هنوز از حالت عادی فاصله دارد


ورودی یک رستوران در بسته مک دونالد. در نزدیکی دریاچه معروف غرب، که معمولاً یک جاذبه توریستی محبوب است، در هانگژو، چین، سه شنبه، 11 فوریه 2020، سد شده است.

تیلای شنگ | بلومبرگ | گتی ایماژ

پکن – دو هفته پس از پایان تعطیلات سال نو قمری، مشاغل چینی همچنان در حال افزایش سرعت هستند زیرا این کشور با اختلالات ناشی از یک ویروس بسیار مسری مقابله می کند.

ویروس کرونای جدید که از اواسط ژانویه توجه ملی را به خود جلب کرد، بیش از 1300 نفر را در سرزمین اصلی چین کشته است. بیش از نیمی از استان ها از هفته اول فوریه به مدت حداقل یک هفته بازگشایی را به تعویق انداخته اند تا از تعامل انسانی و گسترش ویروس جلوگیری شود.

انتظار می رفت که مشاغل دوشنبه گذشته در بسیاری از نقاط بازگشایی شوند، اما داده های متعدد نشان می دهد که پیشرفت کند است زیرا ویروس همچنان یک مسئله حل نشده باقی مانده است. بسیاری از دولت‌های محلی نیز محدودیت‌های شدیدی را برای ورود به مناطق خاص وضع کرده‌اند و برای افرادی که از خارج از شهر بازگشته‌اند حداقل دو هفته قرنطینه می‌شوند.

جی‌بی‌سی انرژی آسیا می‌گوید ویروس کرونا به میزان قابل توجهی بر تقاضای نفت چین ضربه زده است

تینگ لو، اقتصاددان ارشد چینی Nomura، روز جمعه در ایمیلی گفت: «اقدامات تعدیل، همراه با تمدید قابل توجه تعطیلات (سال نو قمری)، به طور قابل توجهی بهبود تجارت و تولید را به تاخیر انداخته است.

وی خاطرنشان کرد که با توجه به عوامل منحصر به فرد در سیستم سیاسی و اقتصادی چین، بسیاری از مقامات دولتی محلی مهار ویروس را در اولویت اصلی خود قرار داده اند. لو گفت: «هماهنگی ضعیف بین دولت‌های محلی به موانع بیش از حد جاده‌ها منجر می‌شود که منجر به یک کابوس لجستیکی برای اکثر مشاغل می‌شود.» وی افزود که هنوز کمبود شدید ماسک‌های مورد نیاز کارگران برای از سرگیری کار در کارخانه‌ها و دفاتر وجود دارد.

در موارد دیگر، افراد در خانه کار می کنند. شنژن تنسنت ماموریت خود را برای کار در منزل تا پایان روز جمعه 21 فوریه تمدید کرده است. شرکت هوش مصنوعی Megvii مستقر در پکن به کارمندان دستور داده است تا دوشنبه 17 فوریه از راه دور کار کنند.

در اینجا برخی از داده ها در مورد عملکرد اقتصادی چین تا کنون آمده است:

رابین سین، اقتصاددان مورگان استنلی و تیمش روز پنجشنبه گفتند که مصرف روزانه زغال سنگ حرارتی در شش گروه اصلی تولید برق در روز چهارشنبه 42.2 درصد کمتر از مدت مشابه پس از سال نو قمری در سال گذشته بود. این 3 درصد بیشتر از روز گذشته است.

بر اساس داده‌هایی که از 22 استان کلیدی که توسط چونگ لیانگ، دبیر کل و عضو کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی حزب حاکم منتشر شده است، بیش از نیمی یا 57.8 درصد از معادن زغال‌سنگ از روز دوشنبه فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

با توجه به تجزیه و تحلیل لو از داده ها از بایدو، اپراتور یک نقشه بزرگ و برنامه های دیگر. شهرهایی که سودآوری پایینی دارند عبارتند از گوانگژو، مرکز بزرگترین استان صادراتی چین.

سال نو قمری زمان نادری از سال در چین است که اکثر مشاغل تعطیل می‌شوند و میلیون‌ها نفر برای حدود یک هفته یا بیشتر به شهر خود باز می‌گردند. امسال، مقامات مردم را تشویق کرده اند که در محل خود بمانند یا به صورت مرحله ای به محل کار خود بازگردند.

راجیو بیسواس، اقتصاددان ارشد در روز جمعه در ایمیلی به نام IHS Markit Asia گفت: «اگرچه بخش قابل توجهی از کارخانه‌های تولیدی در چین این هفته فعالیت خود را از سر گرفته‌اند، اما بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل کمبود نیروی کار همچنان با کاهش قابل توجه ظرفیت کار می‌کنند.

وی گفت: بسیاری از کارگران مهاجر تاکنون به دلیل قرنطینه بودن برخی شهرها و همچنین شرایط قرنطینه برای کارگرانی که از شهری به شهر دیگر حرکت می کنند، نتوانسته اند به محل کار خود بازگردند. این احتمالاً تا پایان سه ماهه اول سال 2020 تولید صنعتی را به شدت مختل خواهد کرد.»

همچنین این نگرانی وجود دارد که بازگشایی در این نقطه می تواند منجر به عفونت های بیشتر و تعطیلی بیشتر فعالیت های تجاری شود.

کارخانه ای در جنوب غربی چین صنعت تیتانیوم پانگانگ چونگ کینگ این تعطیلی پس از آن صورت گرفت که پارک صنعتی روز دوشنبه 10 فوریه تایید کرد که سه کارگر به این ویروس مبتلا شده اند و خاطرنشان کرد که حدود 130 نفر با سه مورد تایید شده در تماس نزدیک بوده اند. کارخانه اکنون در قرنطینه است و گزارش کمیته می گوید که این شرکت قبل از از سرگیری تولید، روش های پیشگیری از ویروس را به طور کامل رعایت نکرده است.

بازرگانان تجارت الکترونیک تحت تأثیر قرار گرفتند

غول فناوری و تجارت الکترونیک علی بابا درباره میزان شدید اختلالات در گزارش های درآمد خود در روز پنجشنبه ایده داد.

بر اساس متنی که CNBC مشاهده کرد، دانیل ژانگ، مدیرعامل، درباره دو هفته پس از تعطیلات گفت: «عملیات تجاری به حالت عادی بازنگشته است و تعداد قابل توجهی از بسته‌ها را نمی‌توان به موقع تحویل داد».

مدیر مالی این شرکت، مگی وو، اضافه کرد که اگرچه هنوز برای اندازه گیری تأثیر ویروس زود است، اما احتمالاً تأثیر منفی بر رشد کلی درآمد در سه ماهه مارس خواهد داشت.

روز دوشنبه، علی بابا مجموعه ای از اقدامات مالی و مزایای دیگر را برای حمایت از فروشندگان آسیب دیده اعلام کرد. این اقدامات بازتاب مجموعه ای از سیاست های حمایتی دولت های ملی و محلی برای کمک به کسب و کارهای کوچک خصوصی است که بیش از نیمی از رشد اقتصادی چین را تشکیل می دهند، اما اغلب در سیستم تحت سلطه دولت در محرومیت قرار دارند.

برای تاکید بر جدی بودن وضعیت، Nomura's Lu به نظرسنجی اخیری که روز چهارشنبه توسط بانک پس انداز پستی چین و اکونومیک دیلی منتشر شد، اشاره کرد که بیان کرد بیش از 90 درصد از بیش از 2200 شرکت کوچک و متوسط ​​مورد بررسی، کسب و کار خود را به تعویق انداخته اند. بهبود.

لو اشاره کرد که حدود نیمی از پاسخ دهندگان شروع کار را برای بیش از دو هفته به تعویق انداخته بودند و “تعداد قابل توجهی” تصمیم نگرفته بودند که چه زمانی کار را از سر بگیرند.

نگران‌کننده‌تر برای رشد بلندمدت چین این است که بیش از نیمی از کسب‌وکارهای مورد بررسی گفته‌اند در صورت تداوم ویروس، احتمالاً نمی‌توانند به مدت سه ماه در سطوح فعلی سرمایه زنده بمانند.

هفته گذشته، مودیز گزارشی منتشر کرد که در آن اعلام کرد با توجه به پتانسیل بیشتر برای افزایش نکول وام، شیوع این ویروس برای بانک‌های چینی منفی است.

به گزارش CNBC، جولیا وانگ، معاون رئیس جمهور و تحلیلگر ارشد در سرویس سرمایه گذاران مودی، در مصاحبه ای تلفنی این هفته گفت: «اگر فقط به ویروس نگاه کنید، مطمئناً تأثیر منفی بر کیفیت دارایی و رشد اقتصادی چین دارد. ترجمه ای از ماندارین او.

اما او همچنین به تعداد قابل توجهی از سیاست های جدید و هدفمند حمایتی دولت اشاره کرد. مانند سایر تحلیلگران، وانگ گفت که مدت زمان ماندگاری ویروس در نهایت تعیین می کند که تاثیر آن چقدر قابل توجه خواهد بود.

– CNBC لیلیان وو به این گزارش کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید