احزاب سیاسی فرانسه برای آماده شدن برای انتخابات زودهنگام عجله دارند، راست افراطی زنگ خطر را به صدا در می آورد


پس از تصمیم تکان دهنده امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای اعلام انتخابات زودهنگام پس از شکست سخت در رای گیری روز یکشنبه پارلمان اروپا، احزاب سیاسی فرانسه روز دوشنبه برای معرفی نامزدها و بحث در مورد ائتلاف های احتمالی تلاش کردند. در حالی که کمتر از سه هفته به دور اول در 30 ژوئن و دور دوم در 7 جولای باقی مانده است، زمان کمی برای متقاعد کردن رای دهندگان برای حمایت از آنها باقی مانده است.

تصمیم امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای برگزاری انتخابات زودهنگام، چشم انداز سیاسی فرانسه را شوکه کرده است. پس از از دست دادن جایگاه قابل توجهی در انتخابات پارلمان اروپا، جایی که حزب او توسط تظاهرات ملی راست افراطی (RN) شکست خورد، قمار ماکرون به عنوان تلاشی ناامیدانه برای به دست آوردن مجدد کنترل تلقی می شود. این اعلامیه باعث سقوط یورو و سقوط سهام و اوراق قرضه دولتی فرانسه شد.

امانوئل پلین، قانونگذار حزب رنسانس ماکرون به رویترز گفت: ما هنوز در شوک هستیم. “همه چیز به این واقعیت اشاره دارد که RN اکثریت نسبی یا مطلق را به دست خواهد آورد. اما این باعث می شود فرانسوی ها تعجب کنند که چه چیزی در خطر است.”

رهبران RN در حال مذاکره با ماریون مارشال، از حزب راست افراطی کوچکتر Reconquete، در مورد معامله احتمالی هستند که می تواند منجر به بازگشت او به شکلی به آنها شود. ماراچال خواهرزاده لوپن است و قبل از اینکه آنها با هم اختلاف پیدا کنند یکی از اعضای برجسته حزب او بود.

چپ از هم گسیخته و اتحادهای بالقوه

چپ فرانسه متشکل از چپ سخت LFI (France Unbowed)، کمونیست ها، سوسیالیست ها و سبزها نیز در تلاش برای ایجاد اتحاد هستند. Manon Aubrey از LFI بر این فوریت تأکید کرد و گفت: «ما زمانی برای تأخیر نداریم. هدف این است که بتوانیم دوباره ملاقات کنیم، آینده را بسازیم و مهمتر از همه، برویم و برنده شویم.”

یک منبع نزدیک به مکرون گفت این رهبر 46 ساله که قدرتش پس از از دست دادن اکثریت مطلق خود در پارلمان دو سال پیش کاهش یافته است، فرصتی برای به دست آوردن اکثریت خود با غافلگیر کردن همه دید. با این حال، اگر حزب لوپن به قدرت برسد، این منبع معتقد است که سه سال آینده بی کفایتی آنها را به رای دهندگان ثابت خواهد کرد و تلاش آنها برای ریاست جمهوری 2027 را تضعیف خواهد کرد.

حزب مارین لوپن، همراه با رهبر 28 ساله RN، جردن باردلا، با چالش تبدیل محبوبیت خود به پیروزی در داخل کشور مواجه است. رای آتی احتمالاً حول محور نارضایتی از سبک حکومتی ماکرون، مسائل مربوط به هزینه زندگی و سیاست های مهاجرتی خواهد بود. با این حال، این پرسش‌ها را در مورد اینکه آیا می‌توان به RN برای اداره یک دولت بزرگ اروپایی اعتماد کرد، ایجاد می‌کند.

یک نظرسنجی غیر رسمی در دسامبر نشان داد که RN در مسیر دو یا سه برابر کردن امتیاز خود و احتمالاً کسب اکثریت است. با این حال، دانشمندان علوم سیاسی گروه اوراسیا، پارلمان معلق و اصلاحات متوقف شده را به عنوان محتمل ترین سناریو پیش بینی می کنند. یک منبع در حزب محافظه کار Les Republicains (LR) گفت که LR برای به دست آوردن قدرت تا 30 ژوئن تلاش خواهد کرد و بسیاری از رای دهندگان احتمالاً وفاداری خود را به مکرون یا لوپن تغییر خواهند داد.

حتی در صورت کسب اکثریت آرژانتینی مخالف مهاجرت، مکرون تا سه سال دیگر رئیس جمهور باقی خواهد ماند و کنترل سیاست خارجی و دفاعی را حفظ خواهد کرد. با این حال، او قدرت تنظیم دستور کار داخلی را که شامل سیاست اقتصادی، امنیت، مهاجرت و مالی است، از دست خواهد داد. این تغییر می تواند سیاست های دیگر مانند کمک به اوکراین را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا هر گونه حمایت از بودجه فرانسه به حمایت پارلمان برای تامین مالی آن نیاز دارد.

انتخابات زودهنگام درست قبل از شروع بازی های المپیک در پاریس در 26 جولای برگزار می شود که توجه بین المللی به فرانسه خواهد بود. برونو لومر وزیر دارایی بر اهمیت انتخابات آتی تاکید کرد و آن را “پیامدترین انتخابات پارلمانی فرانسه و فرانسوی ها در تاریخ جمهوری پنجم” خواند.

سیاست راست افراطی و واکنش بازار

RN تعدادی از اقدامات سیاستی، از جمله افزایش مخارج دولت، با وجود سطح قابل توجه بدهی فرانسه، که به طور بالقوه می تواند هزینه تامین مالی در بانک ها را افزایش دهد، پیشنهاد کرده است. این حزب همچنین قصد دارد مهاجران بیشتری را اخراج کند، به اتحاد مجدد خانواده پایان دهد، مزایای مراقبت از کودکان را به شهروندان فرانسوی محدود کند، به شهروندان فرانسوی دسترسی به مسکن اجتماعی و مشاغل را در اولویت قرار دهد، و حق اقامت برای مهاجرانی که دیگر یک سال کار نمی‌کنند حذف کند.

یورو در معاملات اولیه اروپا 0.6 درصد سقوط کرد، در حالی که سهام بلوچیپ در پاریس 1.6 درصد در بازار آزاد سقوط کرد که منجر به زیان های سنگین بانک هایی مانند BNP Paribas و Societe Generale شد. با نزدیک شدن به انتخابات زودهنگام، احزاب سیاسی فرانسه برای توسعه استراتژی و جلب حمایت با زمان رقابت می کنند. قمار جسورانه ماکرون پیچیدگی غیرقابل پیش‌بینی را به چشم‌انداز سیاسی اضافه کرد و به راست افراطی فرصتی ملموس برای به دست آوردن قدرت و بسیج چپ و راست میانه برای تشکیل ائتلاف‌های متقابل ارائه کرد. نتایج این انتخابات می تواند مسیر سیاست فرانسه و نقش آن در اتحادیه اروپا را برای سال های آینده تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید