ترکیه در حال تشدید همکاری استراتژیک با روسیه و چین است


چشم انداز استراتژیک ترکیه دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است که نشان دهنده روابط این کشور با قدرت های جهانی به ویژه روسیه و چین است. اختلافات این کشور با آمریکا بر سر امنیت در خاورمیانه، به ویژه سوریه، همراه با ناامیدی از روند عضویت در اتحادیه اروپا و انتقاد از نظم غربی، منجر به همسویی تدریجی با قدرت های غیر غربی شده است. در حالی که روسیه نقش مهم تری در سیاست خارجی ترکیه ایفا می کند، تحولات اخیر نشان می دهد که ترکیه به طور فزاینده ای در حال ایجاد روابط نزدیک تر با چین است.

فعالیت های دیپلماتیک ترکیه در چین

هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه در سفر رسمی مهمی به چین سفر کرد که نشان از تعمیق روابط دوجانبه دارد. فیدان در این سفر بر تمایل ترکیه برای فرصت‌های جدید برای همکاری در بسترهایی مانند بریکس تاکید کرد. وی از تمایل خود برای شرکت در نشست وزرای خارجه بریکس به رهبری چین که روزهای 10 تا 11 ژوئن در روسیه برگزار می شود، خبر داد. این بیانیه که در پکن بیان شد، در مسکو با استقبال مثبت روبرو شد، جایی که نماینده کرملین تاکید کرد که علاقه ترکیه به بلوک اقتصادی موضوع اصلی نشست آتی خواهد بود.

بریکس، بلوکی که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است، اخیراً به اعضای کامل مصر، اتیوپی، ایران و امارات متحده عربی گسترش یافته است. علاقه مجدد آنکارا به پیوستن رسمی به بریکس بی سابقه نیست، اما به ویژه در زمینه ژئوپلیتیک کنونی مهم است.

سفر فیدان پس از افزایش مشارکت چین در مناقشه فلسطین و اسرائیل صورت گرفت. پکن که به طور سنتی در مقابل رقیب اصلی خود، ایالات متحده، کم رنگ است، اخیراً خواستار برگزاری کنفرانس صلح در خاورمیانه شده است. فیدان که در تلاش های دیپلماتیک درباره غزه با همتایان خود از اتحادیه کشورهای عربی و سازمان همکاری اسلامی شرکت می کند، گفت که با چین برای دستیابی به آتش بس در غزه همکاری خواهد کرد. علاوه بر این، فیدان دعوت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور چین را از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین برای سفر به ترکیه در سال جاری ابلاغ کرد.

به عنوان یکی از اعضای ناتو، روابط رو به رشد ترکیه با روسیه و چین با انتقاد متحدان غربی این کشور مواجه شده است. آنکارا اما مدعی است که «محور» آن از اتحاد نظامی غرب دور نمی‌شود. ترکیه اصرار دارد که یکی از اعضای متعهد ناتو باقی می ماند و به تلاش برای عضویت کامل در اتحادیه اروپا ادامه می دهد. علیرغم این ادعاها، گستردگی تعامل ترکیه با کشورهای غیرغربی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، نگرانی‌هایی را در پایتخت‌های غربی به‌ویژه از زمان آغاز جنگ اوکراین و روسیه برانگیخته است.

در این ماه، ترکیه مجدداً حمایت خود را از کمک های مداوم به اوکراین و تلاش ها برای تضمین حاکمیت این کشور تأیید کرد. با این وجود، او به صراحت اعلام کرد که مخالف دخالت ناتو در درگیری با روسیه است. این موضع، عمل متعادل کننده ظریف آنکارا بین تعهداتش در قبال ناتو و روابط راهبردی آن با روسیه و چین را برجسته می کند.

اتحاد استراتژیک ترکیه با روسیه در دوره پس از جنگ سرد شروع به تقویت کرد. با این حال، در آغاز دهه 2000، آن را محکم در اتحاد غرب ریشه دوانده بود. بی توجهی اتحادیه اروپا و ایالات متحده به نگرانی های سیاسی و امنیتی ترکیه باعث تغییرات قابل توجهی در سیاست خارجی این کشور شده است. اردوغان به طرز ماهرانه ای این ناامیدی ها را مدیریت کرد و از آنها به نفع ترکیه استفاده کرد.

جنبه‌های دوگانه سیاست خارجی آنکارا – حفظ عضویت در ناتو/ اتحادیه اروپا در حالی که با سازمان‌های ضدغربی همکاری می‌کند – مکمل یکدیگر تلقی می‌شوند تا متضاد. این رویکرد با هدف دستیابی به خودمختاری استراتژیک و انعطاف پذیری، احیای نقش تاریخی ترکیه به عنوان پلی بین شرق و غرب است.

در سپتامبر 2022، اردوغان به احتمال پیوستن ترکیه به سازمان همکاری شانگهای (SCO)، یک بلوک دفاعی به رهبری چین اشاره کرد. اندکی پس از آن، او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، بار دیگر بر نقش جدایی ناپذیر ترکیه در امنیت ناتو و یورو آتلانتیک تاکید کرد. این استراتژی دوگانه بر تلاش های ترکیه برای ایجاد تعادل بین بلوک های مخالف با استفاده از موقعیت ژئوپلیتیک منحصر به فرد خود تاکید می کند.

پیامدهای اقتصادی و استراتژیک عضویت در بریکس

اظهارات فیدان در سفرش به چین بازتاب استراتژی گسترده تر اردوغان بود. وی گفت: در حالی که اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا داریم، در حال بررسی فرصت های جدید برای همکاری با چندین شریک در پلتفرم های مختلف مانند بریکس هستیم. عضویت بالقوه ترکیه در BRICS فراتر از آرزوهای اقتصادی است و نماد یک تغییر ژئوپلیتیک گسترده تر است.

عضویت در BRICS راه های جدیدی را برای تجارت و سرمایه گذاری باز خواهد کرد که برای تنوع اقتصادی ترکیه بسیار مهم است. علاوه بر این، موقعیت بین المللی ترکیه را تقویت می کند و پتانسیل مذاکره با قدرت های غربی را افزایش می دهد. همکاری انرژی این کشور با روسیه و چین از طریق پروژه هایی مانند خط لوله ترکیش استریم و طرح کمربند و جاده نمونه ای از این مشارکت چند بعدی است.

یک هفته قبل از سفر فیدان، آلپارسلان بایراکتار، وزیر انرژی ترکیه در چین بود و درباره سومین نیروگاه هسته ای برنامه ریزی شده در شمال غربی ترکیه گفتگو کرد. بایراکتار اعلام کرد که دو کشور به نهایی کردن توافق نزدیک شده اند. علاوه بر این، ترکیه به دنبال همکاری نزدیک تر با مسکو و پکن در مورد مسائل منطقه ای از جمله درگیری سوریه و تنش ها در قفقاز جنوبی است.

کاهش نفوذ آمریکا در منطقه به روسیه و چین این فرصت را داده است تا روابط خود را با کشورهای خاورمیانه تقویت کنند. در حالی که آنها نمی توانند به طور کامل نقش ایالات متحده را جایگزین کنند، پکن و مسکو به قدرت های منطقه ای از جمله ترکیه فرصتی برای کاهش وابستگی خود به ایالات متحده و تنوع بخشیدن به مشارکت های دیپلماتیک و اقتصادی خود ارائه می دهند.

پلتفرم هایی مانند بریکس و سازمان همکاری شانگهای نقش مهمی در این راهبرد دارند و قدرت های منطقه را به روسیه و چین نزدیک می کنند و از نفوذ آمریکا دور می کنند. برای ترکیه، این رابطه نه تنها در مورد مقابله با نفوذ غرب است، بلکه بخشی از یک استراتژی گسترده تر برای ادعای خودمختاری و ارتقای جایگاه جهانی آن است.

چرخش ترکیه به سمت روسیه و چین یک تغییرسنجی استراتژیک است که تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله پویایی امنیت منطقه‌ای، منافع اقتصادی و تمایل به خودمختاری استراتژیک بیشتر قرار دارد. در حالی که ترکیه روابط پیچیده خود با غرب را دنبال می کند، روابط عمیق آن با روسیه و چین نشان دهنده تغییر بیشتر به سمت نظم جهانی چند قطبی است. این محور تکاملی، با محوریت منافع متقابل و همکاری استراتژیک، بر اهمیت روزافزون اتحادهای غیرغربی در شکل دادن به چشم انداز ژئوپلیتیک جهانی تأکید می کند.

سفر اخیر فیدان به چین و گفتگوهای پیرامون عضویت در بریکس رویکرد فعال ترکیه در تنوع بخشیدن به مشارکت های خارجی را برجسته می کند. این استراتژی چند وجهی با هدف به حداکثر رساندن نفوذ ترکیه و اطمینان از ارتباط آن در جهان به سرعت در حال تغییر است. از آنجایی که نظم جهانی به تکامل خود ادامه می دهد، توانایی ترکیه برای ایجاد تعادل بین تعهدات غربی خود با مشارکت های شرقی در تعیین نقش آینده این کشور در صحنه بین المللی بسیار مهم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید