پلوسی به متحدان آمریکا هشدار داد: از هواوی دوری کنید


نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، طی یک میزگرد در کنفرانس امنیتی مونیخ در 14 فوریه 2020 در مونیخ، آلمان صحبت می کند.

کوهلمان | کنفرانس امنیتی مونیخ

مونیخ – نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه به کشورها درباره تجارت با غول مخابراتی چینی هوآوی هشدار داد و از دیگر کشورها خواست تا در رقابت جهانی برای توسعه شبکه‌های 5G با ایالات متحده همکاری کنند.

اظهارات او پس از آن مطرح شد که وزارت دادگستری اتهامات جدیدی را علیه هواوی به دلیل دزدی و توطئه برای سرقت اسرار تجاری از شرکت های آمریکایی مطرح کرد.

پلوسی از کالیفرنیا در کنفرانس امنیتی مونیخ به حضار گفت: «موذیانه‌ترین شکل تجاوز این است که این خط ارتباطی، 5G، تحت سلطه یک دولت خودکامه که ارزش‌های ما را ندارد، باشد.

او افزود: «اگر می‌خواهید یک وجدان جمعی از ارزش‌ها و احترام به حقوق بشر و همه این‌ها بسازید، به هواوی نزدیک نشوید، بلکه بیایید بین‌المللی کنیم و چیزی را با هم بسازیم که در مورد آزادی اطلاعات باشد.»

دولت ترامپ در حال افزایش فشار بر هواوی است

موضع سخت پلوسی در قبال هواوی یکی از معدود زمینه های توافق با رئیس جمهور دونالد ترامپ است. دولت ترامپ در تلاش است تا هواوی را از توسعه حضور گسترده‌تر در کشورهای شریک ایالات متحده دور نگه دارد. دولت به طور خاص تلاش کرد تا اطمینان حاصل کند که اعضای گروه اشتراک گذاری اطلاعات Five Eyes – ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند – با هواوی همکاری نمی کنند.

ماه گذشته، دولت ترامپ پس از اعلام بریتانیا که به هواوی اجازه دسترسی محدود به برخی از شبکه های تلفن همراه 5G بریتانیا را می دهد، ابراز ناامیدی کرد. یک مقام ارشد دولت ترامپ در بیانیه ای در 28 ژانویه به CNBC نوشت: «ایالات متحده از تصمیم بریتانیا ناامید شده است». این مقام افزود که دولت ترامپ “در مسیری با بریتانیا کار خواهد کرد که منجر به حذف اجزای تامین کنندگان غیرقابل اعتماد از شبکه های 5G شود.”

مقامات ایالات متحده مدت ها است که شکایت دارند که سرقت مالکیت معنوی چین میلیاردها دلار درآمد و هزاران شغل برای اقتصاد هزینه داشته است و امنیت ملی را تهدید می کند. چین مدعی است که مالکیت معنوی را نمی‌دزدد.

من 30 سال است که چین را در زمینه تجارت، مالکیت معنوی و هر چیز دیگری تماشا می کنم، و بدون هیچ تردیدی به شما می گویم، بسیار مراقب باشید… اگر نمی خواهید در جامعه ای مانند چین یا چین قرار بگیرید. کشورهای دیگر. پلوسی با تاکید بر اینکه کشورها باید در زمینه توسعه 5G با ایالات متحده همکاری کنند، گفت: اقتصادی مانند چین که در حالت شرکت آزاد نیست.

سخنگوی کاخ سفید در حاشیه مجمع مونیخ به گروه کوچکی از خبرنگاران گفت که ایالات متحده می خواهد برای مقابله با پیشنهادات هواوی با صنعت مخابرات همکاری کند.

رابرت بلر، نماینده ویژه کاخ سفید برای سیاست‌های مخابراتی بین‌المللی نیز از بریتانیا خواست تا تصمیم خود برای استفاده از تجهیزات هواوی را “نگاهی دقیق” بیندازد.

معاون رئیس جمهور مایک پنس هفته گذشته به CNBC گفت که تصمیم لندن می تواند مذاکرات تجاری بین بریتانیا و ایالات متحده را به خطر بیندازد.

ما واقعاً می‌خواهیم روابط اقتصادی خود را بهبود بخشیم، اما این را برای نخست‌وزیر روشن کردیم [Boris] جانسون و مقامات بریتانیا می‌گویند که با گسترش ما برای ساخت 5G در سراسر کشور… ما می‌خواهیم شرکت‌هایمان نیازهای ایالات متحده و بریتانیا و در بین همه متحدانمان را بدون به خطر انداختن حریم خصوصی و امنیت که به طور اجتناب‌ناپذیری همراه است، برآورده کنند. پنس به ویلفرد فراست از CNBC گفت: با هواوی و کنترل حزب کمونیست چین.

بیشتر بخوانید: پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا: «ببینیم» آیا تصمیم بریتانیایی هوآوی شکست‌دهنده توافق تجاری است یا خیر

مارک اسپر در پاسخ به سوال CNBC در مورد این موضوع در روز اول خود به عنوان وزیر دفاع گفت که “بسیار نگران ورود فناوری چین به سیستم های ما یا سیستم های متحدانمان است.”

اسپر گفت: «هواوی در حال حاضر نقش مهمی در این امر دارد.

در سال 2018، پنتاگون فروش تلفن‌های همراه و مودم‌های هواوی و زد تی‌ای را به پایگاه‌های نظامی در سرتاسر جهان به دلیل خطرات امنیتی احتمالی متوقف کرد. هواوی و زد تی ای پیش از این ادعاهایی مبنی بر استفاده از محصولاتشان برای جاسوسی از آمریکایی ها را رد کرده بودند.

پنس: «ببینیم» آیا تصمیم بریتانیا در مورد هوآوی توافق تجاری را نقض می‌کند یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید