چرا صندوق رفاه نروژ به غرامت ایلان ماسک در تسلا رای می دهد؟


نروژ، بزرگترین صندوق دارایی مستقل جهان، با 1.7 تریلیون دلار، روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد به تصویب بسته پرداخت 56 میلیارد دلاری ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، رأی منفی دهد. این تصمیم پیش از رای گیری سهامداران برنامه ریزی شده برای هفته آینده و پس از اینکه یک قاضی دلاور قبلا بسته غرامت را باطل کرده بود، اتخاذ شد.

بسته دستمزد ایلان ماسک در سال 2018 بزرگترین بسته حقوقی در آمریکا برای یک مدیرعامل است. این بسته که برای تشویق ماسک برای دستیابی به نقاط عطف جاه طلبانه برای تسلا طراحی شده بود، اوایل سال جاری توسط یک قاضی دلاور که این مبلغ را «دست نیافتنی» و برای سهامداران ناعادلانه تشخیص داد، لغو شد. این بسته که غرامت ماسک را با سرمایه بازار و اهداف عملیاتی تسلا مرتبط می کند، به دلیل مقیاس بزرگ و کاهش احتمالی ارزش سهامداران، موضوع بحث و مناقشه قرار گرفته است.

مدیریت سرمایه گذاری Norges Bank (NBIM) که مدیریت صندوق ثروت دولتی نروژ را بر عهده دارد، از ارزش قابل توجهی که تحت رهبری ماسک از سال 2018 ایجاد شده است، قدردانی کرد. با این حال، NBIM نگرانی هایی را در مورد اندازه کلی جایزه، ساختار آن با توجه به محرک های عملکرد، اثرات رقیق سازی و فقدان اقدامات کاهش خطر برای افراد کلیدی مطرح کرد. در سال 2018 نیز این بنیاد به حقوق ماسک رای منفی داد.

NBIM گفت: “ما همچنان نگران اندازه کلی جایزه، ساختار تاثیر عملکرد، رقیق شدن و عدم کاهش ریسک برای افراد کلیدی هستیم.” با وجود این نگرانی‌ها، NBIM سهم ماسک در موفقیت تسلا را تایید کرد، اما بر نیاز به ساختار جبرانی متعادل‌تر که با منافع بلندمدت سهامداران همسو باشد، تاکید کرد.

تاثیر صندوق رفاه نروژ

به عنوان هشتمین سهامدار بزرگ تسلا، با 0.98 درصد سهام به ارزش 7.7 میلیارد دلار، تصمیمات رای صندوق ثروت دارای وزن قابل توجهی است. NBIM در انتقاد از حقوق بیش از حد مدیران، به ویژه در ایالات متحده فعال بوده است. سال گذشته، او به بیش از نیمی از بسته‌های پرداختی بیش از 20 میلیون دلار، به دلیل عدم تطابق با ایجاد ارزش سهامداران بلندمدت، رای منفی داد.

NBIM افزود: «ما به دنبال گفت‌وگوی سازنده با تسلا در مورد این موضوع و موضوعات دیگر خواهیم بود.

علاوه بر رای دادن به بسته پرداخت ماسک، NBIM حمایت خود را از پیشنهاد سهامداران اعلام کرد که از تسلا می‌خواهد سیاست‌هایی اتخاذ کند که آزادی انجمن‌ها و حقوق چانه‌زنی جمعی را تضمین کند. این پیشنهاد یک پیروزی قابل توجه برای اتحادیه هایی است که به دنبال تقویت نفوذ خود بر تسلا هستند، به خصوص که این شرکت با اقدامات صنعتی در سوئد مواجه است. مکانیک های تسلا از 27 اکتبر اعتصاب کرده اند که به یکی از طولانی ترین اختلافات کارگری کشور تبدیل شده است.

صندوق رفاه نروژ که 1.5 درصد از بازار سهام جهان را در اختیار دارد، از لحاظ تاریخی از حقوق کار حمایت کرده است. در سال 2022، او از پیشنهاد مشابهی توسط سهامداران تسلا حمایت کرد و از سیاست احترام به حقوق کار، از جمله آزادی تشکل و چانه زنی جمعی حمایت کرد.

اتحادیه ها و برخی از صندوق های بازنشستگی تسلا به دلیل امتناع آنها از پذیرش خواسته های مکانیک سوئدی برای حقوق چانه زنی دسته جمعی در مورد دستمزد و شرایط کار با واکنش شدید در منطقه نوردیک مواجه شده اند. مناقشه کارگری در حال انجام چالش‌های گسترده‌تری را که تسلا در راستای همسویی شیوه‌های تجاری خود با استانداردها و انتظارات کار منطقه‌ای با آن مواجه است، برجسته می‌کند.

حاکمیت شرکتی و ترکیب هیئت مدیره

صندوق ثروت همچنین قصد خود را برای رای دادن به سایر پیشنهادات کلیدی در نشست سالانه آتی تسلا نشان داد. قابل ذکر است، NBIM از پیشنهادی برای انتقال وضعیت ثبت نام تسلا به تگزاس از دلاور حمایت خواهد کرد، حرکتی که ماسک پس از بی اعتبار کردن بسته پرداختی توسط قاضی دلاور انجام داد. این اقدام به عنوان یک تصمیم استراتژیک ماسک برای بهره مندی از محیط نظارتی و تجاری مطلوب تر در تگزاس تلقی می شود.

علاوه بر این، NBIM به انتخاب مجدد برادر کوچکتر ماسک، کیمبال ماسک، به عضویت هیئت مدیره تسلا رأی خواهد داد. کیمبال ماسک، 51 ساله، از سال 2004 عضو هیئت مدیره تسلا بوده و نقش مهمی در تصمیمات استراتژیک این شرکت داشته است. صندوق رفاه قبلا از انتخاب وی در سال 2018 حمایت کرده بود و همچنان از انتخاب مجدد وی حمایت می کند.

رای آینده سهامداران در 13 ژوئن یک لحظه کلیدی برای تسلا خواهد بود زیرا سهامداران در مورد دستمزد ماسک و انتخاب مجدد مدیران از جمله کیمبال ماسک تصمیم می گیرند. موضع صندوق ثروت در برابر بسته دستمزد و حمایت آن از حقوق کار و تغییرات حاکمیتی منعکس کننده نگرانی های گسترده تری در میان سرمایه گذاران نهادی در مورد حاکمیت شرکتی و غرامت مدیران است.

تأثیر گسترده تر بر حاکمیت شرکتی

تصمیم صندوق ثروت ملی نروژ برای رای دادن به بسته حقوقی ماسک بر روند رو به رشد سرمایه گذاران نهادی برای طرفداری از شیوه های جبران خسارت اجرایی متعادل تر و پایدارتر تاکید می کند. دستمزد بیش از حد مدیرعامل یک موضوع بحث برانگیز بوده است و منتقدان استدلال می کنند که می تواند منجر به ناهماهنگی انگیزه ها و تضعیف ارزش سهامداران بلندمدت شود.

با مخالفت با بسته پرداختی ماسک، صندوق ثروت تعهد خود را به اصول سرمایه گذاری مسئولانه و خلق ارزش بلندمدت تقویت می کند. این اقدام همچنین سیگنال قدرتمندی را به سایر شرکت ها و سهامداران آنها در مورد اهمیت ساختارهای جبران خسارت منصفانه و شفاف ارسال می کند.

وقف 1.7 تریلیون دلاری نروژ به عنوان بزرگترین صندوق دارایی مستقل در جهان، نقش مهمی در شکل‌دهی شیوه‌های حاکمیت شرکتی و ترویج سرمایه‌گذاری مسئولانه دارد. تصمیم او برای رای دادن به بسته حقوقی 56 میلیارد دلاری ایلان ماسک در تسلا، بر نگرانی‌های مداوم در مورد غرامت مدیران و نیاز به اقدامات متعادل‌تر و پایدارتر تاکید می‌کند.

حمایت بنیاد از حقوق کار و قصد آن برای رای دادن به دیگر پیشنهادات کلیدی در نشست سالانه تسلا، تعهد آن را به ترویج خلق ارزش بلندمدت و شیوه‌های تجاری مسئولانه نشان می‌دهد. همانطور که سهامداران تسلا برای رای دادن در مورد این موضوعات مهم آماده می شوند، نتیجه احتمالاً پیامدهای گسترده ای برای حاکمیت شرکت و روابط آن با سرمایه گذاران و اتحادیه ها خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید