هوش مصنوعی برای متحول کردن تجربه کاربر


شرکت اپل. (AAPL.O) کنفرانس سالانه توسعه دهندگان در سراسر جهان (WWDC) 2024 را روز دوشنبه با متعهد به تمرکز قابل توجه بر هوش مصنوعی (AI) در مجموعه محصولات خود افتتاح کرد. با انتظارات بالا، انتظار می رود این رویداد نشان دهد که اپل چگونه قصد دارد فناوری های هوش مصنوعی را در اکوسیستم خود ادغام کند، از جمله دستیار صوتی ارتقا یافته سیری و همکاری بالقوه با OpenAI، صاحب ChatGPT.

خطرات برای WWDC 2024 بیشتر از همیشه است. اپل به دنبال این است که به سرمایه گذاران خود اطمینان دهد که علیرغم موفقیت های اولیه مایکروسافت (MSFT.O) همچنان یک بازیگر کلیدی در رقابت هوش مصنوعی باقی می ماند. کنفرانس امسال اهمیت بیشتری دارد زیرا هدف آن تقویت موقعیت اپل در چشم انداز فناوری به سرعت در حال تحول است.

به گفته تحلیلگران، اپل باید هوش مصنوعی را برای بیش از 1 میلیارد کاربر خود که بیشتر آنها علاقه‌مند به فناوری نیستند، جذاب کند. چالش نشان دادن کاربردهای عملی هوش مصنوعی است که می تواند تجربه کاربر روزمره را بهبود بخشد.

کنفرانس با نمایش جدیدترین سری های اصلی که به سرویس استریم Apple TV+ خود می آیند توسط اپل آغاز شد و قبل از فرو رفتن در پیشرفت های فنی، لحن سرگرم کننده ای ایجاد کرد.

یکی از نکات برجسته VisionOS 2، آخرین نرم افزار برای هدست واقعیت ترکیبی اپل بود. این به‌روزرسانی از یادگیری ماشین برای ایجاد عکس‌هایی با عمق طبیعی استفاده می‌کند و ژست‌های حرکتی جدید را معرفی می‌کند و تعامل کاربر را بهبود می‌بخشد. اندازه مانیتور مجازی موجود در ویژن پرو نیز افزایش یافته است که نشان دهنده تعهد اپل به بهبود ارائه های واقعیت ترکیبی است.

اپل به‌روزرسانی‌های بزرگی را برای iOS 18 اعلام کرد که صفحه اصلی آیفون را قابل تنظیم‌تر می‌کند و برنامه‌های داخلی را بهبود می‌بخشد. یکی از ویژگی های قابل توجه، گزینه “قفل برنامه” است که به کاربران کنترل بیشتری بر روی اطلاعات حساس می دهد. هدف این ویژگی افزایش امنیت و حریم خصوصی، اصول کلیدی فلسفه تجربه کاربری اپل است.

اپل در طول تاریخ از هوش مصنوعی برای تقویت ویژگی هایی مانند تشخیص تصادف در ساعت های خود استفاده کرده است. با این حال، این پیشرفت‌ها در مقایسه با رقبایی مانند مایکروسافت که به شدت توانایی‌های هوش مصنوعی خود را تبلیغ می‌کنند، کمتر شنیده می‌شود.

موقعیت اپل در بازار به چالش کشیده شده است، به طوری که مایکروسافت از نظر ارزش بازار در ژانویه از آن به عنوان بزرگترین شرکت جهان پیشی گرفت. علاوه بر این، غول تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا (NVDA.O) برای مدت کوتاهی از اپل پیشی گرفت و بر تغییر تمرکز سرمایه‌گذاران به شرکت‌هایی که در خط مقدم توسعه هوش مصنوعی هستند، تاکید کرد.

«دیپنجان چاترجی» تحلیلگر Forrester خاطرنشان کرد: «احتکار اولیه اپل در مورد هوش مصنوعی کاملاً در مورد برندسازی بود. این شرکت همیشه وسواس زیادی نسبت به آنچه که پیشنهاداتش برای مشتریان انجام می دهد، بوده است، نه اینکه چگونه این کار را انجام می دهد. وی افزود: اما پس از آن سکوت هوش مصنوعی کر کننده شد. همه اینها در 10 ژوئن تغییر خواهد کرد.”

WWDC به عنوان یک پلتفرم برای اپل عمل می کند تا به روز رسانی های نرم افزار و سیستم عامل خود را به نمایش بگذارد و ابزارهای توسعه دهنده جدید را معرفی کند. انتظار می رود کنفرانس امسال پیشرفت های قابل توجهی را در نحوه استفاده توسعه دهندگان از هوش مصنوعی در برنامه های خود نشان دهد.

یکی از موردانتظارترین اعلامیه ها، تعمیرات اساسی سیری است. اپل قصد دارد سیری را برای کنترل طیف گسترده ای از برنامه ها فعال کند. این یک کار پیچیده است که به دستیار نیاز دارد تا درک روشنی از هدف کاربر و عملکرد برنامه داشته باشد.

در سال 2018، اپل سعی کرد سیری را با ابزارهای توسعه دهنده برای ادغام عمیق تر برنامه ها هوشمندتر کند، اما جذب آن محدود بود. انتظار می رود معرفی هوش مصنوعی مولد قابلیت های سیری را زنده کند. گزارش ها حاکی از همکاری با OpenAI برای ادغام فناوری ChatGPT در iOS 18 است که به طور بالقوه نحوه تعامل کاربران با دستگاه های خود را تغییر می دهد.

سرمایه گذاران خوشبین هستند که این پیشرفت های هوش مصنوعی فروش آیفون را افزایش دهد، به خصوص که اپل با رقابت سختی در چین و کندی رشد در ایالات متحده مواجه است. دان آی، مدیر ارشد سرمایه گذاری گروه سرمایه فورت پیت، خاطرنشان کرد: «این باید به یک قطعه قوی از تجهیزات تبدیل شود. چرخه رفرش برای اپل در سال 2025. او پیشنهاد می‌کند که اپل می‌تواند برخی از ویژگی‌های هوش مصنوعی را به مدل‌های جدید محدود کند و کاربران را تشویق به ارتقاء کند.

در اوایل این ماه، اپل یک تراشه جدید متمرکز بر هوش مصنوعی را در آخرین مدل های آیپد پرو خود معرفی کرد. در WWDC، انتظار می رود که این شرکت به توسعه دهندگان راهنمایی دقیقی در مورد نحوه استفاده از قابلیت های تراشه ارائه دهد.

همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد که اپل در مورد قابلیت های رایانش ابری خود صحبت خواهد کرد. گزارش ها حاکی از آن است که اپل قصد دارد از تراشه های خود در مراکز داده استفاده کند که می تواند ویژگی های هوش مصنوعی را بهبود بخشد و در عین حال حریم خصوصی و امنیتی که اپل به آن معروف است حفظ شود. استخدام اخیر سامیت گوپتا، مدیر سابق گوگل و IBM با تجربه در مرکز داده هوش مصنوعی، بر تعهد اپل به این استراتژی تاکید دارد.

استفاده از تراشه های خود برای سرویس های ابری به اپل این امکان را می دهد که ویژگی های پیشرفته هوش مصنوعی را بدون تکیه بر پردازنده های خارجی مانند انویدیا به کار گیرد. این رویکرد با اخلاق اپل برای ادغام حریم خصوصی و امنیت در سخت افزار و نرم افزار همسو است.

WWDC 2024 یک لحظه کلیدی برای اپل خواهد بود زیرا تلاش می کند استراتژی هوش مصنوعی خود را مجدد ارزیابی کند و به کاربران و سرمایه گذاران در مورد توانایی های خود در دنیای به سرعت در حال تحول فناوری اطمینان دهد. اپل با به‌روزرسانی‌های قابل توجه نرم‌افزار خود، تمرکز جدید بر هوش مصنوعی و توسعه‌های سخت‌افزاری استراتژیک، قصد دارد نشان دهد که نه تنها همگام با نوآوری در صنعت است، بلکه سرعت آن را نیز تنظیم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید