مقامات می گویند آمریکا و طالبان به توافق آتش بس در افغانستان دست یافتند


دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در جریان بازدید از پایگاه هوایی بگرام، افغانستان، در 28 نوامبر 2019، سربازان آمریکایی را خطاب قرار داد. رویترز/ تام برنر

تام برنر | رویترز

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه گفت که ایالات متحده و طالبان به یک توافق آتش بس دست یافته اند که «بسیار زود» اجرایی خواهد شد و می تواند منجر به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شود.

این مقام گفت که توافق هفت روزه «کاهش خشونت» که 10 روز پس از آن برای آغاز گفتگوهای صلح تماماً افغانی آغاز می شود، «بسیار خاص» است و برای کل کشور از جمله نیروهای افغان اعمال می شود.

این رویدادها در جریان دیدار مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در مونیخ با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان رخ داد. آنها در حاشیه نشست بین المللی امنیت در مونیخ صحبت کردند.

به گفته مقامات آمریکایی، بسیاری انتظار آتش بس داشتند و رئیس جمهور دونالد ترامپ اصولاً با توافقی موافقت کرده است که می تواند به آغاز خروج قابل توجه نیروهای آمریکایی از افغانستان منجر شود.

جزئیات نهایی در روزهای اخیر از سوی زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و مقامات طالبان در دوحه قطر اعلام شد. خلیل زاد در مونیخ بود و در نشست بین پمپئو و اسپر و همچنین ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده در افغانستان، شرکت کرد.

افرادی که با خطوط کلی این طرح آشنا هستند می گویند که این طرح خواستار پایان موفقیت آمیز یک آتش بس یک هفته ای است و پس از آن ظرف 10 روز با آغاز گفت وگوهای تمام افغانی برای تعیین نقشه راه برای آینده سیاسی کشور، آغاز می شود.

مقامات ایالات متحده این ادعا را رد کرده اند که اولتیماتوم طالبان دست آنها را وادار کرده است. و آنها خاطرنشان کردند که علیرغم وعده ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و جاهای دیگر، رئیس جمهور جمهوریخواه توافقات قبلی را که در واکنش به حملات به نیروهای آمریکایی نزدیک به نظر می رسید، لغو کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید