تسلا پیشنهاد ثانویه خود را 767 دلار برای هر سهم قیمت گذاری کرده است


ایلان ماسک، مدیر اجرایی شرکت تسلا، در طی مراسمی در کارخانه Gigafactory این شرکت در شانگهای، چین، سه شنبه، 7 ژانویه 2020، صحبت می کند.

تیلای شنگ | بلومبرگ | گتی ایماژ

تسلا این شرکت روز جمعه گفت که عرضه ثانویه سهام عادی را 767 دلار به ازای هر سهم قیمت گذاری کرده است، که احتمالاً موفقیت آمیز تلقی می شود زیرا تنها یک تخفیف کوچک نسبت به قیمت بسته شدن قبلی آن است.

این سازنده خودروهای الکتریکی اعلام کرد که 2.65 میلیون سهم را با این قیمت به فروش خواهد رساند تا بیش از 2 میلیارد دلار جمع آوری کند. این قیمت نشان دهنده یک تخفیف 4.6 درصدی تا پایان روز پنجشنبه است، زمانی که برنامه های عرضه اعلام شد. این شرکت اعلام کرد که ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، 10 میلیون دلار خریداری خواهد کرد، در حالی که میلیاردر اوراکل، لری الیسون، یک میلیون دلار خریداری خواهد کرد.

سهام تسلا در روز جمعه 0.5 درصد سقوط کرد، یک روز پس از افزایش نزدیک به 5 درصدی اخبار مربوط به این مکان. رالی غافلگیرکننده نشان داد که تقاضا برای سهام تحت رهبری ماسک همچنان باقی است. تنها در سال جاری، سهام تا پنجشنبه 92 درصد افزایش یافته است، که این سؤال را در مورد اینکه آیا این یک حباب بازار محور است یا خیر، ایجاد می کند.

گلدمن ساکس و مورگان استنلی، سهامداران اصلی، این اختیار را دارند که 397500 سهم اضافی را به عنوان بخشی از عرضه خریداری کنند.

تسلا گفت که قصد دارد از درآمد حاصل از آن “برای تقویت بیشتر ترازنامه خود و همچنین برای اهداف کلی شرکت” استفاده کند. تحلیلگران انتظار افزایش سرمایه از سوی تسلا را نداشتند، به خصوص که ماسک دو هفته پیش گفت که تسلا برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارد یا نیازی به افزایش سرمایه ندارد. ماسک گفت تسلا پول را به طور مؤثر خرج می کند و پیشنهاد کرد که جمع آوری سرمایه به طور مصنوعی پیشرفت شرکت را محدود می کند.

ماسک گفت: جمع آوری پول منطقی نیست زیرا انتظار داریم با وجود این سطح از رشد، پول به دست آوریم.

کریس مک نالی، تحلیلگر Evercore ISI، در یادداشتی به سرمایه گذاران در روز جمعه، تسلا را برای انتشار سرمایه جدید “تشویق” کرد. Evercore هدف قیمت خود را از 250 دلار به 550 دلار برای هر سهم افزایش داد، اگرچه این شرکت به رتبه پایین خود در تسلا پایبند بود.

مک نالی گفت: “چه چیزی تغییر کرده است؟ بیش از اصول اولیه.” “احساسات نقش مهمی در ارزش گذاری TSLA ایفا کرده و خواهند داشت.”

تسلا همچنین روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اذعان کرد که شیوع ویروس کرونا می‌تواند به کسب‌وکارش آسیب برساند. برای اولین بار با ذکر “اپیدمی های بهداشتی” در میان عوامل خطر، خاطرنشان کرد که ویروس کرونا می تواند باعث شود تسلا “متحمل هزینه ها یا تاخیرهای مربوط به چنین رویدادهایی خارج از کنترل ما شود.” همچنین اشاره کرد که کارخانه گیگافکتوری آن در شانگهای به دلیل شیوع این بیماری برای مدت کوتاهی بسته شده است.

به گفته جاش براون، بزرگ‌ترین اشتباهاتی که یک سرمایه‌گذار معمولی مرتکب می‌شود، در اینجا آمده است

دیدگاهتان را بنویسید