آیا دلار آمریکا تبدیل به یک ارز در معرض خطر شده است؟


تحریم‌های جاری جهانی علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین ممکن است به درستی مسکو را منزوی کرده باشد، اما همچنین جایگاه دلار آمریکا را در این روند تضعیف کرده است. شاتر استاک

جی نورتون، نیویورک پست: چرا دلار آمریکا تبدیل به یک ارز در معرض خطر شده است؟

به هر طرف که می روید، صحبت هایی درباره تحریم های اقتصادی مداوم ایالات متحده علیه روسیه شنیده می شود. بانک مرکزی روسیه، بانک‌های روسی، شرکت‌های روسی، الیگارش‌های روسی – و هر کسی که در حال کمک به آنها باشد – از زمان حمله مسکو به اوکراین، بیش از یک سال پیش، ثروت خود را در هم پیچیده‌اند.

از داووس تا آسپن، مقامات خزانه‌داری آمریکا از مقیاس و گستره بی‌سابقه این سلاح اقتصادی قدرتمند سخن می‌گویند.

چرا که نه؟ تلاش چشمگیر بوده است.

نیروهای ویژه دولت ایالات متحده تعداد زیادی قایق تفریحی، هواپیماها را زمین گیر کرده، صدها میلیون دلار از دارایی های بانک مرکزی را مسدود کرده و مؤسسات مالی روسیه را از سیستم مالی جهانی سوئیفت قطع کرده اند.

تحریم ها یک بازی باستانی هستند: در سال 432 قبل از میلاد، آتن رقیب خود – مگارا – را با ممنوع کردن معامله گران خود از بازارهای آتن شکست داد.

برای دولت ایالات متحده در قرن بیست و یکم، تحریم های اقتصادی صرفاً ماهیت دوم نیستند، بلکه به ابزار اصلی سیاست خارجی تبدیل شده اند. بیش از 10000 نفر و ده ها کشور در سراسر جهان در معرض تحریم هستند.

ادامه مطلب ….

به روز رسانی: NYP: دلار آمریکا تبدیل به یک ارز در معرض خطر (دیپلماسی مدرن) شده است.

ویرایشگر WNU: یک سال قبل از حمله روسیه به اوکراین، من پیش‌بینی کردم که دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی برای 2 تا 3 دهه آینده (اگر نه بیشتر) وجود خواهد داشت. من دیگر این را باور نمی کنم.

چاپ پول و به دنبال آن هزینه های هنگفت، بدهی و بحران تورمی ایجاد کرده است که ایالات متحده هیچ نشانه ای از توقف آن را نشان نمی دهد. همراه با یک جنگ تحریمی علیه ابرقدرت منابع جهان (روسیه) و شروع جنگ تحریمی علیه ابرقدرت تولیدی جهان (چین)، من امیدی ندارم که دلار آمریکا به تسلط خود در جهان ادامه دهد. ارز پیشرو الان 5 تا 10 سال و شاید کمتر بهش میدم.


دیدگاهتان را بنویسید