دولت ترامپ گزارشی از ترور سردار سلیمانی منتشر کرد


قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران در دیدار آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران (دیده نشده) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) در تهران، ایران، در تاریخ 27 شهریور 1395 شرکت می‌کند.

استخر | سرویس مطبوعاتی مقام معظم رهبری خبرگزاری آنادولو | گتی ایماژ

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه از دولت ترامپ انتقاد کرد که در گزارشی جدید مدعی شده است پس از مجوز کنگره در سال 2002 برای استفاده از نیروی نظامی علیه قاسم سلیمانی، این اختیار را دارد که دستور قتل جنجالی سردار قاسم سلیمانی را در ماه گذشته در عراق صادر کند. عراق.

نماینده الیوت انگل، رئیس کمیته، اظهار داشت که گزارش جدید دولت به کنگره در مورد حمله 3 ژانویه به سلیمانی “مستقیماً با ادعاهای دروغ رئیس جمهور مبنی بر حمله وی به ایران برای جلوگیری از حمله قریب الوقوع به کارکنان ایالات متحده در تضاد است. . و سفارتخانه ها.”

انگل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «توضیحات دولت برای این گزارش هیچ اشاره‌ای به تهدید مستقیم ندارد و نشان می‌دهد که بهانه‌ای که رئیس‌جمهور به مردم آمریکا ارائه کرد، نادرست، صریح و ساده بود».

او و دیگر دموکرات‌ها قبلاً نسبت به توجیه قانونی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای حمله بدون مجوز قبلی از کنگره ابراز تردید کرده‌اند.

در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، آمده است که ترامپ این اقدامات را در پاسخ به تشدید یک سری حملات در ماه‌های گذشته توسط ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه نیروها و منافع ایالات متحده در منطقه خاورمیانه انجام داده است.

در این گزارش همچنین آمده است که حمله به سلیمانی در فرودگاه بغداد با «تفسیر دیرینه از اختیارات ریاست جمهوری» بر اساس ماده دوم قانون اساسی و مجوز استفاده از زور در عراق در سال 2002 «همخوانی دارد».

انگل در بیانیه ای این استدلال را “پوچ” خواند.

انگل گفت: «بدتر از آن، برای جلوگیری از توجیه اقدامات خود به کنگره، دولت به دروغ ادعا می کند که کنگره قبلاً طبق قطعنامه جنگ عراق در سال 2002 مجوز حمله را صادر کرده است.

«این نظریه حقوقی پوچ است. او گفت که مجوز سال 2002 برای مبارزه با صدام حسین داده شد. این قانون هیچ ربطی به ایران یا مقامات دولتی ایران در عراق نداشت.»

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه 18 سال بعد این مجوز می‌تواند ترور یک مقام ایرانی را توجیه کند، قانون را بسیار فراتر از آنچه کنگره در نظر داشته است، گسترش می‌دهد. من خوشحال شدم که به بسیاری از همکارانم در رای دادن به لغو مجوز منسوخ شده برای جنگ عراق ملحق شدم و امیدوارم سنا نیز از این روند پیروی کند.”

در گزارش خود، دولت آمریکا هدف از حمله به سلیمانی را «حفاظت از پرسنل ایالات متحده، بازدارندگی ایران از انجام یا حمایت از حملات بیشتر به نیروها و منافع ایالات متحده، تحقیر ایران، و [its] توانایی شبه نظامیان تحت حمایت قدس برای انجام حملات و توقف تشدید حملات استراتژیک ایران و تهدیدات علیه منافع آمریکا.»

سلیمانی، 62 ساله، در زمان مرگ فرمانده نیروی قدس ایران، شاخه عملیات خارجی نیروهای نخبه شبه‌نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

مقامات دولت ترامپ پس از این حمله گفتند که سلیمانی در حال برنامه ریزی حملات قریب الوقوع علیه آمریکایی ها بود و در نتیجه باید متوقف شود.

یک هفته پس از ترور وی، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «شکی نیست که یک سری حملات قریب الوقوع وجود دارد که قاسم سلیمانی در حال برنامه ریزی آن بود».

اما پمپئو در مصاحبه ای با فاکس نیوز افزود: ما دقیقا نمی دانیم چه زمانی و دقیقاً کجاست، اما واقعی بود.

در اواسط ژانویه، NBC News گزارش داد که ترامپ هفت ماه قبل از کشته شدن سلیمانی مجوز قتل او را صادر کرده است.

ان‌بی‌سی به نقل از پنج مقام ارشد دولت فعلی و سابق گزارش داد: «دستورالعمل ریاست‌جمهوری در ماه ژوئن با این شرط صادر شد که ترامپ برای هر عملیات خاصی برای کشتن سلیمانی تأییدیه نهایی را دریافت کند».

ان‌بی‌سی نیوز خاطرنشان کرد که زمان اجرای این دستورالعمل می‌تواند توجیهات قبلی دولت برای قتل را تضعیف کند.

اعتراضات در ایران پس از اعتراف دولت به سرنگونی یک هواپیمای مسافربری آغاز شد

در گزارش روز جمعه دولت آمده است که ماده دوم قانون اساسی به رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل این اختیار را می دهد که “استفاده از نیروی نظامی را برای دفاع از کشور در برابر حمله یا تهدید حمله قریب الوقوع و حفاظت از منافع مهم ملی هدایت کند.”

در این گزارش آمده است: «بنابراین، ماده دوم به رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد تا علیه نیروهای ایران، کشوری که مسئول انجام و هدایت حملات علیه نیروهای ایالات متحده در منطقه است، از زور استفاده کند.

در این گزارش همچنین آمده است که بر اساس مجوز سال 2002 برای استفاده از نیروی نظامی علیه عراق، رئیس جمهور این اختیار را دارد که از نیروهای نظامی ایالات متحده “آنطور که لازم و مناسب می داند” برای محافظت از امنیت ملی ایالات متحده در برابر تهدیدات ناشی از عراق استفاده کند. .

این گزارش خاطرنشان کرد، در حالی که صدام حسین، رهبر فقید عراق، در اصل کانون توجه این اساسنامه بود، این قانون مدت‌هاست برای «اجازه استفاده از زور برای ایجاد یک عراق باثبات و دموکراتیک و برای مبارزه با تهدیدات تروریستی ناشی از عراق» استفاده می‌شود.

در این گزارش آمده است که چنین استفاده ای از زور می تواند “تهدیدات ایالات متحده از جانب شبه نظامیان، گروه های تروریستی یا سایر گروه های مسلح در عراق را هدف قرار دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید