رفتار تهاجمی چین در دریای چین جنوبی بر روابط ویتنام با پکن تأثیر می گذارد


تشدید بن‌بست بین گارد ساحلی چین و همتایان فیلیپینی‌شان خبرساز شده است، اما کشور دیگری در دریای چین جنوبی به طور فزاینده‌ای با مانورهای دریایی تهاجمی پکن مواجه است. ویتنام نسبت به افزایش فعالیت کشتی های تحقیقاتی چینی در آب های خود ابراز نگرانی کرده و از پکن خواسته است تا “فعالیت های غیرقانونی” خود را متوقف کند.

در راستای تاکتیک‌های منطقه خاکستری دریایی چین، تعداد و مدت حضور کشتی‌های چینی در منطقه انحصاری اقتصادی ویتنام (EEZ) افزایش یافته و تنش‌ها بین دو کشور را افزایش داده است. در سال 2023، یک کشتی تحقیقاتی چینی به مدت یک ماه به منطقه EEZ ویتنام، که 200 مایل دریایی از ساحل این کشور امتداد دارد، حمله کرد.

تنش‌ها بین چین و ویتنام نشان‌دهنده نقطه اشتعال بالقوه دیگری در دریای جنوبی چین است. کشتی‌های تحقیقاتی چینی، کشتی‌های گارد ساحلی و کشتی‌های غیرنظامی به طور مداوم در این آب‌ها حضور دارند در حالی که در عملیات نفت و گاز ویتنامی دخالت می‌کنند. در 6 ژوئن 2024، ویتنام به وضوح نگرانی خود را در مورد فعالیت های اکتشافی کشتی های یانگ 26 در منطقه اقتصادی انحصاری و فلات قاره خود ابراز کرد. هانوی با تاکید بر جدی بودن وضعیت، اختلاف خود را از طریق مجاری دیپلماتیک ثبت کرد.

ویتنام عمیقاً نگران است و شدیداً مخالف است و از چین می‌خواهد که فعالیت‌های اکتشافی غیرقانونی خود در کشتی Hai Yang 26 در منطقه اقتصادی انحصاری و فلات قاره ویتنام را مطابق با کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریا (UNCLOS 1982) متوقف کند. – فام تو هونگ، سخنگوی وزارت امور خارجه ویتنام، در 6 ژوئن گفت.

ادامه حضور کشتی‌های تحقیقاتی چینی در منطقه بخشی از استراتژی گسترده‌تر پکن برای ادعای ادعای خود در مورد تقریباً کل دریای چین جنوبی است، منطقه‌ای که سرشار از ذخایر نفت و گاز طبیعی کشف نشده است. تخمین زده می شود که این دریا 11 میلیارد بشکه نفت دست نخورده و 190 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد.

های یانگ 26، کشتی در مرکز جنجال های اخیر، یک کشتی تحقیقاتی چند منظوره است که توسط سازمان زمین شناسی چین، یکی از آژانس های فرعی وزارت منابع طبیعی چین، اداره می شود. با عمر کاری 35 روز، مجهز به 32 ماژول تجهیزات زمین شناسی برای حفاری، راندن مخروط استاتیک، اکتشاف ژئوفیزیک و اکتشاف مواد معدنی است. تجهیزات الکترونیکی پیچیده آن شامل صداگیرهای تک پرتو و چند پرتو، پروفیل جریان آکوستیک داپلر و دستگاه های جمع آوری داده های لرزه ای است.

کشتی های تحقیقاتی مانند Hai Yang 26 برای مطالعه ساختارهای زیر آب با ارسال امواج صوتی به اقیانوس و جمع آوری نمونه از بستر دریا طراحی شده اند. بر اساس پایگاه داده سازمان بین المللی دریانوردی، 64 کشتی تحقیقاتی ثبت شده چینی در سال 1990 یا پس از آن ساخته شده اند که تعداد آنها از 44 کشتی در ایالات متحده و 23 کشتی در ژاپن بیشتر است.

به عنوان یک قاعده، فعالیت‌های بازرسی کشتی‌هایی که پرچم سایر کشورها را برافراشته‌اند ممکن است بر اساس اپراتور کشتی متفاوت باشد. برای مثال در ایالات متحده تحقیقات نظامی توسط نیروی دریایی ایالات متحده، تحقیقات علمی دریایی توسط دانشگاه ها یا سازمان های غیرنظامی مانند اداره ملی اقیانوسی و جوی و تحقیقات تجاری توسط شرکت های خصوصی انجام می شود. با این حال، در نیروی دریایی دولتی چین، چنین تمایزاتی مبهم است و تعیین هدف دقیق بیشتر تحقیقات را دشوار می کند. سیاست چین برای ادغام نظامی و غیرنظامی احتمالاً به این معنی است که داده های جمع آوری شده توسط کشتی های تحقیقاتی چینی توسط سازمان های دانشگاهی، نظامی و تجاری به اشتراک گذاشته می شود.

پیگیری تهاجمی چین برای استخراج معادن از بستر دریا وضعیت را پیچیده تر می کند. پروفیل زیر آب در دریای چین جنوبی به چین کمک می کند تا کشتی های زیر آبی مانند وسایل نقلیه زیرآبی خودران (AUV) را اداره کند. این پروفایل برای کاربردهای غیرنظامی و نظامی بسیار مهم است زیرا به درک شرایط زمین شناسی بستر دریا کمک می کند، که برای شناسایی زیردریایی و برنامه ریزی عملیات دریایی ضروری است.

در سال 2019، کشتی‌های گارد ساحلی چین و ویتنامی بر سر صخره‌ای در دریای چین جنوبی یک هفته‌ای درگیر شدند که یکی از مهم‌ترین درگیری‌ها بین دو کشور در پنج سال گذشته بود. این بن بست به دنبال یک بن بست بزرگ در سال 2014 است که یک سکوی نفتی چینی به نزدیکی جزایر مورد مناقشه پاراسل رسید. رویارویی دیگری در سال 2023 رخ داد، زمانی که ویتنام عملیات نفتی خود را در بانک پیشتاز، منطقه ای که هر دو کشور مدعی آن هستند، گسترش داد. هر دو کشور برای بیرون راندن کشتی‌های طرف مقابل کشتی‌هایی را به این منطقه فرستاده‌اند.

ساخت قلعه های نظامی چین در جزایر مورد مناقشه تنش ها را بیشتر کرده است. تصاویر ماهواره‌ای در سال‌های اخیر تلاش‌های چین برای احیای زمین در دریای چین جنوبی را تأیید کرده است، جایی که این کشور در حال ساخت بنادر، تأسیسات نظامی و فرودگاه‌ها، به ویژه در جزایر پاراسل و اسپراتلی است. به ویژه، چین جزیره وودی را با استقرار جت های جنگنده، موشک های کروز و سیستم راداری نظامی کرده است.

اگرچه اهداف ظاهری این مطالعات علمی است، اما داده‌هایی که آنها در مورد شرایط بستر دریا ارائه می‌دهند هم اهداف غیرنظامی و هم اهداف نظامی را ارائه می‌کنند. داده‌های لرزه‌ای برای ارزیابی شرایط زمین‌شناسی، در دسترس بودن هیدروکربن، و عمق آب حیاتی هستند – همه عواملی که بر توانایی تشخیص زیردریایی‌ها تأثیر می‌گذارند. کشتی‌های تحقیقاتی درگیر در تحقیقات علمی می‌توانند از ابزارهای خود برای شناسایی دریایی، جمع‌آوری اطلاعات در مورد تأسیسات نظامی خارجی و کشتی‌های فعال در نزدیکی استفاده کنند.

با مطالعه الگوهای استقرار فصلی در منطقه، چین می تواند عملیات زیردریایی خود را بهینه کند. درک حداکثر عمق به تجسم سناریوهای جنگ مین کمک می کند. جمع آوری مداوم داده های باد اطلاعاتی را در مورد نیازهای برخاست و فرود هواپیماهای دشمن و هواپیماهای چینی در منطقه ارائه می دهد. این توانایی بسیار مهم است زیرا نیروی دریایی ایالات متحده به همراه متحدانش به عبور از دریای چین جنوبی برای حفظ آزادی دریانوردی در آب های بین المللی ادامه می دهند.

ایالات متحده و متحدانش به طور منظم عملیات آزادی ناوبری (FONOPs) را در دریای چین جنوبی انجام داده اند و ادعاهای سرزمینی گسترده چین را به چالش می کشند. این عملیات با هدف اثبات حق عبور از طریق آنچه قوانین بین المللی به عنوان آب های بین المللی به رسمیت می شناسد، انجام می شود. حضور نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه به عنوان وزنه ای در برابر فشار چین برای باز نگه داشتن دریای چین جنوبی و دسترسی به همه کشورها عمل می کند.

اهمیت استراتژیک دریای چین جنوبی را نمی توان نادیده گرفت. این مهم ترین مسیر دریایی برای تجارت جهانی است و سالانه 3.4 تریلیون دلار تجارت از آب های آن عبور می کند. منابع غنی و موقعیت استراتژیک دریا، آن را به مهمترین حوزه منافع کشورهای منطقه و جهان تبدیل کرده است.

ویتنام، مانند سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا، در یک چشم انداز ژئوپلیتیک پیچیده قرار دارد. در حالی که به دنبال حفظ حاکمیت بر منطقه اقتصادی آسیایی خود و بهره برداری از منابع طبیعی خود است، باید با نفوذ و قاطعیت فزاینده چین نیز مقابله کند. تلاش های دیپلماتیک، اتحادهای منطقه ای و آمادگی نظامی همگی بخشی از استراتژی ویتنام برای مقابله با اقدامات چین است.

انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) نقش کلیدی در دیپلماسی منطقه ای ایفا می کند که در آن کشورهای عضو برای حل مشکلات مشترک با یکدیگر همکاری می کنند. با این حال، منافع ملی مختلف و سطوح مختلف وابستگی به چین، موضع واحد در دریای چین جنوبی را کاری دشوار می کند.

در واکنش به اقدامات چین، ویتنام به دنبال تقویت قابلیت های دفاعی خود و تعمیق روابط مشارکت راهبردی با سایر کشورها است. این کشور در همکاری دفاعی با ایالات متحده، ژاپن و هند، از جمله، برای تقویت امنیت دریایی و حفاظت از منافع خود در دریای چین جنوبی، مشارکت دارد.

از آنجایی که وضعیت در دریای چین جنوبی همچنان در حال تحول است، جامعه بین المللی هوشیار است. توازن قوا، آزادی دریانوردی و ثبات منطقه ای به اقدامات و واکنش های بازیگران کلیدی بستگی دارد. افزایش تنش ها بین چین و ویتنام گواهی بر پیچیدگی و مخاطرات بالای دریای چین جنوبی است، منطقه ای که در آن منافع استراتژیک، حاکمیت ملی و قوانین بین المللی در ترکیبی ناپایدار تلاقی می کنند.

رویدادهای در حال آشکار شدن نیاز به یک رویکرد بین المللی معتبر و هماهنگ برای حل و فصل اختلافات و جلوگیری از تشدید تنش را نشان می دهد. تعامل دیپلماتیک، رعایت قوانین بین‌المللی و مکانیسم‌های همکاری برای اطمینان از اینکه دریای چین جنوبی دریایی از صلح، ثبات و رفاه برای همه باقی بماند، مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید