نگرانی ها در مورد امنیت کره جنوبی در حال افزایش است


به گفته ارتش کره جنوبی، کره شمالی کارزار بالن های خود را روز شنبه از سر گرفت که گفته می شود هدف آن انداختن آوار بر روی کره جنوبی است. این رویداد تنها دو روز پس از آن رخ داد که فعالان کره جنوبی بالن های خود را برای توزیع اعلامیه های تبلیغاتی در شمال پرتاب کردند که به تشدید تنش ها بین دو کره افزود.

خصومت بین کره شمالی و جنوبی در حال افزایش است. کره شمالی صدها بالون حاوی کود و زباله را در اعتراض به کمپین های تبلیغاتی غیرنظامی کره جنوبی به کره جنوبی پرتاب کرده است. این اقدام تحریک آمیز اخیر به کره جنوبی منجر شد که توافقنامه اصلی کاهش تنش با کره شمالی را به حالت تعلیق درآورد و خصومت ها را در خط مقدم از سر بگیرد.

پرتاب بالن در روز شنبه سومین پرتاب در نوع خود از 28 می بود. در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا هیچ یک از بالن های کره شمالی در خاک کره جنوبی فرود آمده است یا خیر، رئیس ستاد مشترک ارتش (JCS) گفت که بالون ها در ابتدا به سمت شرق حرکت می کردند، اما ممکن است به دلیل تغییر باد به سمت جنوب حرکت کنند. جهت.

JCS یک توصیه ایمنی عمومی صادر کرد و از مردم خواست مراقب اشیاء در حال سقوط باشند و هر گونه بالن پیدا شده را به جای دست زدن به آنها به پلیس یا مقامات نظامی گزارش دهند.

پس از دو دور قبلی سرکوب بالن، مقامات کره جنوبی حدود 1000 بالون را توقیف کردند. این بادکنک ها به کیسه های وینیل حاوی کود، ته سیگار، تکه های پارچه، باتری های مستعمل و کاغذهای باطله متصل می شدند. برخی از این بالن ها ترکیدند و محتویات خود را در جاده ها، مناطق مسکونی و مدارس پراکنده کردند. خوشبختانه هیچ ماده بسیار خطرناکی یافت نشد و خسارت جدی گزارش نشد.

هفته گذشته، کیم کانگ ایل، معاون وزیر دفاع کره شمالی گفت که این کشور به کارزار بالونی خود پایان خواهد داد، اما تهدید کرد که در صورت ادامه ارسال اعلامیه‌های فعالان کره جنوبی، این کار را از سر خواهد گرفت. با نادیده گرفتن این هشدار، یک گروه غیرنظامی کره جنوبی به رهبری پارک سانگ هاک، فراری کره شمالی، روز پنجشنبه 10 بالون را از شهر مرزی پرتاب کرد. این بالون ها 200000 اعلامیه ضد کره شمالی، درایوهای USB با آهنگ های کی پاپ و نمایش های کره جنوبی و اسکناس های یک دلاری آمریکا را حمل می کردند.

در واکنش به فعالیت بالونی کره شمالی و دیگر اقدامات تحریک آمیز اخیر، مقامات کره جنوبی این اقدامات را “پوچ” و “غیر منطقی” خوانده اند. تعلیق توافقنامه نظامی سال 2018 با کره شمالی به کره جنوبی اجازه می دهد تا تمرینات نظامی مستقیم و پخش تبلیغاتی ضد پیونگ یانگ را در مناطق مرزی از سر بگیرد. چنین اقداماتی احتمالاً کره شمالی را خشمگین می کند و به طور بالقوه گام های تلافی جویانه نظامی بیشتری را آغاز می کند.

حساسیت شدید کره شمالی نسبت به توزیع اعلامیه های کره جنوبی و برنامه های تبلیغاتی پیشرفته به دلیل کنترل شدید دسترسی به اخبار خارجی برای اکثر 26 میلیون شهروند این کشور است. رژیم به رهبری کیم جونگ اون، سومین نسل از خانواده او که از سال 1948 حکومت می کند، کنترل شدیدی بر اطلاعات برای حفظ اقتدار خود دارد.

از سرگیری پروازهای بالون هوای گرم کره شمالی نشان دهنده تشدید قابل توجه خصومت های فرامرزی است. استفاده از بالن به عنوان ابزار جنگ روانی و تحریک امری جدید نیست، اما در درگیری کنونی دارای وزن نمادین است. عمل ارسال زباله، به ویژه، به عنوان یک حرکت عمیقا بی احترامی با هدف تحقیر جنوب تلقی می شود.

تصمیم کره جنوبی برای تعلیق توافقنامه نظامی 2018 نشان دهنده یک تغییر اساسی در سیاست این کشور در قبال کره شمالی است. این توافق که در ابتدا با هدف کاهش تنش های نظامی و ترویج گفت و گو انجام شد، در سال های اخیر به سنگ بنای روابط بین کره تبدیل شده است. تعلیق او نشان دهنده حرکت به سمت یک موضع سخت تر است که منعکس کننده ناامیدی فزاینده و نیاز به پاسخ به تحریکات کره شمالی با نمایش قدرت است.

در داخل کشور، تصمیم دولت کره جنوبی واکنش های متفاوتی را در پی داشت. در حالی که برخی از یک رویکرد سختگیرانه برای جلوگیری از تحریکات بیشتر حمایت می کنند، برخی دیگر نگران احتمال تشدید تنش و تأثیر آن بر ثبات منطقه هستند. جامعه بین المللی، به ویژه متحدان کره جنوبی مانند ایالات متحده، از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارند و از هر دو طرف می خواهند که خویشتن داری کنند و به دنبال راه حل های دیپلماتیک باشند.

استفاده از بادکنک برای تبلیغات و جنگ روانی به چند دهه قبل برمی گردد. در طول جنگ کره، هر دو طرف از روش‌های مختلفی برای تضعیف روحیه نیروهای دشمن و غیرنظامیان استفاده کردند. در سال‌های اخیر، فناوری این تلاش‌ها را تغییر داده است و درایوهای USB و سایر رسانه‌های دیجیتال جایگزین بروشورهای سنتی شده‌اند.

محتوای مطالب ارسال شده توسط فعالان کره جنوبی، از جمله آهنگ های کی پاپ و درام های کره جنوبی، ابعاد فرهنگی این درگیری را برجسته می کند. صنعت سرگرمی پر جنب و جوش کره جنوبی در تضاد کامل با محیط رسانه ای بسته و کنترل شده کره شمالی است. این فعالان با قرار دادن کره شمالی در معرض اطلاعات و سرگرمی های خارجی، به دنبال تضعیف کنترل رژیم بر جمعیت خود هستند.

در پس این مانورهای ژئوپلیتیکی، بعد انسانی درگیری کره وجود دارد. برای دهه‌ها، خانواده‌ها توسط یک مرز به شدت مستحکم، بدون هیچ تماسی از هم جدا شده‌اند. کمپین های بالون، در حالی که به ظاهر پیش پا افتاده به نظر می رسند، موضوعات عمیق تری از آزادی، حقوق بشر، و میل به اتحاد مجدد را لمس می کنند.

جداشدگان کره شمالی مانند پارک سانگ هاک که رهبری این شرکت ها را بر عهده دارند، اغلب این کار را با ریسک شخصی بزرگ انجام می دهند. اقدامات آنها بر اساس یک احساس عمیق مأموریتی انجام می شود تا هموطنان کره شمالی خود را در مورد دنیای خارج آگاه کنند و سرنگونی رژیمی را که از آن فرار کردند، تسریع بخشند.

آینده نزدیک روابط بین دو کره نامشخص به نظر می رسد. از سرگیری پروازهای بالون هوای گرم توسط کره شمالی، همراه با تعلیق توافق نظامی 2018 توسط کره جنوبی، نشان دهنده دوره ای از تشدید تنش ها و احتمال درگیری های بیشتر است. با این حال، تاریخ نشان داده است که شبه جزیره کره قادر به تغییر و تحولات شگفت انگیز است.

تلاش‌های دیپلماتیک، چه مستقیم و چه از طریق میانجی‌های بین‌المللی، برای جلوگیری از خارج شدن اوضاع از کنترل بسیار مهم خواهد بود. نقش ایالات متحده، چین و دیگر قدرت‌های منطقه‌ای در میانجیگری بین دو کره و تشویق به بازگشت به گفتگو مهم خواهد بود.

از سرگیری پروازهای بالون هوای گرم کره شمالی و واکنش متعاقب آن کره جنوبی بر ماهیت شکننده صلح در شبه جزیره کره تاکید دارد. این اقدامات به عنوان یادآور درگیری طولانی و تعامل پیچیده عوامل نظامی، سیاسی و انسانی است که روابط بین دو کره را تعریف می کند. از آنجایی که هر دو طرف با این وضعیت شکننده دست و پنجه نرم می کنند، امیدی برای حل و فصل مسالمت آمیز وجود دارد که مسائل اساسی را حل کند و راه را برای ثبات پایدار در منطقه هموار کند.

دیدگاهتان را بنویسید