC دولتی است که در حال برنامه ریزی پروازهای آزمایشی برای موشک های جدید با قطر بزرگ است. موشک های Long March 10 با قطر چهار و پنج متر به ترتیب در سال های 2025 و 2026 به فضا پرتاب می شوند. چین همچنین در حال توسعه یک شاتل فضایی قابل استفاده مجدد است که به طور بالقوه مجهز به رهگیرها و سلاح های مایکروویو یا لیزری قدرتمند است. هواپیماهای فضایی قابل استفاده مجدد، که از سال 2020 آزمایش شده اند، بخشی از استراتژی چین برای کاهش زمان و هزینه استقرار مجدد است.

حوزه فضایی به طور فزاینده ای مورد مناقشه قرار می گیرد، همانطور که عملیات سایبری در طول جنگ در اوکراین نشان می دهد. چین در حال توسعه ارتباطات مقاوم در برابر پارازیت و کاهش علائم راداری ماهواره‌های خود است، مشابه فناوری پنهان‌کاری. واحدهای سایبری PLA به طور مداوم در حال بهبود روش‌های حمله سایبری خود علیه ماهواره‌ها هستند و چین نیز قصد دارد گروه اینترنتی ماهواره‌ای خود را مشابه Starlink اسپیس ایکس ایجاد کند. شبکه ماهواره ای چین قصد دارد تا سال 2029 حدود 1300 ماهواره را پرتاب کند و برنامه های بیشتری برای ساخت یک شبکه ارتباطی پرسرعت 6G دارد.

درگیری در اوکراین نیاز به سلاح های هوافضای ویژه در ترکیب PLA را برجسته کرد که برای صورت فلکی NEO و قابلیت های ضدفضایی بهینه شده است. نیروی هوافضا بر تضمین دسترسی چین به فضا، استفاده و کنترل آن، افزایش آگاهی موقعیتی فضایی (SSA) و توسعه فرهنگ، آموزش و قابلیت‌های فضایی تمرکز خواهد کرد.

شرکت‌های چینی به طور فزاینده‌ای در حال سرمایه‌گذاری در فضا هستند و صدها استارت‌آپ خصوصی فضایی برای ساخت و پرتاب ماهواره‌ها ظهور می‌کنند. بودجه خصوصی در حال رشد است و دولت مشوق هایی را برای راه اندازی شرکت های موشکی ارائه می دهد. شرکت هایی مانند Galactic Energy و Landspace در حال افزایش فرکانس پرتاب خود و دستیابی به نقاط عطف قابل توجهی هستند، مانند پرتاب موفقیت آمیز موشک Zhuque-2 توسط Landspace، اولین موشک اکسیژن-متان مایع جهان که محموله ها را به مدار می رساند.

چین از الگوبرداری از دستاوردهای ایالات متحده و روسیه به ایجاد استانداردهای جدید در اکتشافات فضایی در حال حرکت است. هوافضا در کنار اقیانوس شناسی، شبکه های اطلاعاتی، علوم زیستی و فناوری هسته ای، یک صنعت رشد استراتژیک است. چین با تلسکوپ مدولاسیون اشعه ایکس سخت (HXMT) در آزمایش‌های مقیاس فضایی کوانتومی (QUESS) و تحقیقات ماده تاریک پیشرو است.

چین همچنین در حال آزمایش یک سیستم انرژی خورشیدی مبتنی بر فضایی است که قادر به انتقال انرژی به زمین است، با هدف تبدیل پرتاب‌ها و خدمات فضایی به یک تجارت پررونق. چشم انداز رئیس جمهور شی جین پینگ شامل خنثی کردن اثرات بن بست تجاری با ایالات متحده و دستیابی به 80 درصد خرید داخلی تجهیزات برای صنعت فضای غیرنظامی تا سال 2025 است. ایجاد “مناطق توسعه فضایی” زنجیره تامین را برای بخش فضایی رو به رشد چین تقویت خواهد کرد. .

تا سال 2045، چین قصد دارد از ایالات متحده در پروژه های مهم هوافضا پیشی بگیرد و در نهایت چین را تا سال 2050 به “بهشت زمینی” تبدیل کند. با این حال، فقدان گفتگو بین ایالات متحده، روسیه و چین در مورد معاهدات فضایی جدید همچنان یک نگرانی است. آخرین گفتگوی فضایی آمریکا و چین در سال 2017 انجام شد و هیچ بحث دیگری برنامه ریزی نشده است.

تلاش بی وقفه چین برای تسلط بر فضا، چشم انداز اکتشافات فضایی جهانی را تغییر می دهد. با یک استراتژی جامع که شامل پروازهای فضایی انسانی، ناوبری ماهواره ای، برنامه های کاربردی نظامی و سرمایه گذاری های تجاری است، چین قرار است عصر جدیدی از رقابت فضایی را رهبری کند. در حالی که جهان نظاره گر است، چین جلوتر می رود و مصمم است که جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر فضایی تثبیت کند.

دیدگاهتان را بنویسید